11.05.2019

Dwa trafienia w końcówce!

Arka Gdynia wygrała 2:0 z Zagłębiem Sosnowiec w meczu 35. kolejki grupy spadkowej Lotto Ekstraklasy. Obie bramki dla gospodarzy padły w ostatnich minutach gry, a zwycięstwo to ważny krok gdynian w kierunku utrzymania.

Przed rozpoczęciem meczu uczczono 40. rocznicę zdobycia po raz pierwszy przez Arkę Pucharu Polski - 9 maja 1979 r. żółto-niebiescy pokonali w finałowym spotkaniu Wisłę Kraków. Na murawie boiska pojawił się ówczesny trener drużyny Czesław Boguszewicz oraz większość zawodników, grających w historycznym meczu.

W pierwszej połowie dominowała Arka, ale swojej przewagi w posiadaniu piłki nie potrafiła przekuć na gola. Strzały żółto-niebieskich były albo niecelne, albo bronił je golkiper gości. Dobrą okazję do zdobycia gola miało natomiast w 26. minucie Zagłębie - Giorgi Ivanishvili spudłował z kilku metrów z woleja strzelając wysoko nad poprzeczką.

Przełomowy moment w meczu nastąpił w pierwszych minutach drugiej połowy. Michał Nalepa został sfaulowany w polu karnym przez Piotra Polczaka i gracz Zagłębia został ukarany czerwoną kartką. Rzut karny zmarnował jednak Damian Zbozień strzelając w słupek. Żółto-niebiescy z minuty na minuty zaczęli jednak wykorzystywać na boisku przewagę jednego zawodnika. Bramkarz Zagłębia Dawid Kudła popisał się jednak kilkoma efektownymi paradami.

Obrona gości została złamana ostatecznie w 85. minucie po golu Macieja Jankowskiego, choć sędzia przez kilka minut konsultował się z VAR, czy nie było spalonego. Drużynę Zagłębia dobił w 8. minucie doliczonego czasu Luka Zarandia, który wygrał pojedynek sam na sam z bramkarzem.

Arka Gdynia - Zagłębie Sosnowiec 2:0 (0:0)
Bramki: Jankowski 85, Zarandia 90+8

Arka: Pavels Steinbors - Adam Marciniak, Frederik Helstrup, Adam Danch, Damian Zbozień - Michał Janota (59. Marcus Vinicius), Marko Vejinovic, Michał Nalepa (76. Nabil Aankour), Adam Deja (81. Goran Cvijanovic), Luka Zarandia - Maciej Jankowski

Zagłębie: Dawid Kudła - Giorgos Mygas, Piotr Polczak, Martin Toth (33. Tomasz Nawotka), Patrik Mraz - Dawid Ryndak, Mateusz Możdżeń, Sebastian Milewski, Giorgi Iwaniszwili (92. Olaf Nowak) - Vamara Sanogo (75. Giorgi Gabedawa), Szymon Pawłowski

Żółte kartki: Helstrup - Mygas
Czerwona kartka: Polczak (46, za faul)

Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń). Widzów: 7 012.