19.07.2019

Arka - Jagiellonia 0:3. Dopisali kibice, wynik do poprawki

Nie udała się Arce inauguracja nowego sezonu. Jagiellonia Białystok pewnie wygrała w Gdyni 3:0 i potwierdziła swoje wysokie aspiracje. Z pozytywów trzeba podkreślić wysoką frekwencję, która przekroczyła 10 tys. widzów.

PKO Bank Polski Ekstraklasa - 1. kolejka

Arka Gdynia - Jagiellonia Białystok 0:3 (0:2)

Bramki: Bida 6', Imaz 18', Romanchuk 80'

Arka: Steinbors - Zbozień, Danch, Helstrup, Marciniak - Deja, Busuladzić - Antonik, Cvijanović (46' Nalepa), Jankowski - Kolev (46' Nalepa)

Jagiellonia:  Węglarz - Wójcicki, Arsenić, Mitrović, Guilherme - Romanchuk, Pospisil - Bida (60' Klimala), Imaz (77' Poletanović), Prikryl - Mudrinski (59' Kostal)

Żółte kartki: Marciniak - Arsenić

Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń)

Widzów: 10101

0 min - ponad dwa miesiące oczekiwania i wracamy na ligowe boiska! Sezon 2019/20 rozpocznie się w Gdyni i bardzo prawdopodobne, że właśnie tu padną pierwsze bramki w nowych rozgrywkach. Oby autorem premierowego trafienia był Arkowiec!

0 min - nowe rozgrywki wiążą się zwykle z debiutami w składach. W Arce mamy dwóch nowych zawodników w wyjściowej jedenastce - są nimi: Kamil Antonik i Azer Busuladzić z Bośni.

0 min - przed sezonem nasz klub opuścili: Janota, Zarandia i Vejinović. Cała trójka trwale zapisała się na kartach historii naszego klubu, ale liczymy, że nowe postaci godnie ich zastąpią.

0 min - Jagiellonia była rozczarowana zakończeniem poprzedniego sezonu, bo piąte miejsce nie pozwoliło jej zagrać w eliminacjach do europejskich pucharów. Dziś w Białymstoku wszyscy liczą na lepszy wynik, dlatego zadanie postawione dziś przed Arką nie należy do najłatwiejszych.

0 min - mamy rotę! Obie drużyny wychodzą na murawę. Arka w nowych, żółto-niebieskich kompletach strojów. Goście zagrają dziś na biało.

1 min - sędzia Frankowski z Torunia rozpoczął mecz i sezon PKO Ekstraklasy 2019/20!

4 min - pierwsze minuty dość spokojne. Arka dłużej utrzymuje się przy piłce, próbuje zorganizować akcję pod polem karnym rywali, ale Ci dokładnie pilnują naszych zawodników

5 min - pierwszy strzał na bramkę Jagiellonii! Antonik zacentrował z prawego skrzydła, a przy dalszym słupku główkował Jankowski, lecz trafił w boczną siatkę!

6 min - gol dla Jagiellonii! Imaz przedarł się prawym skrzydłem, pod linią końcową wbiegł w pole karne i dograł na szósty metr, a tam nogę przyłożył Bartosz Bida i wpakował piłkę pod poprzeczkę!

10 min - znów groźnie pod naszą bramką. Z rzutu rożnego zacentrował Guilherme, a pod bramką piłkę głową sięgnął Romanchuk! Na szczęście przeniósł futbolówkę ponad poprzeczką bramki Steinborsa.

13 min - brawa dla gospodarzy. Akcję przeprowadzili debiutanci - Antonik zagrał na 18 metr do Busuladzića, lecz strzał Bośniaka został zablokowany!

14 min - goście uporali się bez większych kłopotów z wrzutką Zbozienia z autu w pole karne.

18 min - niestety już 0:2. Na prawym skrzydle znalazł się Prikryl, który dograł do osamotnionego w polu karnym Imaza, a ten bez większego kłopotu skierował piłkę do siatki!

21 min - Imaz przed kolejną szansą na gola, lecz tym razem jego lekki strzał wychwycił Steinbors!

23 min - rzut rożny dla Arki. Dośrodkowanie Cvijanovića wybili obrońcy, a do piłki doszedł Antonik, któremu jednak nie wyszło uderzenie z powietrza.

24 min - Cvijanović padł w polu karnym, lecz gwizdek arbitra milczy. Zobaczymy, czy zareaguje VAR.

25 min - sędzia nakazuje grać dalej, najwyraźniej nie było przewinienia na Słoweńcu.

29 min - niewiele zabrakło Jankowskiemu, aby sięgnąć głową piłkę zagraną w pole karne przez Zbozienia.

30 min - płaski strzał z dystansu Dei mija światło bramki Węglarza o ok. metr.

31 min - oj, znów było groźnie pod naszą bramką.  Tym razem niebezpieczeństwo nadeszło z lewej strony, skąd zacentrował Guilherme. Piłkę końcem buta sięgnął Imaz i zmienił kierunek jej lotu, nie na tyle jednak, aby skierować ją do bramki!

34 min - wybijamy piłkę po dośrodkowaniu Guilherme z rzutu rożnego.

37 min - zagotowało się polu karnym gości! Po zagraniu Marciniaka piłka trafiła w miejsce, gdzie znajdowali się Jankowski i Kolew. Ostatecznie piłke trącił Bułgar, lecz nie był to strzał, który mógł zagrozić Węglarzowi.

