31.05.2020

Lechia Gdańsk - Arka Gdynia 4:3. Po walce bez punktów...

Nieprawdopodobny przebieg derbów w Gdańsku. Druga połowa uraczyła nas siedmioma golami, a Arka jeszcze na osiem minut przed końcem prowadziła 3:2, aby ostatecznie przegrać 3:4. Katem Arki był, jakżeby inaczej, Falvio Paixao - zdobywca trzech goli, w tym zwycięskiej z rzutu karnego w szóstej minucie doliczonego czasu gry. Chwilę później Arka mogła jeszcze wyrównać, ale strzał głową Skhirtladze zbił na poprzeczkę Kuciak. Mimo porażki, trzeba podkreślić świetny mecz żółto-niebieskich, co jest dobrym prognostykiem na kolejne spotkania.

PKO Bank Polski Ekstraklasa - 27. kolejka

Lechia Gdańsk - Arka Gdynia 4:3 (0:0)

Bramki: Paixao 50'(k), Paixao 76', Zwoliński 87', Paixao 90+6'(k)  - Vejinović 60'(k), Kubicki 71'(s), Vejinović 82'(k)

Lechia: Kuciak - Fila (72' Zwoliński), Nalepa II, Maloca, Pietrzak - Kubicki - Mihalik (75' Saief), Makowski, Lipski, Ze Gomes (64' Conrado) - Paixao

Arka: Steinbors - Danch, Marić, Helstrup, Marciniak - Kopczyński, Nalepa - Młyński, Vejinović (86' Bergqvist), Jankowski (75' Mihajlović) - Zawada (80' Skhirtladze).

Żółte kartki: Lipski, Kubicki, Conrado - Helstrup, Nalepa

Sędzia: Szymon Marciniak (Płock)

Mecz bez udziału kibiców

0 min – gdy 7 marca kończyliśmy relację z meczu z Wisłą Płock, do głowy by nam nie przyszło, że na kolejne spotkanie przyjdzie nam czekać aż do 31 maja. A jednak życie potrafi napisać najdziwniejsze scenariusze i oto na kolejny mecz musieliśmy czekać aż 84 dni!

0 min – derby! Ten mecz elektryzuje kibiców po obu stronach Trójmiasta, niezależnie od sytuacji w tabeli obu drużyn. Dziś emocje niestety będziemy przeżywać wyłącznie przed ekranami telewizorów, komputerów lub innych źródeł informacji z stadionu z Gdańska z powodów, których nikomu nie trzeba przypominać.

0 min – od meczu z Wisłą Płock wiele się zmieniło w naszym klubie, a pod względem sportowym najważniejsze zmiany zaszły w sztabie szkoleniowym. Najpierw trenera Aleksandara Rogicia zastąpił Krzysztof Sobieraj, który czuwał nad przebiegiem indywidualnych treningów całej kadry żółto-niebieskich. Ostatecznie 9 maja stery w Arce przejął Ireneusz Mamrot, który wraz z nowymi asystentami: Adrianem Siemieńcem i Maciejem Kędziorkiem zrobi wszystko, aby utrzymać Arkę w PKO Ekstraklasie.

0 min – początek pracy nowego trenera Arki wypadł na spotkanie derbowe z Lechią Gdańsk i mocno liczymy, że będzie to powrót „z przytupem” do PKO Ekstraklasy byłego szkoleniowca Jagiellonii!

0 min – po otrzymaniu przez Damiana Zbozienia żółtej kartki w meczu z płocką Wisłą, wiadomo było, że w derbach będziemy musieli radzić sobie bez niego. W tej sytuacji na prawej obronie zagra Adam Danch.

0 min – pauzować musi także Adam Deja, który zobaczył z kolei czerwoną kartkę. W jego miejsce do składu wskoczył Michał Kopczyński.

0 min – w roli najbardziej wysuniętego zawodnika w naszym zespole wystąpi Oskar Zawada.

0 min - w zespole gospodarzy w oczy rzuca się brak pauzującego za kartki Mladenovicia. Na jego pozycji zagra Rafał Pietrzak.

0 min - inna ważna zmiana w naszym zespole dotyczy właściciela opaski kapitańskiej. Od dziś opaskę wkładać będzie Pavels Steinbors.

0 min - rozjemcą w zawodach będzie Szymon Marciniak z Płocka, a z wozu VAR wspomagać go będzie Bartosz Frankowski.

