05.11.2011

Nasi rywale w liczbach: Warta Poznań.

Seria Arki została zatrzymana w ubiegłą sobotę przez Pogoń Szczecin. Jednak mecz z Pogonią był dopiero początkiem maratonu wyjazdowego żółto – niebieskich. Kolejnym przystankiem będzie Poznań, gdzie w niedzielę podopieczni Petra Nemeca zmierzą się z tamtejszą Wartą. Dla poznanian sezon ten sezon jest wielki zawodem. Zespół aspirujący do awansu na półmetku rozgrywek zajmuje dopiero 10 miejsce w tabeli.

Poprzedni sezon dla zielono – białych skończył się na 7 miejscu w tabeli z dorobkiem 50 punktów. W trakcie sezonu doszło do zmian na stanowisku szkoleniowca. Po fatalnej rundzie jesiennej doszło do zmiany, nowym terenem został wtedy Bogusław Baniak, który poprawił grę Zielonych.

W przerwie letniej doszło do zmian w zarządzie, na ławce trenerskiej, oraz wśród zawodników. Nowym trenerem został Czesław Jakołcewicz, który miał za zadanie skompletowania kadry, która powalczy o awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. Z Warty odeszło kilku zawodników, dwóch odeszło wraz z Bogusławem Baniakiem do Miedzi Legnica. Byli to znani z występów w Arce Andrzej Bledzewski oraz Zbigniew Zakrzewski.  Do Poznania przeszło kilku zawodników mających doświadczenie w Ekstraklasie, m.in. Marcin Klatt, Michał Goliński, Paweł Sasin, Mariusz Ujek, Grzegorz Szamotulski, oraz były zawodnik Arki Krzysztof Sobieraj.

Bilans spotkań Warty Poznań w sezonie 2011/2012: 5 zwycięstw – 6 remisów –  6 porażek
U siebie: 1 zwycięstwo – 2 remisy – 4 porażki
Na wyjeździe: 4 zwycięstwa – 4 remisy – 2 porażki

W związku z niemożliwością rozgrywania spotkań na stadionie w Poznaniu, Warta rozegrała pierwsze 4 pojedynki na wyjeździe. Pierwszy mecz podopieczni Czesława Jakołcewicza rozegrali w Gdyni, gdzie w debiucie w Arce trenera Petra Nemeca zremisowali 0:0. Kolejny celem wyjazdu była Polonia Bytom, gdzie Warta odniosła pierwsze zwycięstwo w sezonie 1:0. Kolejne spotkanie to pierwsza porażka w sezonie z Pogonią Szczecin 1:2. W następnym wyjazdowym meczu padł remis 0:0 z KS Polkowice. Pierwsze spotkanie na własnym stadionie zakończyło się porażką 1:3, a przeciwnikiem był Piast Gliwice. Po tym spotkaniu doszło do zmiany na ławce trenerskiej Czesława Jakołcewicza zastąpił Artur Płatek, który w swoim trenerskim debiucie wygrał z Sandecją Nowy Sącz na wyjeździe 3:0. Lepsza postawa poznanian nie trwała jednak długo, od 13 kolejki w której to Warta przegrała u siebie z Kolejarzem Stróże 0:1, nie wygrali aż 5 spotkań. Seria ta trwa nadal, ponieważ w ostatniej- 17 kolejce na własnym stadionie ulegli Wiśle Płock 1:2. Spotkanie to przelało czarę goryczy i w ten sposób na zakończenie rundy doszło do kolejnej zmiany trenera. Artura Płatka zastąpił związany z Poznaniem Jarosław Araszkiewicz. Czy efekt „nowej miotły” będzie atutem Warty w meczu z Arką, przekonamy się w niedzielę.

Podsumowując w całym sezonie Warta wygrała 5 spotkań, a mimo że większość została rozegrana na wyjeździe, to zaskakuje tylko jeden mecz wygrany przed własną publicznością. Było to spotkanie z Flotą Świnoujście, zakończone wynikiem 4:2. Mimo słabej postawy ilość punktów zdobytych na wyjeździe wydaje się poprawna. W 10 spotkaniach Zieloni zdobyli 16 punktów. Zielono - biali przegrali z Ruchem Radzionków oraz Pogonią Szczecin.

Bilans bramek: 21 strzelonych – 19 straconych
U siebie: 11 strzelonych – 14 straconych
Na wyjeździe: 10 strzelonych – 5 straconych

Statystyki bramek:

Bramki zdobyte z akcji: 18                            Bramki stracone z akcji: 18
Bramki zdobyte z rzutów karnych: 2             Bramki stracone z rzutów karnych: 1
Bramki zdobyte- samobójcze: 1                    Bramki stracone samobójcze: 0
Bramki strzelone w 1. połowie: 12                Bramki stracone w 1. połowie: 6
Bramki strzelone w 2. połowie: 9                  Bramki stracone w 2. połowie: 13

Na półmetku rozgrywek poznańska Warta zdobyła 21 bramek a straciła 19 goli. W meczach na własnym stadionie więcej bramek Zieloni stracili niż zdobyli. Odwrotna zależność dotyczy meczów wyjazdowych gdzie Warta zdobyła więcej bramek – 10 goli przy straconych 5. Dwie bramki poznanianie zdobyli z rzutów karnych, a stracili jedną ze stałego fragmentu. Jeżeli chodzi o bramki strzelone to więcej ich Warta zdobywa w pierwszych częściach spotkań. Odwrotna zależność dotyczy bramek straconych, ponad dwa razy więcej bramek Zieloni tracą w drugich połowach.

5

Warta Poznań najskuteczniejsza jest w pierwszych minutach  – 6 bramek, oraz w końcówkach meczy – 4 bramki. Najmniej poznanianie strzelają pomiędzy minutą 60 a 75. Jeżeli chodzi o bramki stracone najlepszą postawą Warta może się pochwalić na początku spotkań w pierwszym i drugim kwadransie , kiedy to straciła po 1 bramce. Najwięcej bramek Zieloni tracą w ostatnich minutach spotkań, dotychczas w ostatnim kwadransie stracili ich 5.