TA STRONA UŻYWA COOKIE.
Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
statystyki
chignahuapan
Arka-Facebook Arka-Instagram Arka-Twitter Arka-YouTube Arka-TV Bilety Liga typera Stowarzyszenie Inicjatywa Arka
gdyniasport

Aktualności

img

10.05.2020

Weszlo.com: Pierwszy wywiad z Ireneuszem Mamrotem

To jest projekt długofalowy. Podpisałem ten kontrakt, ponieważ wierzę że możemy się utrzymać. Myślimy o przyszłości-mówił dla weszlo.com Ireneusz Mamrot w swoim pierwszym wywiadzie jako trener Arki Gdynia.

Sytuacja w Arce jest bardzo dynamiczna. Kołakowscy pojawili się nagle i przejęli klub. Kiedy był pierwszy kontakt z Gdyni… a tak naprawdę z Warszawy?

Z Gdyni, niech tak będzie. Od kilku dni trwały rozmowy, to nie były bardzo długie negocjacje. Myślę, że to było kilka dni.

 

Patrzymy na tabelę. Arkę da się utrzymać?

Wiadomo, że to będzie cel. Nie dostałem kontraktu na pół roku, więc planujemy pracę długoterminową. Wierzę, że tak będzie. Wiadomo, że sytuacja nie jest łatwa, ale nie znam trenera który nie wierzy w to ze można zrealizować cel. Trzeba skupić się na tych jedenastu meczach i z takim nastawieniem podchodzę do tego wyzwania.

 

Czyli gdyby Arki nie udało się jednak utrzymać, to współpraca będzie kontynuowana?

To jest projekt długofalowy. Podpisałem ten kontrakt, ponieważ wierzę że możemy się utrzymać. Myślimy o przyszłości. To było dla mnie ważne, żeby ten kontrakt był dłuższy. Jeśli sportowo spadniemy, to znam pierwszą ligę, więc zrobilibyśmy wszystko, by wrócić. Ale tak jak powiedziałem – celem jest utrzymanie i na tym się skupiamy.

 

Patrząc na misję w Ekstraklasie, czy są w lidze trzy gorsze drużyny od Arki Gdynia?
Podchwytliwe, wrzucające mnie na minę pytanie… Ale Arka grała już dobre mecze, natomiast nie zawsze to się przekładało na punktowanie. Problemem był brak równej formy. Nikt nie wie, jak będzie to wyglądało po przerwie. Sam wiem z autopsji, jak drużyna potrafi wyglądać po dłuższej przerwie. Teraz będzie krótszy okres przygotowawczy. Zostały de facto dwa tygodnie, ale trzeba wszystko robić, żeby się rozwinąć. Na pewno na kilku pozycjach mamy bardzo dobrych zawodników.

 

Jakie więc są największe plusy Arki według Ireneusza Mamrota?

Na pewno mamy kilku doświadczonych zawodników, nie będę mówił o personaliach. Środek pola jest w stanie porywalizować z każdym w tej lidze. Nie chcę zbyt dużo rozmawiać o indywidualnościach, najpierw chciałbym poruszyć ten temat z zawodnikami.

 

W ostatnich dniach oglądał pan mecze Arki?

Tak naprawdę robię to od dwóch dni. Były różne fazy rozmów, więc teraz, kiedy dopięliśmy szczegóły rzeczywiście obejrzałem kilka spotkań. Natomiast przyznam, że ligę oglądałem na bieżąco, więc jakieś swoje przemyślenia mam. Znam dosyć dobrze tę drużynę, grałem przeciwko niej dwukrotnie prowadząc Jagiellonię, więc mam jakiś materiał poglądowy.

 

Czy ma pan pomysł na Arkę? Wiadomo, że teraz trzeba będzie grać trochę na wynik. Ale ma pan pewne założenia, które należy niezwłocznie wprowadzić?