1 min - gramy!

2 min - dośrodkowanie Fili z prawego skrzydła trafia pod nogi naszych zawodników i oddalamy zagrożenie.

3 min - było groźnie! Tym razem na prawym skrzydle pokazał się Mihalik, którego dośrodkowanie zamknął strzałem z 17 metrów Pietrzak! Nieznacznie się pomylił były zawodnik Wisły Kraków.

5 min - kolejna bardzo groźna sytuacja Lechii, której początek był na prawym skrzydle. Tym razem Lipski spod linii końcowej szukał podaniem Ze Gomesa, lecz Portugalczyk nie opanował piłki 3 metry przed naszą bramką!

10 min - zbyt mocne zagranie Pietrzaka z lewej strony. Piłka poszybowała nad naszym polem karnym i opuściła boisko.

11 min - Lipski próbował zagrozić naszej bramce, ale naciskany przez obrońców Arki nie zdołał oddać celnego strzału z 10 metrów.

13 min - strzał z dystansu Ze Gomesa spokojnie wyłapuje Pavels Steinbors.

14 min - kolejna próba strzału zza pola karnego gospodarzy ląduje w trybunach.

16 min - niezła próba akcji Vejinovicia, ale zakończyła się 17 metrów od bramki Kuciaka, gdzie zatrzymał Holendra Nalepa II.

21 min - Ze Gomes uderzył z dystansu, a piłka trafiła w naszego obrońcę i wyszła poza boisko. Rzut rożny będzie miała Lechia.

22 min - stały fragment gry Lechii zamykał strzałem Pietrzak. Uderzenie zablokowane.

25 min - Arka pod polem karnym Lechii. Jankowski znalazł się z piłką pod linią końcową, lecz jego próba dośrodkowania w kierunku Zawady nie była udana i padła łupem zawodnika gospodarzy.

29 min - kolejną szansę z rzutu rożnego będą mieli gdańszczanie.

30 min - wybijamy dośrodkowanie Pietrzaka daleko poza obręb własnej szesnastki.

31 min - spóźniony wślizg Lipskiego kończy się bolesnym faulem na Nalepie. Żółta kartka dla zawodnika Lechii.

37 min - celny strzał na bramkę Lechii! Zawada wyłożył piłkę Vejinoviciowi, a ten uderzył z 20 metrów, lecz nie przysporzył większych problemów Kuciakowi.

38 min - Młyński wszedł z piłką w pole karne Lechii i oddał sprytny techniczny strzał prawą nogą, niestety tuż ponad poprzeczką!

42 min - Vejinović zamykał strzałem głową dośrodowanie Marciniaka z lewej strony boiska. Piłka jednak przeszła w dość dużej odległości od bramki Kuciaka.

43 min - trochę chaosu w polu karnym Lechii, piłka długo nie potrafiła znaleźć właściciela, ostatecznie nie udało się wejść w jej posiadanie Arkowcom i oddać strzału w kierunku bramki gospodarzy.

45 min - dobre dośrodkowanie Dancha, trafiło na głowę Jankowskiego, ale nie wyszło tym razem uderzenie Maćkowi.

PRZERWA - spotkanie lepiej zaczęli gospodarze, którzy kilka razy stworzyli zagrożenie pod naszą bramką, lecz szczęśliwie nie zdołali znaleźć sposobu na pokonanie nowego kapitana żółto-niebieskich. W miarę upływu czasu coraz częściej do głosu dochodzili podopieczni trenera Mamrota. Najlepsze okazje na zdobycie bramki mieli Vejinović i Młyński, lecz ostatecznie do przerwy nie doczekaliśmy się bramek. Po zmianie stron liczymy, że utrzyma się tendencja z coraz groźniejszymi atakami gdynian i uda się pokonać Dusana Kuciaka.

46 min - rozpoczęła się druga połowa derbów!

47 min - Młyński powalczył o piłkę na połowie Lechii, a po jej przejęciu oddał niecelny strzał na bramkę Kuciaka.

48 min - efektowny drybling Ze Gomesa w naszym polu karnym, na szczęście bezproduktywny.

49 min - rzut karny dla Lechii... Helstrup upadając na ziemię został trafiony piłką w rękę przez Kubickiego i sędzia Marciniak nie miał wątpliwości ze wskazaniem na "wapno". Helstrup dodatkowo otrzymał żółtą kartkę.

