17.08.2019

Arka Gdynia - Lech Poznań 0:0

Emocji nie zabrakło, zabrakło bramek. Liczna gdyńska publiczność nie mogła narzekać na nudę, ale może czuć niedosyt w związany z brakiem goli. Lech potwierdził, że nie przez przypadek był określany jako faworyt spotkania, ale nie potrafił swoich okazji zamienić na bramki, głównie za sprawą fenomenalnej postawy Steinborsa. Arka też miała swoje okazje, a żal przede wszystkim wyśmienitej okazji Kamila Antonika z doliczonego czasu gry.

PKO Bank Polski Ekstraklasa - 5. kolejka

Arka: Steinbors - Olczyk, Maghoma, Danch, Helstrup - Deja, Nalepa - Młyński (63' Antonik), Budziński, Jankowski (90' Marciniak) - Serrarens (90' Skhirtladze)

Lech: van der Hart - Gumny, Crnomarković, Satka, Kostevych - Tiba, Muhar (88' Zhamaledtinov), Makuszewski (64' Puchacz), Jevtić, Jóźwiak - Gytkjaer (77' Tomczyk)

Żółte kartki: Budziński, Maghoma, Staniszewski (na ławce rezerwowych), Danch, Nalepa

Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa)

Widzów: 10098

0 min - dziś poznamy najlepszą jedenastkę 90-lecia Arki Gdynia oraz najlepszego piłkarza w historii naszego klubu. Wszystko w oprawie ligowego meczu z Lechem Poznań. Meczu, który z punktu widzenia bieżącej sytuacji w tabeli PKO Ekstraklasy, nabrał niezwykłej wagi.

0 min - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, trener Zieliński zdecydował się mocno odmienić wyjściową jedenastkę żółto-niebieskich. Od ławki rezerwowych spotkanie rozpoczną Marciniak, Zbozień, Busuladzić i Antonik. Na prawej obronie zagra Michael Olczyk, na lewej Frederik Helstrup, a w drugiej linii pojawili się Budziński i powracający po urazie Jankowski.

0 min - Lech Poznań znakomicie rozpoczął nowe rozgrywki. Wszystko jednak zmąciła wpadka przed tygodniem ze Śląskiem Wrocław, który wygrał przy Bułgarskiej 3:1. Nie zmienia to jednak faktu, że podopieczni Dariusza Żurawia są w dobrej dyspozycji na początku sezonu i przed nami bardzo trudne wyzwanie.

0 min - wspomniany szkoleniowiec Kolejorza to przed laty zawodnik Arki, zresztą do dziś ciepło wspominiany

0 min - a tymczasem mamy pierwszą nagrodę w ramach jedenastki 90-lecia. Pamiątkowa statuetka trafiła w ręce Pavelsa Steinborsa, który z racji gry w dzisiejszym spotkaniu, nie będzie mógł uczestniczyć w uroczystościach w przerwie. Pavels swoimi wybitnymi występami walnie przyczynił się do zdobycia pucharu i superpucharów Polski i w pełni zasłużenie został wybrany do jedenastki najlepszych piłkarzy w 90-letniej historii Arki Gdynia.

0 min - swoją obecność głośno zaznaczyli kibice Lecha Poznań, którzy tłumnie przybyli do Gdyni i będą dziś z pewnością mocno wspierać swoich piłkarzy.

0 min - dzisiejsze zawody poprowadzi Paweł Raczkowski z Warszawy, a w wozie VAR zasiadł Szymon Marciniak.

0 min - Rota, a zatem obie jedenastki wymaszerowały na murawę gdyńskiego stadionu. Goście zagrają dziś w czarnych kompletach strojów. Arkę w roli kapitana wyprowadził dziś Michał Nalepa!

1 min - mecz rozpoczęli goście z Poznania.

2 min - pierwsza groźna akcja Lecha. Z prawej strony boiska dośrodkował Maciej Makuszewski, a na siódmym metrze głową sięgnął piłki Jóźwiak. Na szczęście nie był w stanie oddać celnego strzału na naszą bramkę.

4 min - indywidualna akcja Młyńskiego i strzał naszego młodzieżowca z 25 metrów mija wyraźnie światło bramki Lecha.

5 min - Steinbors! Udowadnia, dlaczego to jemu należy się miejsce w jedenastce 90-lecia! Wygrał pojedynek sam na sam z Jóźwiakiem!

8 min - reprezentant Łotwy pewnie chwyta piłkę wrzuconą przez Kostevycha pod naszą bramkę.

9 min - słupek tym razem przychodzi na ratunek Arce! Pedro Tiba zdecydował się na strzał z 25 metrów, a piłka, lecąc po ziemi, trafiła w obramowanie naszej bramki!

12 min - Makuszewski przy próbie strzału trafia w Adama Dancha i dzięki temu Kolejorz będzie miał rzut rożny.

13 min - krótkie rozegranie tego stałego fragmentu gry przez gości, a po chwili Steinbors łapie piłkę wrzuconą przez Makuszewskiego.

