28.04.2011

Nasi rywale w liczbach: Lechia Gdańsk.

W niedzielę 1 maja o godzinie 17:30 dojdzie do pojedynku derbowego pomiędzy Lechią Gdańsk ,a Arką Gdynia. Będą to 37 derby Trójmiasta na szczeblu centralnym. Dla obu drużyn będzie to bardzo ważne spotkanie, gdynianie bardzo potrzebują punktów a trzy punkty zdobyte z Lechią byłyby bardzo cennym dorobkiem, który zapewne pomógłby w realizacji celu. Gdańszczanie potrzebują punktów aby utrzymać bardzo dobrą trzecią lokatę.  Podopieczni Tomasz Kafarskiego w 23 spotkaniach zgromadzili na swoim koncie 35 punktów.

Bilans spotkań Lechii Gdańsk: 10 zwycięstw – 5 remisów – 8 porażek
U siebie: 7 zwycięstw– 2 remisy – 2 porażki
Na wyjeździe: 3 zwycięstwa – 3 remisy – 6 porażki

Zawodnicy Lechii Gdańsk zdecydowanie lepiej radzą sobie na własnym stadionie. Przy ulicy Traugutta zdobyli 23 punkty, natomiast w meczach wyjazdowych 12 punktów. Wśród zwycięstw na własnym stadionie znajduje się wygrana z Arką Gdynia 1:0 po bramce Piotra Wiśniewskiego. Biało – zieloni przegrali na własnym stadionie tylko z wiceliderem Jagiellonią Białystok oraz z Koroną Kielce.  W spotkaniu wyjazdowym zrewanżowali się Jagielloni Białystok wygrywając 2:1, poza tą wygrana gdańszczanie bardzo dobrze wspominają wyjazdy do stolicy.  W 8. Kolejce wygrali spotkanie z Legią 3:0, natomiast cztery kolejki później wygrali z Polonią Warszawa 2:1. Jak się okazuje, spotkania z warszawianami w tym sezonie są dla gdańszczan bardzo istotne.

Początek tego roku to dwa zwycięstwa ligowe oraz awans w Pucharze Polski. Później jednak nadeszła bardzo zła passa 4 kolejnych meczy ligowych bez wygranej, oraz odpadnięcie z Pucharu Polski. Szczęście jednak było przy biało- zielonych, gdyż pozostałe drużyny walczące o czołowe lokaty także nie wygrywały swoich spotkań. Podopieczni trenera Tomasza Kafarskiego przerwali tą serię zwycięstwem w ostatniej kolejce wygrywając z Legią Warszawa 2:1.

O historii derbów piszemy w oddzielnym materiale. Warto zobaczyć kto strzelał w dotychczasowych meczach na szczeblu Ekstraklasy w tych pojedynkach.

Statystyki strzelców bramek w derbach (Ekstraklasa):

Karol Piątek(Lechia Gdańsk), Piotr Wiśniewski(Lechia Gdańsk), Paweł Buzała(Lechia Gdańsk), Marcin Wachowicz(Arka Gdynia) – po 2 bramki,

Ivans Lukjanovs(Lechia Gdańsk), Jakub Zabłocki(Lechia Gdańsk), Przemysław Trytko(Arka Gdynia) – po 1 bramce.

W tych dotychczasowych 5 spotkaniach padło 11 bramek. Ciekawym faktem jest to że aż 4 zawodników strzeliło po dwie bramki. Tylko jeden z tych czterech zawodników ma szansę zagrać w niedzielnym pojedynku- Piotr Wiśniewski. Pomocnik ten, mimo że jesienią zdobył 3 bramki, to na wiosnę rozegrał tylko 6 minut w zremisowanym 0:0 spotkaniu z Ruchem Chorzów. Z zawodników którzy strzelili po 1 bramce w klubie został jedynie Lukjanovs. Jakub Zabłocki odszedł z Lechii do Wisły Płock, natomiast Przemysław Trytko jest związany z Polonią Bytom. Statystyka ta jest nadzieją że najwyższy czas na pisanie nowej historii, miejmy nadzieję że do tej statystyki po niedzielnym spotkaniu dopiszemy tylko arkowców.

Bilans Lechii w tym sezonie:

Bilans bramek: 29 strzelonych – 25 straconych
U siebie: 17 strzelonych – 6 straconych
Na wyjeździe:12 strzelonych – 19 straconych

Statystyki bramek:

Bramki zdobyte z akcji: 25                                     Bramki stracone z akcji: 23
Bramki zdobyte z rzutów karnych:  3                     Bramki stracone z rzutów karnych: 1
Bramki zdobyte- samobójcze: 1                              Bramki stracone samobójcze: 1
Bramki strzelone w 1. połowie: 8                            Bramki stracone w 1. połowie: 7
Bramki strzelone w 2. połowie: 21                          Bramki stracone w 2. połowie: 18

Lechia Gdańsk w 23 spotkaniach zdobyła 29 bramek i 25 straciła. Jednak na uwagę głównie zasługuje bilans bramkowy na własnym stadionie, tylko 6 bramek straconych plasuje gdańszczan w ścisłej czołówce pod względem tej statystyki. Również 17 bramek strzelonych zasługuje na uwagę. W niedziele jednak to biało- zieloni będą gośćmi, wyjazdowy bilans Lechii już nie jest tak optymistyczny. Podopieczni trenera Tomasza Kafarskiego stracili 19 bramek, co jest jednym z gorszych wyników w Ekstraklasie.

