05.05.2011

Nasi rywale w liczbach: PGE GKS Bełchatów.

W głowach wszystkich kibiców Arki jest jeszcze zapewne mecz z Lechią Gdańsk, a już w najbliższą niedzielę 8 maja o godzinie 17:15 żółto- niebiescy rozegrają wyjazdowe spotkanie z  zespołem PGE GKS Bełchatów. Oba zespoły przystępują do spotkania w odmiennych nastrojach.

Bełchatowianie w dramatycznych okolicznościach pokonali Koronę Kielce 1:0 po samobójczej bramce Macieja Tataja, natomiast arkowcy w pechowy sposób zremisowali z Lechią Gdańsk 2:2. Podopieczni trenera Macieja Bartoszka  zajmują 8 miejsce w tabeli z 34 punktami na koncie i stratą jedynie 2 punktów do trzeciej w tabeli Lechii Gdańsk.

Bilans spotkań PGE GKS Bełchatów: 9 zwycięstw – 7 remisów – 8 porażek
U siebie: 8 zwycięstw– 3 remisy –1 porażka
Na wyjeździe: 1 zwycięstwo – 4 remisy – 7 porażek

Bełchatowianie to zespół który bardzo dobrze radzi sobie na własnym boisku, gdyby zespół ten poprawił grę w meczach wyjazdowych włączyłby się w walkę o tytuł. Jedyna porażka na własnym stadionie miała miejsce w 12 kolejce ze Śląskiem Wrocław prowadzonym już przez Oresta Lenczyka.

W 2011 roku podopieczni Macieja Bartoszka radzą sobie gorzej, wpływ na to miały na pewno odejścia, dwóch podstawowych piłkarzy, Janusza Gola do Legii Warszawa oraz Kamila Poźniaka do Lechii Gdańsk. Dwa z trzech remisów,  w meczach na własnym stadionie, padły w meczach PGE GKS Bełchatów w tym roku,  w 17 kolejce z Jagiellonią Białystok 0:0 oraz z Górnikiem Zabrze 1:1 w 21 kolejce. Od trzeciego remisu na własnym stadionie w tym roku uchronił bełchatowian zawodnik Korony Maciej Tataj, który w samej końcówce spotkania zdobył bramkę samobójczą po której GKS wygrał to spotkanie 1:0.

W spotkaniach wyjazdowych PGE GKS Bełchatów radzi sobie dużo gorzej, jedyne zwycięstwo wyjazdowe odnieśli z zespołem Legii Warszawa 2:0. Na wyjazdowy bilans punktowy składają się także cztery remisy. Wśród wyjazdowych porażek znajduje się ta z Gdyni 0:1 w 10 kolejce, bramkę w tamtym spotkaniu dla żółto- niebieskich zdobył Mirko Ivanovski.

Bilans bramek: 26 strzelonych – 25 straconych
U siebie: 16 strzelonych – 7 straconych
Na wyjeździe: 10 strzelonych – 18 straconych

Statystyki bramek:

Bramki zdobyte z akcji: 24                                      Bramki stracone z akcji: 21
Bramki zdobyte z rzutów karnych:  1                     Bramki stracone z rzutów karnych: 3
Bramki zdobyte- samobójcze: 1                              Bramki stracone samobójcze: 1
Bramki strzelone w 1. połowie: 12                          Bramki stracone w 1. połowie: 6

Pod względem statystyk bramkowych PGE GKS Bełchatów jest zespołem zrównoważonym, różnica pomiędzy bramkami strzelonymi a straconymi wynosi tylko jeden, na korzyść bramek strzelonych. O ile 16 bramek strzelonych na własnym stadionie jest średnim ligowym wynikiem, to tylko 7 bramek straconych stawia bełchatowian w ścisłej czołówce.

Na tę chwilę tylko 3 zespoły w naszej lidze mogą pochwalić się lepszą defensywą na własnym obiekcie. W statystyce bramek wyjazdowych na uwagę zwraca aż 18 bramek straconych, co jest dużą liczbą, biorąc pod uwagę że jest to zespół który zwykle kończy rozgrywki w górnej połowie tabeli. Maciej Tataj zdobywając  bramkę samobójczą wyrównał statystyki bełchatowian pod względem zdobytych/straconych bramek samobójczych. Co ciekawe bramka samobójcza zawodnika z Bełchatowa padła również w pojedynku tych samych zespołów w 9 kolejce. Wtedy do własnej bramki trafił obrońca PGE GKS Bełchatów – Zlatko Tanevski.  Jeżeli chodzi o bramki strzelone to rozkładają się dosyć równomiernie, tylko 2 bramki zdobyte więcej w drugich połowach. Natomiast jeżeli chodzi o bramki stracone to ponad trzykrotnie więcej bramek bełchatowianie stracili w drugich częściach gry.