13 min - w odpowiedzi celny strzał Budzińskiego! van der Hart z problemami, ale ostatecznie chwycił piłkę.

15 min - kolejna akcja Lecha przynosi im rzut rożny.

18 min - znów Makuszewski podaniem z prawej strony szukał Kamila Jóźwiaka, z którym zacięte boje dziś toczy Michael Olczyk. Lewoskrzydłowy Lecha był bliski powodzenia, ale pod naporem naszego zawodnika nie zdołał oddać strzału.

20 min - Nalepa wykonał rzut rożny, po którym Adam Deja był o włos od zdobycia bramki! Obrońcy gości jednak trącili piłkę i zapobiegli utracie bramki!

21 min - ponownie rzut rożny dla Arki, tym razem zamienia się w kontrę Lecha. Steinbors znów kapitalnie broni strzał z dystansu, uderzał Tiba, a dobitka Jevtića z kilku metrów szybuje wysoko ponad poprzeczką naszej bramki!

28 min - tylko w boczną siatkę trafił Maciej Makuszewski! Tym razem z prawego skrzydła dośrodkował Gumny, a Makuszewski w pełnym biegu uderzył piłkę głową, lecz chybił!

31 min - tym razem Olczyk blokuje centrę Kostevycha i będzie kooljny rzut rozny dla Lecha.

31 min - zakończyło się bez celnego strzału na bramkę Steinborska.

32 min - drugi celny strzał na bramkę Lecha Poznań. O strzał z dystansu pokusił się Michał Nalepa, ale piłka skierowana była wprost w van der Harta.

35 min - po ataku pozycyjnym gości znów będziemy mieli korner. Do jego wykonania szykuje się Jevtić.

35 min - dośrodkowanie Szwajcara wybił Serrarens.

37 min - Gumny został sfaulowany przy linii bocznej boiska. Z tego miejsca można groźnie dośrodkować pod naszą bramkę.

38 min - było niebezpiecznie. Do centry Jevtića ruszył Nalepa i trącił lekko piłkę, lecz na szczęście nie zaskoczył tym Steinborsa.

38 min - teraz Nalepa faulowany na połowie naszych rywali i będzie okazja na dośrodkowanie pod bramkę Lecha.

39 min - wrzutka Michała spadła na głowy obrońców z Poznania i będzie tym razem rzut rożny dla Arki.

40 min - do centry Nalepy z narożnika boiska szedł Maghoma, ale skutecznie wyblokowany został nasz rosły obrońca.

41 min - składna akcja Arki i zablokowany przy dośrodkowaniu został Olczyk. Znów rzut rożny.

42 min - początkowo wybili piłkę poznaniacy, ale ta po chwili wróciła pod ich bramkę. Mimo bardzo trudnej sytuacji udało się Adamowi Dei oddać strzał, lecz niecelny.

42 min - Deja teraz faulowany 30 metrów od bramki Lecha. Będzie okazja z rzutu wolnego dla naszej drużyny.

43 min - strzał Dei z wolnego zablokował Kostevych, odbitą piłkę kopnął jesszcze Nalepa, lecz chybił.

44 min - jakże niewiele teraz zabrakło, aby prostopadła piłka od Nalepy dotarła do Budzińskiego! Marcin byłby sam na sam z van der Hartem!

PRZERWA - za nami bardzo interesujące 45 minut, w których swoje ogromne możliwości zademonstrowali piłkarze Lecha Poznań. Arkowcy jednak skutecznie się bronią, czasami przy udziale niezbędnego łutu szczęścia. Nasi piłkarze starają się nie być dłużni swoim rywalom także pod ich bramką. Najbliższy szczęścia był Adam Deja po jednym z rzutów rożnych, które etatowo wykonuje Michał Nalepa. Ostatecznie gole w pierwszej połowie nie padły, a my liczymy, że po zmianie stron gospodarze podtrzymają swoją dyspozycję pod własną bramką i dopisze im szczęście także w ofensywie.

W przerwie mamy uroczystości związane z obchodami 90-lecia naszego klubu. W jubileuszowej jedenastce, do Pavelsa Steinborsa, dołączają: Pietrzykowski, Bieliński (w imieniu zmarłej legendy naszego klubu nagrodę odbiera jego żona), Sobieraj, Boguszewicz, Zarandia, J. Kupcewicz, Ulanowski, da Silva, Niciński, Korynt. Pamiątkowe statuetki wręczają prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i prezes Arki Wojciech Pertkiewicz.

Piłkarzem 90-lecia został Janusz Kupcewicz!

46 min - Arka wznowiła mecz.

47 min - z połowy boiska wysuniętego van der Harta zaskoczyć próbował Adam Deja. Piłka przeleciała ok. metra nad poprzeczką!

49 min - dwa razy strzały Młyńskiego zostały zablokowane. Najpierw przy próbie z 25 metrów, a po chwili już ok. 10 metrów! Żal zwłaszcza tej drugiej okazji, bo do bramki było naprawdę blisko! W obu sytuacjach Mateusza podaniami obsługiwał Budziński.