50 min - Paixao... i gol. Steinbors bez szans.

57 min - Zawada przejął dalekie podanie pod polem karnym Lechii. Po opanowaniu futbolówki uderzył ponad bramką gospodarzy.

59 min - Zawada ładnie uderzył głową po precyzyjnym podaniu od Vejinovicia! Uderzenie jednak zablokowane przez obrońcę stojącego metr przed własną bramką.

59 min - rzut karny dla Arki!!! Młyński spróbował dryblingu w polu karnym Lechii i został podcięty przez Filę!

60 min - Vejinović! Co za gol! Pewne uderzenie pod poprzeczkę!

65 min - zmiana w zespole Lechii. Conrado za Ze Gomesa.

69 min - Danch zablokował dośrodkowanie Conrado, będzie korner.

69 min - Lechia rozegrała rzut rożny podając piłkę po obwodzie pola karnego, a na końcu Pietrzak zbyt głęboko zagrał przy próbie dośrodkowania.

71 min - rzut rożny dla Arki.

71 min - gooooolllll dla Arki!!! Dośrodkował z rożnego Nalepa, główkował Marciniak, a piłka trafiła jeszcze w Kubickiego i wpadła do siatki!

72 min - Zwoliński zmienia Filę.

74 min - Kubicki przerywa faulem akcję Nalepy i otrzymuje żółtą kartkę.

75 min -  Mihajlović za Jankowskiego.

76 min - rzut rożny dla Lechii.

76 min - Falvio... 2:2. Zwoliński uderzył głową, co kapitalnie obronił Steinbors, ale piłka spadła pod nogi Paixao, który nie zmarnował okazji...

78 min - Conrado miał świetną okazję na strzał po zagraniu Saiefa, lecz ratujemy się wybiciem piłki na rzut rożny.

79 min - znów Conrado miał okazję, lecz najpierw został zablokowany, a po chwili posłał piłkę obok naszej bramki!

80 min - Skhirtladze wchodzi za Zawadę.

81 min - karny dla Arki!!! Nalepa wykonał rzut wolny, posłał piłkę w pole karne, a ta trafia w rękę Zwolińskiego!

82 min - Vejinović ponownie uderzył nie do obrony!

84 min - gol dla Lechii? Conrado posłał piłkę do naszej bramki... Co na to VAR, bo piłka trafiła w rękę zawodnika Lechii!

84 min - nie ma gola! Nadal prowadzimy w Gdańsku!

86 min - Bergqvist za Vejinovicia

87 min - gol dla Lechii... Po dośrodkowaniu Conrado Zwoliński strzałem głową posyła piłkę tuż przy słupku...

89 min - kapitalna akcja Skhirtladze! Dwie "siatki" na zawodikach Lechii i celny strzał, który broni Kuciak.

90 min - żółta kartka dla Conrado.

90+1 min - żółta kartka dla Nalepy

90+4 min - znów indywidualna akcja Skhirtladze kończy się strzałem lewą nogą obronionym przez Kuciaka.

90+5 min - to się nie dzieje... rzut karny dla Lechii... Zdaniem arbitra Helstrup sfaulował Nalepę II, naprawdę to jest faul??

90+6 min - gol dla Lechii... Paixao znów daje prowadzenie w derbach...

90+7  min - rzut wolny dla Arki pod linią boczną na wysokości pola karnego. Ostatnia szansa.

90+8 min - Skhirtladze uderza głową, a Kuciak jakimś cudem odbija piłkę na poprzeczkę! Jeszcze rzut rożny!

90+9 min - wybijają piłkę gdańszczanie...

KONIEC - skąd my to znamy? Arka traci zwycięstwo w derbach w samej końcówce, a decydującą bramkę w szóstej minucie doliczonego czasu gry po kolejnym rzucie karnym, bez sprawdzenia VAR tym razem... Nie zmienia to faktu, że zagraliśmy dziś bardzo dobre zawody. Wszystkie gole zdobyliśmy po stałych fragmentach gry, dwa po rzutach karnych perfekcyjnie wykonanych przez Vejinovicia. Inna sprawa, że również traciliśmy gole po stałych fragmentach. Derby przegrane, ale podbudowani dobrą dyspozycją zespołu, oczekujemy na kolejne spotkania.