39 min - Busuladzić faulowany na 18 metrze na wprost bramki Jagiellonii. Będzie okazja dla naszych zawodników!

40 min - nieudany strzał Cvijanovića! Uderzył wysoko nad bramką Węglarza! Ależ szkoda...

44 min - niezbyt często w ostatnich minutach Jagiellonia przenosi ciężar gry na naszą połowę, ale gdy już to robi, jest groźnie! Znów Prikryl z prawego skrzydła dokładnie dograł, lecz skiksował Bida na 10 metrze!

PRZERWA - niestety to nie było udane 45 minut dla Arki. Goście szybko skorzystali z błędów z naszej defensywy i dwukrotnie pokonali Steinborsa. Arka próbowała znaleźć sposób na zagrożenie gościom, ale obrońcy z Białegostoku nie popełnili większego błędu, więc trzeba z pokorą przyznać, że Jagiellonia prowadzi w tym meczu zasłużenie. Z pewnością trener Zieliński sięgnie po zmienników i trzeba liczyć, że ci odmienią przebieg tego meczu.

46 min - mecz wznowiony. W Arce dwie zmiany - Nalepa za Cvijanovića i Młyński za Koleva."Młynek" ustawił się na lewym skrzydle, a do przodu przesunął się Jankowski.

51 min - Młyński wywalczył rzut rożny. W narożniku Nalepa.

52 min - dośrodkowanie Nalepy wybił Romanchuk.

52 min - szybko wywalczyliśmy kolejny korner i znów Michał będzie dogrywał z narożnika.

53 min - niestety znów górą pod swoją bramką okazali się zawodnicy z Białegostoku.

57 min - Arka długo utrzymywała się z piłką w pobliżu pola karnego gości. Próbowaliśmy znaleźć możliwość na podanie w pole karne, jednak podopieczni trenera Mamrota przejęli piłkę i szybko przenieśli grę na drugą stronę boiska. Tam znalazł się Mudrinski, oddał strzał, lecz wyraźnie chybił.

59 min - pierwsza zmiana w Jagiellonii. Kostal za Mudrinskiego

60 min - zanim goście wykonają rzut rozny, przeprowadzą drugą zmianę. Tym razem wymiana młodzieżowców - Klimala za Bidę.

60 min - bez kłopotów wybijamy piłkę po dośrodkowaniu Guilherme z rzutu rożnego.

63 min - indywidualna akcja i niecelny strzał z dystansu Młyńskiego.

65 min - znów szarpnął Młyński, wdarł się w pole karne, ale ostatecznie wywalczył "tylko" rzut rożny.

65 min - dośrodkowanie Nalepy wybił Węglarz, lecz po chwili piłka trafiła przed polem karnym do Antonika, który zdecydował się na strzał, lecz trafił w poprzeczkę!

66 min - i znów dobra akcja Arki! Młyński zacentrował z lewego skrzydła, a do uderzenia złożył się Deja, lecz nieczysto trafił w piłkę!

68 min - akcja Antonika przyniosła nam kornera z prawej strony.

68 min - niestety znów bezbłędni goście przy dośrodkowaniu Nalepy z narożnika boiska.

73 min - Deja powalony przez rywala, lecz gwizdek sędziego milczy. Dopiero gdy chwilę później wylądował na murawie Pospisil arbiter przerwał grę. Gwizdy na trybunach.

76 min - Imaz otrzymał w polu karnym podanie od Guilherme, ale na szczęście niedokładne przyjęcie zepsuło tę akcję.

77 min - Poletanović zmienia Imaza.

79 min - goście wywalczyli rzut rożny.

80 min - Romanchuk podwyższa na 3:0! Poletanović dośrodkował, Kostal sięgnął piłkę głową, ale futbolówka trafiła do Romanchuka, który również głową uderzył nie do obrony! W samo okienko!

83 min - Antonik mógł skorzystać z dogrania Zbozienia, lecz strzał został wyblokowany i piłka minęła bramkę!

84 min - z rogu zacentrował Nalepa, a uderzył na bramkę Siemaszko! Niestety Węglarz idealnie ustawiony i chwycił piłkę.

87 min - rzut rożny tym razem dla gości. Wcześniej żółte kartki za przepychanki dla Arsenića i Marciniaka.

88 min - Steinbors spokojnie chwyta piłkę po centrze Poletanovića.

88 min - bardzo nieudany strzał głową Siemaszki po zagraniu w pole karne Marciniaka.

90 min - niezła akcja Dei, ale znów przynosi nam tylko rzut rożny.

90+1 min - odważna decyzja Antonika o strzale z 30 metrów. Niestety piłka poszybowała wysoko nad bramką.

KONIEC - wejście Nalepy i Młyńskiego ożywiło poczynania Arki po zmianie stron, ale nie na tyle, aby strzelić Jagiellonii choćby jednego gola. Rywale tymczasem mając korzystny wynik, grali bardzo spokojnie i cierpliwie czekali na swoje szanse. Doczekali się jednej w 80 minucie, gdy Romanchuk ustalił ostatecznie wynik na 3:0. Trenera Zielińskiego czeka dużo pracy, aby w kolejnych spotkaniach jego zespół sięgał po ligowe punkty. Czekamy na piłkarzy, którzy z różnych powodów jeszcze nie mogli wystąpić, co też powinno wpłynąć pozytywnie na nasz zespół. Pierwszych punktów szukać będziemy za 10 dni w Szczecinie.