49 min - Serrarens uderzył z 18 metrów i posłał piłkę minimalnie ponad poprzeczką!

50 min - znów strzał z dystansu! Tym razem Michała Nalepy, który zmusił van der Harta do maksymalnego wysiłku!

52 min - skuteczne piąstkowanie Steinborsa przy dośrodkowaniu Makuszewskiego.

54 min - po interwencji Helstrupa mamy rzut rożny dla Lecha Poznań

55 min - ależ parada Steinborsa! Fantastycznie Łotysz wybił piłkę po centrze Jevtića, które zaczęło zmierzać w światło naszej bramki!

56 min - napór Lecha nie słabnie. Gytkjaer zamknął akcję Makuszewskiego strzałem ponad naszą bramką.

57 min - szybki kontratak Lecha. Tiba wyłożył piłkę na prawą stronę Makuszewskiemu, ale strzał skrzydłowego Kolejorza nieudany!

58 min - w odpowiedzi strzelał Budziński z dystansu, także niecelnie.

59 min - i znów rzut rożny dla gości. Jevtić zacentrował jednak wprost na głowę Maghomy.

61 min - piłka długo utrzymuje się pod naszym polem karnym. Arkowcy jednak wciąż grają na wysokiej skuteczności w defensywie!

62 min - koronkowa akcja Arki w polu karnym Lecha! Jankowski wyłożył piłkę Serrarensowi, ale ten minimalnie chybia!

63 min - pierwsza zmiana w Arce. Schodzi Młyński, a w jego miejsce Antonik.

64 min - zmienia także trener Żuraw. Za Makuszewskiego wchodzi Tymoteusz Puchacz.

66 min - strzał po ziemi Puchacza chwyta Steinbors. To była groxna akcja gości, w której dokładne podanie do Puchacza zademonstrował Gytkjaer.

67 min - żółta kartka dla Budzińskiego za zbyt ostrą próbę przejęcia piłki w środku pola.

71 min - rzut karny dla Arki! Faulowany był Serrarens! Trwa jeszcze konsultacja VAR, a przypominam, że przy monitorach zasiadł dzisiaj Szymon Marciniak.

73 min - decyzja o jedenastce odwołana...

74 min - korner dla Lecha. Zaskakujący strzał Jevtića spod poprzeczki wybił Steinbors!

75 min - Jevtić tym razem w roli wykonawcy kornera, zagrał na głowę Jóźwiaka, a trąconą przez niego piłkę chwyta Steinbors.

76 min - ostry faul Maghomy w środkowej strefie boiska na Gytkjaerze i żółta kartka dla naszego stopera.

77 min - Tomczyk zmienia Gytkjaera.

77 min - tym razem faul Serrarensa na Crnomarkoviću.

78 min - żółta kartka dla zasiadającego na ławce rezerwowych Staniszewskiego.

80 min - żółta kartka teraz dla Dancha za zablokowanie strzału Muhara z dystansu. Będzie rzut wolny z ok. 22-23 metrów.

81 min - strzał jevtića z wolnego trafia w słupek! Steinbors chyba wcześniej trącił tą piłkę!

81 min - a Lech napiera coraz mocniej! Jóźwiak miał chyba zbyt dużo miejsca dla siebie w polu karnym, bo zaskoczony zamiast strzelać uwikłał się w drybling z naszymi obrońcami i chwilę później posłał piłkę w aut...

84 min - mnożą się żółte kartki dla Arkowców. Teraz ukarany Nalepa.

85 min - Nalepa zagrał do Antonika w polu karnym Lecha, a strzał naszego młodzieżowca został zablokowany!

87 min - znów Antonik w roli głównej, tym razem w szybkiej akcji wdarł się z piłką w pole karne gości, ale tam stracił ją na rzecz obrońcy z Poznania.

88 min - Serrarens przejął piłkę w okolicy linii środkowej i pomknął na bramkę. W okolicach 25 metra zdecydował się na strzał, lecz chybił.

88 min - Zhamaledtinov zastępuje Muhara w zespole Lecha.

89 min - na szczęście nikt nie przeciął piłki zagranej wzdłuż piątego metra przed naszą bramkę przez Jóźwiaka.

90 min - Adam Marciniak zmienia Maćka Jankowskiego.

90 min - pięć minut doliczonych

90+1 min - niecelny strzał Antonika z 20 metrów.

90+3 min - trwa oblężenie naszego pola karnego.

90+3 min - Steinbors! Fenomenalny Łotysz! Kapitalnie broni strzał Tomczyka!

90+4 min - a tymczasem Antonik przejął piłkę i pomknął na bramkę Lecha! Zawahał się ze strzałem, dogonił go obrońca i Kamil stracił równowagę zanim zdołał oddać strzał! Nie ma karnego!

KONIEC - za nami mecz pełen emocji, ale też zmarnowanych okazji. Mieli ich bez liku poznaniacy, mieli też swoje szanse Arkowcy. Remis trzeba uznać za sprawiedliwy, choć szkoda, że nie udało się Arce osiągnąć pierwszego zwycięstwa w sezonie, bo było dziś do tego blisko.