Na podstawie statystyk można dojść do wniosku że Lechia Gdańsk rozkręca się w trakcie spotkania. Gdańszczanie zdobyli aż 21 bramek w drugich połowach spotkań, to prawie trzykrotnie więcej niż w pierwszych częściach meczu. Podobnie wygląda bilans bramek straconych 18 w drugich połowach, w porównaniu z 7 w pierwszych częściach spotkań.

5

Statystyka czasów strzelonych i straconych bramek potwierdza dużo lepszą skuteczność Lechii w drugich połowach spotkań. Najsłabszy wynik, pod względem bramek strzelonych, zanotowali gdańszczanie w pierwszych 15 minutach spotkań. Zdobyli w tym czasie tylko 1 bramkę w 23 spotkaniach. Było to w przegranym spotkaniu 2:5 z Wisłą w Krakowie, a bramkę zdobył wtedy Krzysztof Bąk w 11 minucie. Drużyna Lechii zdecydowanie skuteczniejsza jest w drugich połowach spotkań, w ostatnich 15 minutach meczy zawodnicy z Gdańska zdobyli aż 9 bramek. Niewiele gorzej prezentują się pomiędzy minutą 60 a 75, wtedy zdobyli 8 bramek. Podobnie wygląda zależność bramek straconych, najlepiej defensywie gdańszczanie prezentują się w pierwszym i ostatnim kwadransie pierwszej połowy, stracili wtedy po 2 bramki. Zdecydowanie najwięcej bramek drużyna Lechii traci zaraz po wyjściu z szatni na drugą połowę, aż 8 bramek.

Statystyki zawodników:

Najwięcej minut na boisku:

Krzysztof Bąk  – 2070 minut (23 spotkania),
Łukasz Surma – 2070 minut (23 spotkania),
Deleu – 1733 minut (22 spotkania),
Paweł Nowak– 1733 minut (22 spotkania),
Abdou Razack Traore  – 1650 minut (20 spotkań).

Najlepsi strzelcy:

Abdou Razack Traore – 9 bramek,
Paweł Buzała – 4 bramki,
Piotr Wiśniewski - 3 bramki.

Najostrzej grający:

Marko Bajić, Tomasz Dawidowski, Paweł Nowak – po  4 żółte kartki,
Krzysztof Bąk, Deleu, Sergejs Kożans, Piotr Wiśniewski – po 3 żółte kartki.

Wśród statystyk zawodników, najwięcej minut na boisku spędzili Krzysztof Bąk oraz Łukasz Surma. Obaj zawodnicy wystąpili we wszystkich spotkaniach ligowych w pełnym wymiarze czasowym. Na uwagę zwraca też fakt że odkąd Abdou Razack Traore wszedł do składu Lechii Gdańsk, odtąd wystąpił we wszystkich spotkaniach biało- zielonych. Fantastyczna postawa zawodnika z Burkina Faso, 9 bramek strzelonych, spowodowała zainteresowanie klubów zza naszej zachodniej granicy. Już teraz po niecałym roku gry w Polsce, jest postacią wyróżniającą się w Ekstraklasie.  Pozostałym najlepszym strzelcom drużyny Lechii Gdańsk będzie ciężko poprawić swój dorobek w barwach biało- zielonych, Paweł Buzała gra obecnie w GKS Bełchatów, a Piotr Wiśniewski jak już wcześniej wspomniano zaliczył jedynie epizod w meczu z Ruchem Chorzów.

Wśród kartowiczów drużyny Lechii jest aż trzech zawodników mających na koncie po 4 żółte kartoniki. Jednak żadnego z nich fakt ten, nie wyklucza z udziału w meczu z Arką. Jednak aż czterech zawodników zespołu z Gdańska jest zagrożonych czwartą żółtą kartką.

Mecz z Lechią ma ogromne znaczenie dla obu zespołów, zarówno pod względem miejsca w tabeli, bo z jednej strony to mecz jak każdy inny, można zdobyć tylko 3 punkty. Natomiast z drugiej to ważne spotkanie, którym żyje całe Trójmiasto.  Derby rządzą się swoimi prawami i nic nie stoi na przeszkodzie aby od niedzieli 1 maja arkowcy zaczęli pisaći nową historię- wygranych spotkań z Lechią Gdańsk.

opracowanie: Sebastian Jędrzejewski