TA STRONA UŻYWA COOKIE.
Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

chignahuapan


Arka-Facebook Arka-Instagram Arka-Twitter Arka-YouTube Arka-TV Bilety Liga typera Stowarzyszenie Inicjatywa Arka
LV Bet
Gdynia Sport
gdyniasport

bo2020

Wirtualna wycieczka

Aktualności

img

16.01.2020

77. rocznica urodzin "Małego"

Dzisiaj przypada 77. rocznica urodzin Czesława Przybylskiego ps. "Mały". To jeden z zawodników będących legendą naszego Klubu!

 

Piąty na liście strzelców oraz czwarty pod względem ilości występów na klubowych listach wszech czasów!

 

http://arka.gdynia.pl/images/galeria_zdjecie/big/feeba95af870214aca08220ab6224fa7_74443eb99da1d398cb294a60936636fc.jpg

 

A tak przedstawiał byłego zawodnika Arki nasz dokumentalista Maciej Witczak:

 

Czesław Przybylski - jego kariera była potwierdzeniem tezy, iż w latach 50-tych i 60-tych praca z młodzieżą stanowiła prawdziwą wizytówkę naszego klubu.

Park Rybaka – jak wówczas określano kompleks obiektów sportowych na Polance Redłowskiej – często był areną organizowanych przez klub turniejów „dzikich drużyn”. Ich najzdolniejsi uczestnicy, wskazani przez trenerów Barbachena czy Malona, trafiali do Arki, gdzie rywalizowali w „Lidze klubowej” zrzeszającej nawet kilkanaście zespołów trampkarzy. Taki był właśnie początek przygody z piłką młodszego z braci Przybylskich – uczestnika turnieju z 1955 roku w zespole o nazwie "Huragan".

Cztery lata później miał już na koncie pierwszy sukces i zdobył wicemistrzostwo Polski juniorów. W zespole prowadzonym przez Józefa Barbachena grali m. in.: Stanisław Gadecki, Bogdan Kędzia, Józef Motowidło czy Zdzisław Brodecki, a kapitanem był właśnie młodziutki Czesiu.

W kolejnym sezonie, w wieku zaledwie 17 lat, zadebiutował w zespole seniorów, który po pamiętnym barażu z Hutnikiem, gdzie o promocji decydował rzut monetą, awansował po raz pierwszy do drugiej ligi.

Wprawdzie natura poskąpiła mu warunków fizycznych, ale ich brak nadrabiał ogromną skocznością, zwinnością i szybkością, a jego znakiem firmowym stały się niezwykle dynamiczne i efektowne akcje. Imponował również wielką wszechstronnością występując we wszystkich – poza bramką – formacjach, począwszy od lewoskrzydłowego po prawego obrońcę.

Wierność barwom klubowym – pojęcie, które w dzisiejszych czasach tak bardzo się zdewaluowało, w jego przypadku świeci pełnym blaskiem. Związany z Arką przez całą karierę – za wyjątkiem krótkiego wojskowego epizodu w Zawiszy – mógł poszczycić się udziałem w aż czterech awansach (trzykrotnie do drugiej i raz do pierwszej ligi). Obok niego tylko „Szacha” Gadecki dokonał takiego wyczynu!

Popularny „Mały” pożegnalny występ zanotował 25 listopada 1973 roku, w wygranym 2:0 meczu z Widzewem.

Był prawdziwą skarbnicą wiedzy o Arce, co docenił m. in. znany wydawca encyklopedii piłkarskiej Andrzej Gowarzewski zbierając przed laty dokumentację do swojego archiwum.

Zmarł 2 sierpnia 1997 roku w Gdyni.

Piętnaście sezonów, 288 gier (czwarte) i 52 gole (piąte miejsce w klubowych kronikach), udział w czterech awansach – taki dorobek stawia Czesława Przybylskiego w gronie najwybitniejszych graczy w historii gdyńskiej Arki!

 

tr, mw

 

 
Poprzedni Następny

Mapa Strony