04.06.2012

Arkowcy w liczbach cz.1: Wiosenne nadzieje

Przed każdym spotkaniem „Arkowców” prezentowaliśmy opracowania statystyczne drużyn przeciwnych. W związku z tym, że dobiegł końca sezon 2011/2012 pragniemy tym razem zaprezentować naszą drużynę w liczbach. Opracowanie zostanie podzielone na rundę wiosenną oraz podsumowanie całego sezonu.

Trzy kolejki rundy wiosennej tego sezonu rozegrane zostały jesienią. Szczegółowe statystyki można przeczytać w artykule „Arka w liczbach cz.2 „Wiosna” bez porażki."

Bilans spotkań Arki Gdynia w rundzie wiosennej sezonu 2011/2012: 7 zwycięstw – 6 remisów – 4 porażki.

U siebie: 3 zwycięstwa – 3 remisy – 2 porażki

Na wyjeździe: 4 zwycięstwa – 3 remisy – 2 porażki

Rundę rewanżową, jeszcze w 2011 roku, drużyna Petra Nemca rozpoczęła od dwóch wyjazdów. Na początek do Poznania gdzie zmierzyli się z Wartą Poznań, której przed meczem doszło do zmiany na stanowisku trenera. Przez większą część spotkania wydawało się, że efekt „nowej miotły” przyniesie zwycięstwo zielono- białym, jednak w 75 minucie do wyrównania doprowadził Paweł Czoska. Drugie spotkanie także zakończyło się podziałem punktów, tym razem z Piastem Gliwice. Co ciekawe bilans spotkań z tą drużyną idealnie się bilansuje, podobnie jak latem, tak i teraz zespoły zremisowały 2:2. Wyniku tego szkoda, ponieważ dwukrotnie żółto- niebiescy wychodzili na prowadzenie. Mimo że w 61 minucie przy wyniku 1:1 czerwoną kartkę otrzymał Piotr Kuklis. W ostatnim spotkaniu ubiegłego  roku Arka wygrała z Sandecją Nowy Sącz 2:0. W pierwszym spotkaniu obu drużyn zawodnicy biało - czarnych rozgromili „Arkowców” 3:0, a hat - trickiem popisał się były zawodnik Arki Arkadiusz Aleksander. Tym razem to żółto- niebiescy dyktowali warunki gry, a zwycięstwo mogło być okazalsze gdyby gdynianie zaprezentowali lepszą skuteczność.

W przerwie zimowej w drużynie Arki doszło do kilku zmian w kadrze. Zespół wzmocnił między innymi Charles Nwaogu, Piotr Tomasik oraz Wallace - Peres Benevente. Największe oczekiwania były wobec tego pierwszego zawodnika, gdyż „Charlie” to były najskuteczniejszy strzelec 1 ligi.

Rok 2012 żółto- niebiescy rozpoczęli od zwycięstwa w Pucharze Polski nad Śląskiem Wrocław 2:0. Ten korzystny wynik zadawał się być dobrym prognostykiem przed spotkaniami ligowymi. Początek rzeczywiście był okazały -  w pierwszych trzech kolejkach zdobyte zostało 7 punktów: wygrana z Termalicą 1:0, Olimpią Elbląg 4:1 oraz remis z Olimpią Grudziądz 1:1. Mimo porażki w rewanżu, „Arkowcy” awansowali do półfinału Pucharu Polski, gdzie spotkali się z Legią Warszawa. Niestety w obu spotkaniach podopieczni Petra Nemca przegrali 1:2. Pomiędzy spotkaniami pucharowymi żółto- niebiescy pokonali na wyjeżdzie Ruch Radzionków 3:2.

Po zakończeniu "przygody" z Pucharem Polski, niestety zaczęła się seria spotkań bez zwycięstwa, która rozpoczęła się meczem z Flotą Świnoujście zremisowanym 1:1. Następnie był remis, także 1:1 z Dolcanem Ząbki. Kiedy wydawało się że „Arkowcy” przerwą serię w meczu z Kolejarzem Stróże na własnym stadionie, dość niespodziewanie zakończyło się ono porażką. Porażka 1:2 w kolejnym meczu z Bogdanką Łęczna przekreśliła nawet matematyczne szanse na awans.

W kolejnych dwóch spotkaniach Arka zdobyła zaledwie 1 punkt remisując z GKS Katowice oraz przegrywając z Zawiszą Bydgoszcz 0:3. Mimo braku szans na awans żółto- niebiescy zagrali ambitnie i wygrali z trzema drużynami broniącymi się przed spadkiem. Najpierw pokonali Wisłę Płock 1:0, następnie KS Polkowice 1:0, a na koniec Polonię Bytom 3:1. W ostatniej kolejce „Arkowcy” ulegli Pogoni Szczecin, która dzięki wygranej w ostatniej kolejce zapewniła sobie awans do Ekstraklasy.

Bilans bramek w rundzie wiosennej:  23 strzelone – 19 straconych

U siebie: 7 strzelonych – 6 straconych
Na wyjeździe: 16 strzelonych – 13 straconych

Statystyki bramek:

Bramki zdobyte z akcji: 23                                  Bramki stracone z akcji: 17
Bramki zdobyte z rzutów karnych: 0                   Bramki stracone z rzutów karnych: 1
Bramki zdobyte- samobójcze:0                           Bramki stracone samobójcze: 1
Bramki strzelone w 1. połowie: 6                        Bramki stracone w 1. połowie: 9
Bramki strzelone w 2. połowie: 17                      Bramki stracone w 2. połowie: 10

Bilans bramkowy żółto- niebieskich w rundzie wiosennej jest dodatni. Wynik jest gorszy niż w rundzie jesiennej kiedy to „Arkowcy” zdobyli 4 bramki więcej, natomiast jeżeli chodzi o bramki stracone to tych bramek jest o 3 mniej. Wpływ na to ma na pewno słaba skuteczność podopiecznych Petra Nemca na własnym stadionie gdzie zdobyli zaledwie 7 bramek, na wyjeździe ponad dwa razy więcej. Podobna zależność dotyczy bramek straconych. Żółto niebiescy prawie trzy razy skuteczniejsi byli w drugich częściach spotkań. O jedną bramkę więcej Arka straciła w drugiej połowie.