9

Statystyka czasów strzelanych bramek przez GKS pokazuje że zespołowi temu najlepiej strzelanie bramek wychodzi w pierwszym kwadransie gry oraz pomiędzy minutą 60 a 90. Najmniej bramek bełchatowianie zdobyli  w drugim kwadransie pierwszej połowy- 2 bramki.  Czasy straconych bramek przez podopiecznych trenera Macieja Bartoszka przypominają sinusoidę. W pierwszym kwadransie gry nie stracili jeszcze bramki.

Ostatnie dobre początki spotkań żółto- niebieskich może przełożą się na niedzielne wyjazdowe spotkanie i odmienią tę statystykę bełchatowian. Najwięcej  bramek w pierwszych połowach PGE GKS Bełchatów traci pomiędzy 15 a 30 minutą – 5 bramek. Zupełnie odmienne pod tym względem są drugie połowy spotkań, aż 8 bramek straconych w pierwszym kwadransie po przerwie. Jednak najwięcej bramek bełchatowianie stracili w ostatnich piętnastu minutach spotkań – 9 bramek.

Statystyki zawodników:

Łukasz Sapela  –2055 minut (23 spotkania),
Mate Lacić – 2032 minut (23 spotkania),
Maciej Małkowski – 1987 minut (23 spotkania),
Marcin Drzymont – 1890 minut (21 spotkań),
Grzegorz Baran – 1845 minut (21 spotkań).

Najlepsi strzelcy:

Marcin Żewłakow  – 6 bramek,
Dawid Nowak, Maciej Małkowski  – po 5 bramek.

Mate Lacić – 6 żółtych kartek (czerwona kartka po 2 żółtych kartkach),

Grzegorz Baran – 5 żółtych i 1 czerwona kartka,
Maciej Małkowski, Zlatko Tanevski – po 5 żółtych kartek,
Łukasz Bocian (czerwona kartka po 2 żółtych kartkach), Marcin Drzymont, Kamil Poźniak, Szymon Sawala – po 4 żółte kartki.

W drużynie PGE GKS Bełchatów najwięcej na boisku przebywał Łukasz Sapela, wystąpił w 23 spotkaniach, w jednym z Widzewem Łódź musiał przedwcześnie opuścić boisko z powodu kontuzji, nie wystąpił także w następnym spotkaniu bełchatowian. Kolejnym w tej statystyce jest obrońca Mate Lacić, podpora defensywy GKS- u. W 23 spotkaniach obrońca ten 6 razy został ukarany żółtym kartonikiem. Trzecim zawodnikiem jest Maciej Małkowski także wystąpił w 23 spotkaniach,  nazwisko tego gracza pojawia się także w statystykach strzelców jak i kartowiczów. Sezon 2010/2011 dla 26- letniego zawodnika Bełchatowa jest bardzo udany, strzelił 5 bramek oraz jest najlepszym asystentem w zespole GKS-u, obejrzał również 5 żółtych kartek.

Najlepszym strzelcem bełchatowian jest zdobywca 6 bramek - Marcin Żewłakow, który w dobrym stylu powrócił do naszej ligi z zagranicznych wojaży. O jedną bramkę mniej zdobył Dawid Nowak, wynik mógłby być lepszy, gdyby nie prześladujące tego zawodnika kontuzje. Statystyki najostrzej grających pokazują że PGE GKS Bełchatów to bardzo ostro grający zespół. W tym sezonie gracze z Bełchatowa zostali 33 razy ukarani żółtymi kartonikami. To czwarty wynik w lidze, co ciekawe, najwięcej żółtych kartek ma drużyna Arki Gdynia która jako jedyna przekroczyła granicę czterdziestu żółtych kartek i z liczbą 41 przewodzi tej klasyfikacji.

Arkowców w 25 kolejce czeka trudny pojedynek z PGE GKS Bełchatów. Dla gdynian będzie to kolejna szansa na wyjazdowe przełamanie. Natomiast dla zawodników z Bełchatowa szansa na dołączenie do zespołów walczących o ligowe podium. Liczymy, że nie stanie się to jeszcze kosztem Arki w tej kolejce!