25.08.2011

Nasi rywale w liczbach: Olimpia Grudziądz.

W sobotę gdynianie wyjadą do Grudziądza na spotkanie z tamtejszą Olimpią. Arkowcy rozegrali właśnie z nimi swoje pierwsze spotkanie sparingowe, przygotowując się do rozgrywek. Wtedy żółto – niebiescy w bardzo eksperymentalnym składzie przegrali 0:1. Grudziądzanie w poprzednim sezonie wygrali II ligę zachodnią.

Poprzedni sezon był dla nich bardzo udany. Wygrali II ligę z przewagą 5 punktów nad Zawiszą Bydgoszcz. Olimpia przegrała jedynie 5 spotkań w całym sezonie, w tym tylko 2 na własnym stadionie.  Wygrali  aż 21 spotkań w całym sezonie, na własnym stadionie 12. Skuteczność była siłą Olimpii -  66 bramek strzelonych to był najlepszy wynik w lidze. Godna pochwalenia była zwłaszcza skuteczność na wyjazdach – 32 bramki strzelone. Na własnym stadionie  stracili tylko 10 bramek.

Przed sezonem w zespole "olimpijczyków" nie było wielkich ruchów transferowych. Zmiany były głównie w defensywie gdzie z wypożyczenia wrócili m.in. Krzysztof Brede do Lechii Gdańsk oraz Paweł Kal do Korony Kielce. W miejsce tych zawodników sprowadzono Macieja Dąbrowskiego z Zawiszy Bydgoszcz oraz Marcina Kokoszkę z OKS 1945 Olsztyn. Pomoc wzmocnił Jakub Cieciura z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, mający za sobą 4 występy w Ekstraklasie w barwach GKS Bełchatów oraz doświadczony Tomasz Copik z MKS Kluczbork. W ataku dokonano chyba największego wzmocnienia w osobie, znanego dobrze w Gdyni - Janusza Dziedzica. Poza nim do biało zielonych dołączył Łukasz Tumicz, napastnik mający 16 występów na boiskach Ekstraklasy i 4 bramki zdobyte dla Jagiellonii Białystok.

Bilans spotkań Olimpii Grudziądz w sezonie 2011/2012: 1 zwycięstwo – 2 remisy – 2 porażki
U siebie: 0 zwycięstw– 1 remis – 2 porażki
Na wyjeździe: 1 zwycięstwo – 1 remis – 1 porażka

Pierwszoligowy sezon drużyna Olimpii Grudziądz rozpoczęła od wygranej 2:0 w wyjazdowym spotkaniu z Kolejarzem Stróże. Jedną z bramek z rzutu karnego zdobył Janusz Dziedzic. W drugiej kolejce grudziądzanie doznali porażki. W wyjazdowym pojedynku w Łęcznej przegrali z tamtejszą Bogdanką 0:2. W trzeciej kolejce podejmowali na własnym stadionie GKS Katowice. Remis w tym spotkaniu uratował Przemysław Sulej zdobywając bramkę na 1:1 w 89 minucie spotkania. W czwartej kolejce doszło do drugiego z rzędu meczu na własnym obiekcie. Tym razem przeciwnikiem był inny beniaminek – Zawisza Bydgoszcz. Goście zdobyli zwycięską bramkę w 86 minucie spotkania. Bramkę zdobył Adrian Błąd, który najpierw nie wykorzystał rzutu karnego, jednak wobec dobitki bramkarz gospodarzy był bezradny. W poprzedniej kolejce zespół z Grudziądza wyjechał po punkty do Płocka na mecz z tamtejszą Wisłą, do 90 minucie biało – zieloni prowadzili po bramce Piotra Ruszkula. Jednak zawodnicy Wisły zdołali doprowadzić do remisu strzelając bramkę w 90 minucie spotkania. Skutecznym egzekutorem rzutu karnego był Ariel Jakubowski.

