14.09.2019

Raków Częstochowa - Arka Gdynia 2:0

Nie udała się wyprawa Arki do Bełchatowa. Grający tam swoje domowe spotkania Raków Częstochowa wygrał z żółto-niebieskimi 2:0 i powiększył przewagę nad naszym zespołem do czterech punktów. Bramki dla beniaminka zdobyli Jach i Brown Forbes.

PKO Bank Polski Ekstraklasa - 8. kolejka

Raków Częstochowa - Arka Gdynia 2:0 (1:0)

Bramki: Jach 31', Brown Forbes 80'

Raków: Gliwa - Petrasek, Azemović, Musiolik, Sapała, Schwarz, Kun, Bartl (74' Szymonowicz), Szczepański (62' Skóraś), Jach, Brown Forbes (82' Babenko).

Arka: Steinbors - Zbozień, Maghoma, Helstrup, Marciniak - Deja (64' Budziński), Vejinović - Łoś (64' Stępień),  Nalepa, Jankowski - Skhirtladze (80' Serrarens)

Żółte kartki: Jach, Bartl, Szymonowicz - Maghoma

Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa)

Widzów: 2511

0 min - Raków swoje mecze domowe z powodów licencyjnych rozgrywa w Bełchatowie. Tutaj przyjechała Arka, aby poszukać drugiego zwycięstwa w sezonie.

0 min - Częstochowianie to nasz sąsiad z ligowej tabeli. Do tej pory uzbierali sześć punktów - zawdzięczają je zwycięstwom nad Jagiellonią Białystok i Lechią Gdańsk.

0 min - w Gdyni doskonale pamiętamy dwóch obecnych zawodników Rakowa - Patryka Kuna i Aleksandra Koleva. Ten drugi jeszcze kilka tygodni temu trenował z Arką i zdążył zagrać w dwóch meczach tego sezonu, lecz w ostatnich dniach okienka transferowego udał się pod Jasną Górę.

0 min - w przeciwieństwie do Kuna, Kolev rozpocznie spotkanie na ławce rezerwowej. W wyjściowym składzie gospodarzy zwraca uwagę także nazwisko Jarosława Jacha, który po nieudanej zagranicznej przygodzie powrócił na polskie boiska.

0 min - w Bełchatowie zastaliśmy przyjemną, słoneczną pogodę. Warunki zdają się być wymarzone do gry, więc liczymy na dobre widowisko. No i zwycięstwo Arki oczywiście.

0 min - w składzie Arki dwie zmiany w porównaniu do meczu z Górnikiem Zabrze. Od pierwszej minuty zagrają m.in. Jan Łoś i Adam Deja. Na boisku nie zobaczymy dziś na pewno Kamila Antonika, który z powodu lekkiego urazu pozostał w Gdyni. Kontuzja wykluczyła z gry także innego młodzieżowca - Mateusza Młyńskiego. W tej sytuacji na ławce rezerwowych zasiedli Mateusz Stępień i Jakub Wawszczyk. Status młodzieżowca posiada także rezerwowy bramkarz Kacper Krzepisz.

0 min - prawdopodobny jest debiut w naszych barwach Hiszpana Nando, który w końcówce sierpnia wzmocnił naszą drużynę. Dziś zasiadł na ławce rezerwowych.

0 min - rozjemcą w dzisiejszych zawodach będzie Paweł Raczkowski z Warszawy. W wozie VAR zasiadł Jarosław Przybył z Kluczborka.

0 min - obie drużyny już na murawie. Arka zagra dziś w jednolitych żółtych strojach, gospodarze z Częstochowy na czerwono-niebiesko.

1 min - rozpoczął Raków!

2 min - Bartl odnalazł się na prawym skrzydle, lecz jego dośrodkowanie okazało się bardzo niedokładne.

3 min - znów w akcji pokazał się Daniel Bartl, lecz tym razem posłana przez niego piłka wpadła w ręce Steinborsa.

5 min - wrzutka Schwarza z autu w nasze pole karne była na tyle groźna, że ratowaliśmy się wybiciem piłki na rzut rożny

6 min - dośrodkowywał Szczepański, ale sędzia dopatrzył się faulu na naszym obrońcy i gra została przerwana.

9 min - Skhirtladze otrzymał podanie od Vejinovića, lecz na 17 metrze naciskany przez obrońców stracił futbolówkę.

11 min - rzut wolny dla gospodarzy z ok. 35 metrów od naszej bramki. Kun sprytnie zagrał w pole karne do Bartla, lecz ten lekko strzelił wprost w Steinborsa! Było groźnie...

12 min - było też groźnie pod bramką Rakowa! Nalepa wykonał rzut wolny z bocznej strefy boiska, Marciniak przedłużył podanie, a piłka trafiła do Zbozienia, który uderzył tuż obok słupka!

18 min - Zbozień w swoim stylu wrzucił piłkę z autu w pole karne Rakowa, ta długo pozostawała w tej części boiska, lecz nie udało się gdynianom wypracować pozycji do oddania strzału.

24 min - Raków próbuje presować naszych piłkarzy już przed naszą szesnastką. Naszym piłkarzom udaje się wyjść spod nacisku, a to z kolei często kończy się faulem na jednym z Arkowców.

25 min - Adam Deja znalazł się w sytuacji dogodnej do uderzenia! Z 16 metrów strzelił lewą nogą, ale piłka odbiła się od nogi Azemovića, co spowodowało, że futbolówka straciła impet i mógł zareagować Gliwa!

