02.06.2011

Bilans cz. 2: Jesień "lepsza" od wiosny. Efekty podobne.

Po kilkunastu kolejkach prezentacji drużyn rywali w liczbach, nadeszła kolej na podsumowanie w liczbach dokonań zawodników Arki Gdynia. Niestety nastroje w jakich znaleźli się wszyscy którym bliska sercu jest Arka, powoduje że niełatwo jest pisać nawet o tych lepszych chwilach w tym sezonie.

8

Bilans spotkań Arki Gdynia w rundzie jesiennej: 4 zwycięstwa – 5 remisów – 6 porażek
U siebie: 4 zwycięstwa – 3 remisy – 0 porażek
Na wyjeździe: 0 zwycięstw – 2 remisy – 6 porażek

Miłe złego początki, tak możemy powiedzieć o rundzie jesiennej w wykonaniu piłkarzy Arki. Wystarczy przytoczyć fakt że to właśnie dopiero w ostatniej kolejce pierwszej rundy rozgrywek żółto- niebiescy znaleźli się w strefie spadkowej. Przez 14 pierwszych spotkań arkowcy znajdowali się powyżej miejsca spadkowego. Bilans spotkań na własnym stadionie wyróżniał się nawet na tle całej ligi. Tylko 2 drużyny,  poza Arką, zakończyły jesień bez porażki na własnym stadionie – Jagiellonia Białystok oraz Wisła Kraków. Oba te zespoły zakończyły sezon na miejscach premiowanych występem w pucharach. Dużo gorzej było na wyjazdach, tylko 2 punkty na obcych boiskach powodowały że ostatecznie arkowcy zakończyli rundę w strefie spadkowej. Oba remisy wywalczone w spotkaniach z biało- niebieskimi – Lechem Poznań oraz Ruchem Chorzów, w tych meczach padły wyniki bezbramkowe.

10

Bilans spotkań Arki Gdynia w rundzie wiosennej: 2 zwycięstwa – 5 remisów – 8 porażek

U siebie: 2 zwycięstwa – 2 remisy – 4 porażki
Na wyjeździe: 0 zwycięstw – 3 remisy – 4 porażki

Runda wiosenna wiąże się przede wszystkim z przenosinami na nowy stadion. Jednak wyniki nie były na miarę tego obiektu. Niestety jak się później okazało wyniki w spotkaniach wyjazdowych nie uległy zmianie. W dalszym ciągu żółto- niebiescy nie potrafili przywieźć z terenu rywali 3 punktów. Co gorsza również na własnym stadionie stała się zespołem do pokonania, co pokazały pierwsze dwa mecze wiosny z Wisłą Kraków i Lechem Poznań. W tej rundzie Arka zajęła również miejsce w strefie spadkowej, do bezpiecznej pozycji, podobnie jak na koniec sezonu zabrakło punktu.

Na wyjeździe: 0 zwycięstw – 5 remisów – 10 porażek

Statystyki dotyczące całego sezonu potwierdzają te cząstkowe z poszczególnych rund. Bilans spotkań na własnym stadionie nie wygląda najgorzej – 23 punkty zdobyte na własnym stadionie. Wśród klasyfikacji pod względem punktów zdobytych na własnym stadionie arkowcy z takim dorobkiem zajmowaliby 12 miejsce w tabeli. Jednak dużo gorzej wygląda bilans spotkań wyjazdowych gdzie na 15 spotkań ani razu nie udało się żółto- niebieskich przywieźć 3 punktów. Arkowcy jedynie zremisowali w meczach wyjazdowych 5 spotkań. To najgorszy wynik w lidze, przedostatnia Cracovia zdobyła 1 punkt więcej w spotkaniach na obcych boiskach.

