TA STRONA UŻYWA COOKIE.
Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

chignahuapan


Arka-Facebook Arka-Instagram Arka-Twitter Arka-YouTube Arka-TV Bilety Liga typera Stowarzyszenie Inicjatywa Arka
LV Bet
Gdynia Sport
gdyniasport
gdyniasport
bo2020

Aktualności

img

06.08.2012

Arka nie straci punktów walkowerem.

Warta Poznań wystąpiła do PZPN o zinterpretowanie, czy Julien Tadrowski może grać w I lidze jako młodzieżowiec. Jeśli nie, oczekuje walkowera za przegrany mecz na inaugurację w sobotę 0:2. Jednak Arka ze spokojem czeka na rozwój wydarzeń. Gdyński klub dysponuje wykładnią związkowego Wydziału Prawnego, że 19-latek wychowany we Francji może występować na prawach młodzieżowca. "Afera" wybuchła przez niejednoznaczne przepisy. 

Na inaugurację I ligi Arka pokonała Wartę 2:0. Goście nie potrafią pogodzić się z porażką i szukają możliwości zmiany wyniku przy zielonym stoliku. Szansy na walkowera 3:0 szukają w przepisu o młodzieżowcu, czyli obowiązku, aby na boisku przez pełne 90 minut przebywał co najmniej jeden piłkarz urodzony w 1992 roku lub młodszy. Poznański klub dowodzi, że między 80. minutą, gdy zszedł Mateusz Szowch, a 89. minutą, gdy wprowadzono do gry Dariusza Formellę żółto-niebiescy nie mieli na boisku młodzieżowca. Rywale nie uznają za niego Juliena Tadrowskiego, gdyż nie został on wyszkolony w... Polsce.

"Przyjmuje się, iż zawodnikiem o statusie młodzieżowca jest zawodnik szkolony w klubie zrzeszonym w PZPN urodzony w roku 1992 i młodszy. Zawodnik szkolony w klubie zrzeszonym w PZPN oznacza zawodnika, który - bez względu na swoją narodowość lub wiek - był lub może być zarejestrowany w klubie lub klubach zrzeszonych w PZPN, z przerwami lub nie, przez okres trzech pełnych sezonów lub przez 36 miesięcy pomiędzy 15. rokiem życia (lub rozpoczęciem sezonu podczas którego zawodnik kończy 15. rok życia) i 21. rokiem życia (lub końcem sezonu podczas którego zawodnik kończy 21. rok życia)" - głosi paragraf szósty regulaminy I ligi. Czytając go dosłownie rzeczywiście wynika, że Tadrowski młodzieżowcem być nie może. 

Ten zapis doprowadza do absurdu, że Polak wychowany za granicą nie może grać jako młodzieżowiec, a takie prawo przysługuje cudzoziemcowi, jeśli przez trzy lata występował w naszym kraju. Absurd wynika z temu, że ta regulacja miała zachęcać kluby do szkolenia i stawiania na młodych Polaków. 

Arka dostrzegła to sprzeczność jeszcze przed sezonem. Klub skierował pismo o wykładnie w tej sprawie do PZPN. Dzisiaj gdynianie ujawnili interpretację jaką otrzymali z Departamentu Prawnego reprezentowanego przez Łukasza Wachowskiego. Poniżej pełna treść. 

"Zgodnie z Uchwałą nr VIII/123 z dnia 16 czerwca 2011 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie określenia liczby zawodników młodzieżowych uczestniczących w meczach I i II ligi w sezonie 2011/2012 i następnych:

Zawodnikami młodzieżowymi są zawodnicy szkoleni w klubach zrzeszonych w PZPN, którzy w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego ukończyli 21 rok życia oraz zawodnicy młodsi.

Jednocześnie Zawodnik szkolony w klubie zrzeszonym w PZPN oznacza zawodnika, który - bez względu na swoją narodowość lub wiek - był lub może być zarejestrowany w klubie lub klubach zrzeszonych w PZPN, z przerwami lub nie, przez okres trzech pełnych sezonów lub przez 36 miesięcy pomiędzy 15 rokiem życia (lub rozpoczęciem sezonu, podczas którego zawodnik kończy 15 rok życia) i 21 rokiem życia (lub końcem sezonu, podczas którego zawodnik kończy 21 rok życia).

Jednocześnie informuję, iż wykładnia PZPN w sprawach tożsamych ze sprawą zawodnika Juliena Tadrowski jest taka, iż jeśli zawodnik posiada obywatelstwo polskie, a nie był szkolony przez polski Klub, to mimo powyższego uznaje się, iż w przypadku spełnienia pozostałych kryteriów, jest uznawany za zawodnika młodzieżowego.

Taką wykładnie otrzymał także Departament Rozgrywek PZPN przed sezonem."

Teraz sprawą zajmie się właśnie Komisja Rozgrywek i Piłkarska Profesjonalnego PZPN, która powinna mieć również tę wykładnie. Oznacza to, że Warta nie ma szans na walkowera. 

Tadrowski 12 sierpnia pojedzie na zgrupowanie reprezentacji Polski do lat 20. W biało-czerwonych barwach gra już od czterech lat. W wakacje zrezygnował z występów w rezerwach francuskiego Lille, aby grać w I-ligowej Arce. W Gdyni podpisał kontrakt na dwa sezony. 

Natomiast żółto-niebieskich czeka teraz dwutygodniowa przerwa w rozgrywkach. Mecz z 2. kolejki, który miał się odbyć 15 sierpnia w Krakowie z Cracovią został przełożony bez podania nowej daty, gdyż aż trzech piłkarzy rywali została powołanych na zgrupowanie reprezentacji narodowych. Aby utrzymać się w rytmie meczowym, na najbliższy piątek, 10 sierpnia Arka zaplanowała sparing z Gryfem Wejherowo. Pojedynek rozpocznie się o 17.00 na bocznym boisku przy ul. Olimpijskiej. Wstęp wolny.
 
jag. Poprzedni Następny

Mapa Strony