13.12.2010

Postęp dla przyszłości Arki. Podsumowanie Młodej Ekstraklasy.

Zakończyły się jesienne spotkania rozgrywek Młodej Ekstraklasy. W 16 rozegranych meczach arkowcy zdobyli 21 punktów, na co złożyło się sześć zwycięstw, trzy remisy i siedem porażek. Żółto-niebiescy aktualnie zajmują siódme miejsce w tabeli, ale mające o dwa punkty mniej Polonia Warszawa i Widzew Łódź mają jedno spotkanie zaległe.

Najlepszym spotkaniem żółto-niebieskich był niewątpliwie mecz z prowadzącą w tabeli Legią Warszawa. Arka wygrała 3:2 po golach Mateusza Kuzimskiego, Bartosza Brodzińskiego i Fabiana Słowińskiego. Najdotkliwszą porażkę (0:3) arkowcy zanotowali w wyjazdowym meczu z Wisłą Kraków.

Młodzi arkowcy podobnie jak pierwszy zespół niestety nie zachwycali skutecznością. Zdobyli zaledwie 14 bramek (najmniej w lidze). Na plus można zapisać, że także podobnie jak pierwsza drużyna, dobrze spisywali się w obronie. Rywalom bramkarzy Arki udało się pokonać 18 razy.

Strzelcy:

2 gole - Bartosz Brodziński, Giovanni, Mateusz Kuzimski, Rafał Siemaszko, Robert Ziętarski.

1 gol - Fabian Słowiński, Mateusz Szwoch.

2 bramki dla Arki były samobójcze i dały... 6 punktów!. Arka w taki sposób wygrała z Zagłębiem Lubin w 4 i Cracovią w 7 kolejce!

W drużynie wystąpiło 38 zawodników. We wszystkich meczach zagrali Bartosz Brodziński (1395 minut - najwięcej w drużynie), Mateusz Szwoch (1062 minuty) i Adam Bębenek (1041 minut). Żaden z nich jednak nie wystąpił w tych spotkaniach w pełnym wymiarze czasowym. Pod względem ilości minut drugi czas "zaliczył" Tomasz Mokwa, który w 15 meczach (opuścił mecz z Widzewem w 5 kolejce) spędził na placu 1280 minut.

Drużyna młodych arkowców była wspierana zawodnikami będącymi w kadrze pierwszego zespołu.

Oto piłkarze kadry pierwszej drużyny Arki w Młodej Ekstraklasie: Michał Szromnik (11 meczów), Krystian Żołnierewicz (10 meczów), Piotr Robakowski (8 meczów), Paweł Czoska (7 meczów), Giovanni (6 meczów), Adrian Sulima (6 meczów), Rafał Siemaszko (4 mecze), Hieronim Zoch (4 mecze), Miroslav Bożok (2 mecze), Joseph Mawaye (1 mecz), Marcin Kalkowski (1 mecz - odszedł do Jezioraka Iława).

Najostrzej grającym arkowcem był Krystian Żołnierewicz, który w swoich występach zobaczył pięć żółtych kartek i jedną czerwoną (za dwie żółte w przegranym 0:1 meczu z Górnikiem Zabrze). Cztery napomnienia uzbierał Paweł Czoska, a trzy Adam Bębenek.

Gdy porównamy dokonania z tej rundy z poprzednimi sezonami, widzimy zdecydowany progres w odniesieniu do zeszłego sezonu, gdy nasi piłkarze potrzebowali całego roku, by uzyskać 28 oczek. W pierwszym roku występów w Młodej Ekstraklasie piłkarze Arki zdobyli 19 punktów jesienią (w 17 meczach) i tyle samo wiosną (potrzebowali do tego 13 spotkań).

A tak rundę podsumował trener Dariusz Mierzejewski, który przed sezonem objął zespół:

Przy ocenie drużyny należy zauważyć, że zespół był odmłodzony. Tak gra jak i wyniki są na zadowalającym poziomie. Nie popadamy jednak w huraoptymizm. Przed nami dużo pracy, by ci chłopcy osiągnęli poziom ekstraklasy. Do tego potrzeba jeszcze roku albo dwóch lat.

Cieszymy się z małych sukcesów. Takim było wprowadzenie do pierwszej drużyny Krystiana Żołnierewicza. W kolejce są następni, ale to musi potrwać, a nazwisk nie chciałbym podawać, bo oni są jeszcze młodzi i wiele się może zmienić.

Jeśli chodzi o plan przygotowań to do 18 grudnia mamy normalne treningi w Gdyni na obiektach GOSiR. Po przerwie wracamy 10 stycznia, ale piłkarze będą ćwiczyć już od 27 grudnia. Każdy dostał indywidualny program, który ma realizować.

17 stycznia wyjedziemy na dziesięciodniowy obóz do Zakopanego, gdzie rozegramy dwa sparingi. Będą to prawdopodobnie mecze z Rozwojem Katowice i Sandecją Nowy Sącz. Po powrocie w ramach przygotowań do pierwszego meczu z Lechem chcemy rozegrać cztery spotkania w Gdyni.

Jak widać to swoistą" rywalizację" o ilość zdobytych punktów w rozgrywkach wygrała Młoda Ekstraklasa, ale pamiętajmy, że priorytetem jest przede wszystkim szkolenie młodych zawodników i ich ogrywanie pod kątem występów w seniorach i liczymy, że tacy gracze jak Rysiewski czy Giovanni pójdą w ślady swoich kolegów i za jakiś czas będą stanowić solidne wzmocnienie kadry pierwszego zespołu.

podsumowanie: Łukasz "profi" Bieszke.