Spotkania te dają Olimpii 5 punktów. Na własnym stadionie grudziądzanie jeszcze nie wygrali. Dużo lepszy bilans mają w spotkaniach wyjazdowych gdzie zdobyli 4 punkty.

Bilans bramek: 4 strzelone – 5 straconych
U siebie: 1 strzelona – 2 stracone
Na wyjeździe: 3 strzelone – 3 stracone

Statystyki bramek:

Bramki zdobyte z akcji: 3                                      Bramki stracone z akcji: 3
Bramki zdobyte z rzutów karnych: 1                       Bramki stracone z rzutów karnych: 2
Bramki zdobyte- samobójcze: 0                              Bramki stracone samobójcze: 0
Bramki strzelone w 1. połowie: 1                            Bramki stracone w 1. połowie: 0

Bilans bramkowy zawodników Olimpii jest ujemny za sprawą meczów na własnym boisku. U siebie grudziądzanie zdobyli jedynie jedną bramkę w spotkaniu z GKS Katowice, był to gol na wagę jednego punktu. Więcej goli biało – zieloni zdobywają w drugich połowach spotkań. Biorąc pod uwagę bramki stracone to aż 2 z nich padły z rzutów karnych, a bramka Zawiszy  z dobitki po niestrzelonym karnym. Warto zwrócić uwagę na to, że wszystkie bramki tracone przez grudziądzan padły w drugich częściach spotkań.

3

Pod względem czasów bramek strzelanych przez Olimpię to jedyna bramka w pierwszej części spotkania padła w drugim kwadransie. Natomiast, jeżeli chodzi o drugie części spotkań to gole w nich zdobywane rozłożyły się po równo, w każdym kwadransie po jednym. Jeżeli chodzi o bramki tracone powyższa tabela pokazuje, że najsłabsze kwadranse to pierwszy i ostatni w drugich połowach. Na początku drugich części grudziądzanie stracili 2  bramki natomiast w samych końcówkach spotkań aż 3.

Statystyki zawodników:

Maciej Dąbrowski, Adrian Frańczak, Hubert Kościukiewicz, Jarosław Ratajczak, Michał Wróbel I – 450 minut (5 spotkań)

Najlepsi strzelcy:

Przemysław Suler, Piotr Ruszkul, Janusz Dziedzic, Hubert Kościukiewicz – po 1 bramce.

Bartłomiej Kowalski – 1 czerwona kartka,

Janusz Dziedzic – 3 żółte kartki (czerwona po dwóch żółtych),

Hubert Kościukiewicz – 3 żółte kartki,

Piotr Ruszkul, Jarosław Ratajczak, Maciej Dąbrowski  –  po 2 żółte kartki.

W pięciu pierwszych kolejkach, 5 zawodników rozegrało pełne 90 minut w każdym ze spotkań. Po dwóch obrońców i pomocników, a także bramkarz Olimpii Michał Wróbel. Obrońca Jarosław Ratajczak pełni rolę młodzieżowca i do tej pory został ukarany dwukrotnie żółtą kartką. Czterech zawodników strzeliło w tym sezonie po jednej bramce, jednym z nich był Janusz Dziedzic . Były napastnik Arki został także ukarany trzema żółtymi kartkami. Dwa kartoniki ujrzał w spotkaniu z Zawiszą Bydgoszcz w wyniku czego musiał przedwcześnie opuścić plac gry. Zespół Olimpii w spotkaniu z GKS Katowice osłabił Bartłomiej Kowalski, który już w 19 minucie otrzymał czerwoną kartkę. Trzy żółte kartki w pierwszych kolejkach otrzymał także Hubert Kościukiewicz.

Dla obu drużyn będzie to spotkanie na przełamanie. Grudziądzanie będą się starali wygrać pierwsze spotkanie na własnym stadionie. Natomiast arkowcy wyjadą z nastawieniem przywiezienia wreszcie pierwszych trzech punktów spoza Gdyni.