W przedostatniej tegorocznej rundzie gier juniorzy starsi pokonali u siebie Polonię Warszawa. Juniorzy młodsi wrócili niestety bez punktów z Sosnowca.

Centralna Liga Juniorów U19 – 16. kolejka

Arka Gdynia – Polonia Warszawa 3:1 (2:1)

Bramki: Krause 30’, Górecki 44’, Siekierski 70’ – Urbański 25’ (k.)

Arka U19: Gołoś – Jasiński, Górecki, Mikulski, Siekierski, Predenkiewicz (80'Kukuruza), Romanik (88'Tuliszka), Łyszkiewicz-Dustet (90'+1 Klimczuk) Babś (90'+3 Nawrocki), Krause (55' Marek), Szymański (77' Abbott)

Żółte kartki (Arka): Krause, Abott

Czerwone kartki: Jasiński (25')

Piątkowe spotkanie było meczem dwóch sąsiadów z tabeli. W jego pierwszej fazie mimo akcji z obydwu stron żaden z zespołów nie wypracował sobie klarownej sytuacji. To zmieniło się w 25 min., kiedy to arbiter podyktował dla gości rzut karny i dodatkowo odesłał zawodnika żółto-niebieskich do szatni. Fantastyczną interwencją popisał się Gołoś, który jednak przy dobitce nie miał szans.

Trudna sytuacja nie podłamała żółto-niebieskich, którzy wyrównali 4 min. później. Fantastycznym uderzeniem, po którym futbolówka przeleciała około 20 metrów, otarta się o słupek i wpadła do siatki, popisał się Krause.

Arkowcy nie zamierzali bronić wyniku i poszli za ciosem. W efekcie tuż przed przerwą po zamieszaniu w polu karnym i rzucie rożnym Górecki zdobył prowadzenie.

Po wznowieniu gry przyjezdni próbowali wykorzystać liczebną przewagę i przeprowadzili liczne ataki. Już w 2 min. po przerwie zamykający akcję Czarnych Koszul zawodnik nie trafił z odległości ok. 1 metra.

Podopieczni Roberta Wilczyńskiego nie opierali swojej gry jedynie na defensywie i próbowali po raz kolejny ukłuć rywala. W 70 min. rzut rożny idealnie wykonał Adrian Łyszkiewicz-Dustet, który dośrodkował do Siekierskiego. Ten strzałem głową podwyższył rezultat na 3:1.

Goście mimo kilku prób nie mogli znaleźć rozwiązania na będącego w świetnej formie i doskonale spisującego się w bramce Gołosia, który w minionym sezonie walnie przyczynił się do zdobycia srebrnego medalu rozgrywek CLJ U18.

Nasz zespół po 16. kolejce zajmuje 4. pozycję. W ostatnim tegorocznym meczu czeka nas wyjazd na derbowe spotkanie do Gdańska, gdzie zmierzymy się z przedostatnią w tabeli Lechią.

TABELA

Trener Robert Wilczyński:

Pracuję z młodzieżą prawie 25 lat i nie miałem jeszcze takiej sytuacji, w której grając w osłabieniu  i przegrywając 0:1, zespół doprowadził do wygranej 3:1. Wielki szacunek dla drużyny, gdyż nie było to dzieło przypadku, a wielkiej determinacji. Zakładałem, że z uwagi na liczebną przewagę rywala będziemy stopniowo słabli, tym czasem okazało się odwrotnie – każda akcja napędzała nasz zespół. Dlatego późno też decydowałem się na zmiany, które dodatkowo jeszcze dodawały nam jakość. Chapeau bas!

Centralna Liga Juniorów U17 – 16. kolejka

Zagłębie Sosnowiec – Arka Gdynia 3:2 (2:1)

Bramki: Tomala 1' (k.), Siwek 11', Górkiewicz 56' – Kotowicz 45', Łyszkiewicz-Dustet 61'

Arka U17: Lewandowski – Kotowicz (46' Kozoduj), Elwart, Bełz, Barbugli, Raczyński (75' Gozdecki), Łyszkiewicz-Dustet, Laszczyk, Kolasa (46' Klimczak), Ozimek (46' Siemko), Sawicki

Nieszczęśliwy początek przesądził o losach spotkania z Zagłębiem. Już w pierwszej minucie po uderzeniu rywala piłka trafiła w rękę Łyszkiewicza-Dusteta.  Jedenastkę wykorzystał Tomala. W 5 min. Sawicki w dobrej sytuacji z kilku metrów przestrzelił głową.

W 11 min. piłkarze z Sosnowca podwyższyli prowadzenie dzięki wykorzystanej sytuacji sam na sam Siwka z Lewandowskim. Żółto-niebiescy nie podłamali się, przejęli inicjatywę na boisku, jednak brakowało im cierpliwości i spokoju podczas budowania akcji.

W 45 min. po rzucie rożnym Kotowicz zdobył bramkę kontaktową na 2:1 i na przerwę zespoły schodziły z jednobramkową różnicą.

Drugą połowę Arkowcy rozpoczęli od ataków. Niestety w 56 min. Górkiewicz po rzucie rożnym podwyższył prowadzenie miejscowych. Podopieczni Krzysztofa Janczaka odpowiedzieli już 5 min. później, gdy Adrian Łyszkiewicz-Dustet okazał się najsprytniejszy w zamieszaniu w polu karnym.

Niestety pomimo kolejnych trzech dogodnych sytuacji Arce nie udał się doprowadzić do wyrównania i do Gdyni wracali oni bez punktów.

Po 16. rundzie żółto-niebiescy plasują się na 13. pozycji.

Na zakończenie tegorocznych zmagań czekają nas także derby. W 17 kolejce zmierzymy się na własnym boisku z 9. Lechią Gdańsk.

TABELA

W 4. lidze RWS INVESTMENT GROUP nasz drugi zespól zakończył tegoroczne rozgrywki. Mecz ostatniej kolejki w Bytowie został przełożony na 29 marca 2023 roku. Tym samym podopieczni Macieja Cieślika zakończyli rywalizację na 10. miejscu.