27 min - żółta kartka dla Jacha za faul na Łosiu.

30 min - dwukrotnie zablokowaliśmy próby uderzeń zawodników Rakowa sprzed pola karnego

31 min - gol dla Rakowa! Dośrodkowanie z prawej strony boiska Schwarza na dalszy słupek, a tam pozostawiony bez opieki Jarosław Jach przystawił głowę i z bliska pokonał Steinborsa.

32 min - niecelny strzał z dystansu Schwarza.

37 min - Maghoma skutecznie powstrzymał szarżę Musiolika lewym skrzydłem.

38 min - Gliwa ofiarnie wybija piłkę tuż sprzed Skhirtladze! Gruzin był bliski wyprzedzenia bramkarza Rakowa.

39 min - tym razem Skhitladze był szybszy od Gliwy! Napastnik Arki doszedł do górnej piłki przed bramkarzem, ale piłkę posłał ponad bramką!

40 min - Steinbors broni strzał Kuna z 12 metrów!

PRZERWA - kilka zrywów Arki to zbyt mało, aby myśleć o punktach w meczu z beniaminkiem z Częstochowy. Godne odnotowania były strzały Zbozienia i Skhirtladze, ale oba okazywały się niecelne. Raków też nie zademonstrował niczego specjalnego, ale wykorzystał jeden błąd naszej defensywy i może cieszyć się prowadzeniem po pierwszej połowie. Liczymy na zmianę oblicza gry ze strony gdynian, bo rywal jest dziś na pewno w zasięgu naszej drużyny.

46 min - Arka wznowiła spotkanie. Na razie nie ma zmian w żadnej z drużyn.

51 min - Arkowcy próbują stworzyć zagrożenie po dośrodkowaniach z bocznych stref boiska. Czestochowianie jednak unikają błędów i nie pozwalają gdynianom na dojście do piłki.

53 min - żółta kartka dla Bartla za faul na Nalepie.

55 min - Pavels wyszedł poza pole karne, aby wybić piłkę po zagraniu z głębi pola. Gdy piłka szybko wróciła w posiadanie gospodarzy, strzelac na pustą bramkę spróbował Szczepański, lecz wracający Steinbors przeciął lot piłki.

57 min - Zbozień zdecydował się na uderzenie z 35 metrów. Niestety chybił.

59 min - Musiolik chciał skorzystać z niepewnej gry naszej obrońców i na wślizgu oddał strzał z linii pola karnego, lecz posłał piłkę metr od lewego słupka.

62 min - Miłosz Szczepański opuszcza boisko, a w jego miejsce pojawia się Michał Skóraś.

63 min - Łoś doszedł do świetnego podania na prawe skrzydło, lecz dośrodkował w ręce Gliwy.

63 min - Steinbors! Fantastyczna parada Łotysza po strzale Schwarza z 20 metrów!

63 min - Petrasek bliski sięgnięcia piłki głową po dośrodkowaniu Schwarza z rzutu rożnego!

64 min - podwójna zmiana w naszej drużynie. Budziński i Stępień zmieniają Deję i Łosia.

66 min - to mogło być wejście smoka Budzińskiego! Marcin uderzył piłkę zagraną na 11 metr przez Skhirtladze, lecz zdążył z interwencją Gliwa!

73 min - Jankowski posłał piłkę z prawej strony w szesnastkę Rakowa, gdzie minęli się z nią najpierw Budziński, a chwilę potem Skhirtladze.

74 min - opuszcza boisko Bartl, wchodzi Szymonowicz.

79 min - dobre podanie do wbiegającego w pole karne Budzińskiego, ten po dojściu do linii końcowej próbował zagrać przed bramkę, lecz tam panował Michał Gliwa.

80 min - 2:0 dla Rakowa. Szybka akcja gospodarzy, w której Skóraś dobrze dograł do wychodzacego na pozycję Brown Forbes'a, a ten w pojedynku ze Steinborsem okazał się górą i podwyższył prowadzenie swojego zespołu.

80 min - Davit Skhirtladze opuszcza boisko. Wchodzi Fabian Serrarens.

82 min - ostatnia zmiana w Rakowie. Babenko za Brown Forbes'a.

83 min - Nalepa doszedł do piłki, którą z pola karnego wybili obrońcy Rakowa. Uderzenie Michała zostało zablokowane.

86 min - Raków skutecznie próbuje utrzymać pilkę na naszej połowie boiska. A gdy nie masz piłki w posiadaniu, to trudno stworzyć zagrożenie pod bramką rywala...

89 min - żółtą kartkę otrzymał Maghoma

89 min - Steinbors chwyta piłkę trąconą głową przez Petraska. Zaatakował go jeszcze Szymonowicz i piłkarz Rakowa obejrzał za to żółtą kartkę.

90+1 min - Nalepa dośrodkowuje z rzutu wolnego, ale piłka nie dociera do żadnego zawodnika w żółtym stroju.

KONIEC - nie udało się po raz pierwszy w historii wygrać z Rakowem Częstochowa. Nie udało się nawet zdobyć punktu w starciu z beniaminkiem, bo gospodarze zagrali skutecznie w obronie i nie dopuścili do większego zagrożenia pod swoją bramką. Błędy przytrafiły się za to Arce, z czego skorzystali Jach i Brown Forbes. Pozostajemy zatem z jednym zwycięstwem na koncie i pozostaje liczyć, że za tydzień w Łodzi ten stan ulegnie zmianie.