Pod względem pozycji zajmowanych w poszczególnych kolejkach sezonu to wykres powyżej obrazuje tą zależność. O ile w rundzie jesiennej pozycja kilkakrotnie zmieniała się to na wiosnę była już "stabilna" – niestety była to pozycja spadkowa. Najwyższą pozycję Arka zajmowała po 3 kolejce – 9 pozycja. Od 15 do 25 kolejki żółto- niebiescy zajmowali przedostatnie miejsce w tabeli, później arkowcy spadli nawet na ostatnie miejsce, by trzy kolejki przed końcem wskoczyć na bezpieczną – 14 pozycję. Dwie porażki w ostatnich dwóch kolejkach spowodowały powrót na 15 miejsce.

Na wyjeździe: 3 strzelone – 24 stracone

Bramki zdobyte z akcji: 19                                     Bramki stracone z akcji: 37
Bramki zdobyte z rzutów karnych:  2                     Bramki stracone z rzutów karnych: 4
                                                                               Bramki stracone samobójcze:2

Bramki strzelone w 1. połowie: 13                          Bramki stracone w 1. połowie: 18
Bramki strzelone w 2. połowie: 9                            Bramki stracone w 2. połowie: 25

Najwyższe zwycięstwo: Arka Gdynia – Cracovia Kraków 3:0 (22. Kolejka)

Najwyższa porażka: Śląsk Wrocław – Arka Gdynia 5:0 (30. Kolejka)

Bilans bramkowy Arki w rundzie jesiennej wyglądał dobrze na własnym boisku, po 15 kolejkach bilans bramkowy u siebie był dodatni. Mimo że żółto – niebiescy zdobyli tylko 9 bramek to przełożenie na punkty było bardzo duże. Bardzo źle natomiast prezentował się bilans bramek zdobytych na wyjazdach, których po prostu zabrakło jesienią. Sytuacja zmieniła się dopiero na wiosnę, jednak i tym razem bramek zdobytych na wyjazdach było jak na lekarstwo. Trzy bramki zdobyte na wyjazdach miały wagę 2 punktów - dwie bramki Emila Nolla z Górnikiem Zabrze (2:2) oraz bramka Mirko Ivanovskiego z GKS Bełchatów (1:1).

Na własnym boisku, w porównaniu z jesienią, arkowcy zdobyli o 1 bramkę więcej. Jednak bramki te miały dużo mniejsze przełożenie na punkty których było tylko 8 w porównaniu z 15 z rundy jesiennej. Łącznie w całym sezonie Arka strzeliła 22 bramki, co było najsłabszym wynikiem, dla porównania ostatnia Polonia Bytom zdobyła 29 bramek. Pod względem gry w defensywie z biegiem sezonu było coraz gorzej. Żółto – niebiescy kończyli rundę jesienną z jedną z lepszych linii defensywnych w Ekstraklasie- 14 bramek straconych. Jednak sezon zakończyli z 43 bramkami straconymi i dołączyli do najsłabszych drużyn pod względem tej statystyki.

Z 22 bramek strzelonych 2 padły z rzutów karnych, Filip Burkhardt z Górnikiem Zabrze (2:0) oraz Tadas Labukas ze Śląskiem Wrocław (2:2).  Pod względem bramek straconych tych z rzutów karnych było dwa razy więcej (4) podobnie jak bramek samobójczych (2).

Arkowcom lepiej wychodziło zdobywanie bramek w pierwszych częściach spotkań 13 bramek w porównaniu z 9 w drugich częściach spotkań. Odwrotna zależność dotyczy bramek straconych o 7 bramek więcej w drugich połowach meczy.

Najwyższe zwycięstwo wydawało się że przyszło w najważniejszym spotkaniu rundy, jak się jednak później okazało to pogromiony zespół Cracovii 3:0 uplasował się wyżej w tabeli. Natomiast najwyższa porażka przyszła w najgorszym momencie sezonu, kiedy jeszcze było widać światełko w tunelu arkowcy polegli we Wrocławiu ze Śląskiem 0:5.