12.10.2011

Nasi rywale w liczbach: Wisła Płock.

Jeszcze nie ucichły echa sobotniego spotkania z Zawiszą Bydgoszcz, a żółto – niebiescy już dziś rozegrają spotkanie 14 kolejki z Wisłą Płock. Seria meczy bez porażki Arki trwa nadal.  W meczu z zespołem z Bydgoszczy została ona potwierdzona dobrą i skuteczną grą. Takie samo przełamanie przydałoby się także w spotkaniach wyjazdowych, a najlepszą do tego okazją będzie mecz z płocczanami.  Zespół Wisły to tegoroczny beniaminek, w poprzednim sezonie nafciarze walczyli w II lidze wschodniej i uzyskali awans z drugiego miejsca.

Zespół z Płocka można porównać z Ekstraklasową Polonią Warszawa pod względem ilości zatrudnianych trenerów. W ciągu poprzedniego i początku tego sezonu zespół z Płocka prowadziło aż 6 trenerów. W poprzednim sezonie, przed decydującą o awansie rundą wiosenną, zespół Wisły Płock objął doświadczony szkoleniowiec Mieczysław Broniszewski. Nowy trener poprowadził drużynę do założonego celu, nafciarze awansowali z drugiej pozycji ustępując Olimpii Elbląg o 1 punkt, a wyprzedzając Świt Nowy Dwór Mazowiecki tylko lepszym bilansem bramek w spotkaniach bezpośrednich.

Nowy sezon rozpoczął się dla płocczan od dwóch zwycięstw jednak później nadeszła długa seria bez zwycięstwa, która zaowocowała zmianą na stanowisku trenera. Nowym szkoleniowcem został Libor Pala, czeski trener znany w Polsce z prowadzenia m.in. Lecha Poznań, Polonii Warszawa czy też Pogoni Szczecin. Bardzo duże zmiany nastąpiły także w składzie Wisły odeszli m.in. bramkarz Mateusz Bąk, pomocnik Marcin Nowacki, pomocnik Bartosz Wiśniewski oraz napastnik Jakub Zabłocki. W ich miejsce przyszli m.in. Ricardinho pomocnik z Bogdanki Łęczna, Ariel Jakubowski z Ruchu Chorzów, pozostali zawodnicy, którzy przyszli do Płocka to piłkarze z niższych lig.

Bilans spotkań Wisły Płock w sezonie 2011/2012: 4 zwycięstwa – 2 remisy – 7 porażek
U siebie: 2 zwycięstwa – 1 remis – 4 porażki
Na wyjeździe: 2 zwycięstwa – 1 remis – 3 porażki

Nowy sezon już na boiskach pierwszoligowych zespół z Płocka rozpoczął od dwóch zwycięstw z Piastem Gliwice i Sandecją Nowy Sącz.  Po tych meczach nastąpiła seria 5 spotkań bez zwycięstwa, zdobycz punktowa w tych meczach wyniosła jedynie 2 punkty. Zwycięstwo nastąpiło dopiero po zmianie trenera, w wyjazdowym meczu Wisła Płock wygrała 2:1 z Dolcanem Ząbki. Nowy trener jednak nie pomógł już w czterech kolejnych spotkaniach, w których płocczanie przegrali z Kolejarzem Stróże, Bogdanką Łęczna, GKS Katowice oraz Zawiszą Bydgoszcz. Zwycięstwo przyszło dopiero w ostatniej kolejce, Nafciarze wygrali na własnym stadionie z ostatnim zespołem I ligi – KS Polkowice.

Zespół Wisły Płock zdobył w 13 spotkaniach 14 punktów, o 1 punkt mniej od Arki .  Co ciekawe podopieczni Libora Pali zdobyli tyle samo punktów na własnym stadionie, co na wyjeździe.  Nafciarze na własnym stadionie przegrali aż 4 spotkania, co jest jednym z najgorszych wyników w lidze.

Bilans bramek: 12 strzelonych – 18 straconych
U siebie: 4 strzelone – 10 straconych
Na wyjeździe: 8 strzelonych – 8 straconych

Statystyki bramek:

Bramki zdobyte z akcji: 11                                     Bramki stracone z akcji: 15
Bramki zdobyte z rzutów karnych: 1                        Bramki stracone z rzutów karnych: 3
Bramki zdobyte- samobójcze: 0                              Bramki stracone samobójcze: 0
Bramki strzelone w 1. połowie: 5                            Bramki stracone w 1. połowie: 10
Bramki strzelone w 2. połowie: 7                            Bramki stracone w 2. połowie: 8­­

W 13 kolejkach I ligi zawodnicy z Płocka zdobyli 12 bramek tracąc 18 goli. Co ciekawe dwukrotnie więcej bramek zdobytych zostało w meczach wyjazdowych. Na własnym boisku nafciarze stracili aż 10 bramek zdobywając jedynie 4 gole. Tylko jedną bramkę Wisła zdobyła z rzutu karnego, natomiast straciła w ten sposób aż 3 gole. Więcej bramek płocczanie strzelają w drugich częściach meczy, natomiast w przypadku  traconych zależność jest odwrotna.

4

Jeżeli chodzi o czasy strzelanych bramek to podopieczni Libora Pali nie pokonali jeszcze bramkarzy rywali w pierwszym kwadransie. Najwięcej bramek płocczanie zdobyli w końcówkach pierwszych połów - 4 gole. Jeżeli chodzi o bramki tracone to najwięcej pada ich w końcówkach spotkań. Najmniej błędów do tej pory popełnili nafciarze pomiędzy minutą 45, a 60 – tą.

Statystyki zawodników:

Ariel Jakubowski, Krzysztof Kamiński, Łukasz Nadolski– 1170 minut (13 spotkań),

Ricardinho – 864 minuty ( 13 spotkań),

Eivinas Zagurskas – 815 minut (10 spotkań).

Najlepsi strzelcy:

Kamil Biliński  – 4 bramki,

Ricardinho – 3 bramki.

Artur Wyczałkowski – 4 żółte kartki

Ariel Jakubowski, Bartłomiej Sielewski, Eivinas Zagurskas  –  po 3 żółte kartki.

Trzej zawodnicy Wisły Płock mają rozegranych 1170 minut w tym sezonie na boiskach pierwszej ligi. Oznacza to, że Ariel Jakubowski, Krzysztof Kamiński oraz Łukasz Nadolski rozegrali wszystkie 13 spotkań w pełnym wymiarze czasowym. Kolejnymi zawodnikami w tej klasyfikacji są Brazylijczyk Ricardinho, oraz Eivinas Zagurskas - pomocnicy, którzy przed sezonem dołączyli do płocczan a poprzedni sezon spędzili w Łęcznej.  Najskuteczniejszym zawodnikiem po 13 kolejkach jest napastnik Kamil Biliński, który zdobył 4 bramki, a drugi jest pomocnik Ricardinho. Najostrzej grającym zawodnikiem jest Artur Wyczałkowski, który musiał pauzować za 4 otrzymane kartki. Po 3 żółte kartki na swoim koncie mają Ariel Jakubowski, Bartłomiejs Sielewski oraz Eivinas Zagurskas.

Dzisiejsze spotkanie wyjazdowe z Wisłą Płock może dać odpowiedź na pytanie czy ostatnie coraz lepsze wyniki i gra żółto - niebieskich będą powtarzalne. Nie należy się jednak spodziewać respektu ze strony Wisły Płock, gdyż nafciarze mają nadzieję, że ostatnie przełamanie pociągnie za sobą lepsze wyniki.