Jasne, wiadomo że każdy trener widzi pewne rzeczy inaczej. Na pewno będą zmiany, będzie dużo zajęć taktycznych – z pewnością też będę wymagał czegoś innego niż poprzedni trenerzy. Zawodnicy muszą szybko się uczyć nowego trenera. Szkoda, że nie zagramy ani jednego sparingu, ale wierzę że ta praca na treningach przełoży się na wyniki. Gdzieś w głowie na pewno mam plan, ale tak jak pan powiedział – najważniejsze będzie jednak punktowanie.

 

W kontekście transferów, na Twitterze widziałem pytanie do pana, czy w najbliższym okienku do Gdyni trafi Bartosz Kwiecień?

Poza Bartkiem, który był pół roku w Głogowie, a później w Jagiellonii to obserwatorzy powinni zauważyć, że nie jestem trenerem, który ciągnie za sobą piłkarzy. Mateusz Machaj był chwilkę w Głogowie, a później w Białymstoku, ale to jedyne przypadki. Jestem z tych trenerów, którzy nie chcą ciągnąć na siłę zawodników za sobą. Co do Bartka, mam o nim bardzo dobre zdanie. Strzelił dla nas kilka ważnych bramek – kibice z Białegostoku na pewno go bardzo szanują.

 

Arce brakuje skutecznego napastnika. Ma pan pomysł na obsadzenie tej pozycji?
Na pewno jest kilku zawodników, którzy mogą tam zagrać. Jest Maciej Jankowski, Fabian Serrarens, jesienią grał Davit Shkirtladze. Zobaczymy w jakiej dyspozycji będą zawodnicy. Jankowski grał także często na skrzydle. Nie jestem w stanie przewidzieć kto wyjdzie w ataku w pierwszym meczu przeciwko Lechii.

 

Czy od momentu opuszczenia Jagiellonii było dużo ofert?

Kilka było, ale to było raczej sondowanie – zainteresowanie byłoby po sezonie. Natomiast ja nie chcę czekać aż komuś się podwinie noga. Ta oferta była konkretna, wiem na czym stoję, dlatego ją przyjąłem.

 

Czy ten dłuższy rozbrat z piłką może inaczej nastroić trenera do pracy?

Na pewno mam duży głód piłki. Po 19 latach pracy miałem pierwszy raz dłuższą przerwę, natomiast czuję sporo energii, mam przemyślenia. To było potrzebne. Mogę teraz inaczej spojrzeć na pewne sprawy. Teraz nie dziwię się, że na zachodzie są trenerzy, którzy robią sobie dłuższą przerwę. Można nabrać trochę dystansu, pewne rzeczy usprawnić, poczytać…

 

Zapytam o kibiców. Zadebiutuje pan w meczu derbowym z Lechią. Czy to będą dla Arki– w końcu – derby wygrane po wielu latach niepowodzeń?

Zdaję sobie sprawę jaki to jest mecz dla kibiców Arki. Arka od wielu lat czeka na wygraną z Lechią, ale my nie patrzymy na rywala. Musimy punktować w każdym meczu. Derby to jedno, drugie to kolejne trzy punkty do zdobycia. Wiem, ze zaczynam od meczu, który elektryzuje wszystkich w Gdyni. Pamiętam kiedy pracowałem w Chrobrym, to wówczas mecze z Miedzią były dużym wydarzeniem dla obu miast. Tutaj ta atmosfera jest jeszcze gorętsza. Zdaję sobie sprawę z rangi tego meczu.

 

W Białymstoku po sukcesach pije się „ducha puszczy”. Jak będzie przebiegało świętowanie po utrzymaniu w Gdyni?

(śmiech) Nie myślę o tym póki co. Ale chcę mieć ten problem, żeby się potem zastanawiać, co pić. Mam nadzieję, że będzie do tego okazja!

 

Rozmawiał Samuel Szczygielski

 

więcej wątków: weszlo.com

 

 http://arka.gdynia.pl/images/galeria_zdjecie/big/weszlo_strona_58f5b48f2279383da4f10b98347b05af.jpg
Poprzedni Następny

Mapa Strony