15.11.2019

Pierwsza runda w liczbach

Przerwa w rozgrywkach na mecze reprezentacji jest okazją do podsumowań. Za zespołami PKO Ekstraklasy półmetek sezonu zasadniczego. Po przerwie reprezentacyjnej mamy jeszcze kilka dodatkowych kolejek, rozpoczynających już rewanże. W ostatniej kolejce żółto - niebiescy wydostali się ze strefy spadkowej na bezpieczne 13. miejsce.

Drużyna Arki rozpoczynała sezon pod wodzą Jacka Zielińskiego, a po 11 spotkaniach zastąpił go Aleksandar Rogić.

Kadra Arki zmieniała się w przerwie letniej oraz w ciągu trwania I części rundy. Z drużyny odeszli: Luka Zarandia,  Michał Janota, Aleksandar Kolev, Michał Molenda (wypożyczony), Tadeusz Socha, Dawid Sołdecki oraz Goran Cvijanović.

Dołączyli: Kamil Antonik, Samu Araujo, Marcin Budziński, Azer Busuladzić, Nando Garcia, Michał Kopczyński, Santi Samanes, Davit Skhirtladze, Fabian Serrarens, Marko Vejinović, Jakub Wawszczyk (powrót z wypożyczenia).

***

Bilans spotkań Arki Gdynia w pierwszej rundzie sezonu 2019/2020: 3 zwycięstwa  – 4  remisy – 8 porażek

U siebie: 1 zwycięstwo  – 4 remisy – 2 porażki

Na wyjeździe: 2 zwycięstwa – 0* remisów  – 6 porażek

*Tylko Arka Gdynia i Wisła Płock nie zremisowały spotkania na wyjeździe w tym sezonie.

Pod wodzą trenera Jacka Zielińskiego Arka wygrała 2 spotkania, 3 zremisowała oraz 6 przegrała.

Aleksandar Rogić w czterech spotkaniach zanotował 1 zwycięstwo, 1 remis i 2 porażki.

76-90+ 3 76-90+ 7

• Arkowcy więcej bramek zdobywają w drugich połowach spotkań – od 46 minuty do 60 minuty- 3 bramki oraz od 61-75 minuty – 4 bramki.
  • Podobnie jest z bramkami traconymi, jednak najwięcej pada ich w ostatnim kwadransie – 5 goli, do tego dochodzą 2 gole stracone w doliczonym czasie gry.

Wygrana z Wisłą Kraków pozwoliła Arce wydostać się ze strefy spadkowej.

8. Raków Częstochowa (w, liga) 0 - 2
9. ŁKS Łódź (w, liga) 4 - 1 Davit Skhirtladze  21, 43, Michał Nalepa 58, Maciej Jankowski 72
10. Piast Gliwice (d, liga) 0 - 0
11. Wisła Płock (w, liga) 1 - 4 Michał Nalepa 74
12. Lechia Gdańsk (d, liga) 2 - 2 Michał Nalepa 75, Marko Vejinović 90
13. Śląsk Wrocław (w, liga) 1 - 2 Marko Vejinović 81 (k)
14. Legia Warszawa (d, liga) 0 - 1
15. Wisła Kraków (w, liga) 1 - 0 Maciej Jankowski 72

Arka zagrała także w Pucharze Polski, ale przegrała na wyjeździe Odrą Opole 0:1 i zakończyła swoje występy w tej edycji.

***

Statystyki zawodników:

Pavels Steinbors:

• obronił najwięcej strzałów spośród bramkarzy Ekstraklasy – 66 z 89 oddanych przez rywali.
  • występ przeciwko Wiśle był 96. rozegranym w całości, ligowym meczem z rzędu Pavelsa w barwach Arki. To klubowy rekord wszech czasów!

Pavels Steinbors – 1350 minut (15 spotkań),

Michał Nalepa - 1263 minut (15 spotkań),

Damian Zbozień – 1140 minut (13 spotkań).

Najlepszy strzelec:

Davit Skhirtladze – 4  bramki,

Michał Nalepa – 3 bramki,

Marko Vejinović, Maciej Jankowski – po 2 bramki.

Adam Marciniak – 4 żółte kartki,

Marko Vejinović, Azer Busuladzić, Christian Maghoma, Damian Zbozień – po 3 żółte kartki.

Dawit Schirtladze:

• zdobył 33,3% bramek zdobytych przez Arkę,
  • dwukrotnie asystował oraz zanotował 2 asysty drugiego stopnia – łącznie brał udział przy 66,7% bramek zdobytych przez Arkę.

Arkowcy mają za sobą trudną rundę. Nie brakowało także kontuzji.  Jednak w ostatnich meczach zespół pokazywał charakter i walkę do ostatniego gwizdka, co przełożyło się na remis w derbach oraz trzy punkty zdobyte w meczu z Wisłą. Przeciwko Legii było także blisko remisu... Teraz nasz trener ma dłuższy okres czasu, aby popracować z zawodnikami. Liczymy, że przełoży się to na kolejne punkty zdobywane przez żółto- niebieskich.

opracował: Sebastian Jędrzejewski