04.12.2018

1/8 PP: Arka - Jagiellonia 0:2. W tym sezonie bez finału

Niestety tym razem nie uda się Arce dojść do finału Pucharu Polski. W 1/8 tych rozgrywek znaleźliśmy pogromcę w zespole Jagiellonii Białystok, która wygrała 2:0 po golach Sheridana i Klimali. Kluczowa dla losów meczu była czerwona kartka dla Adama Dei, którą nasz zawodnik otrzymał trzy minuty przed pierwszym trafieniem gości.

1/8 Pucharu Polski:

Arka Gdynia - Jagiellonia Białystok 0:2 (0:0)

Bramki: Sheridan 75', Klimala 86'

Arka: Krzepisz - Socha, Marić (87' Zbozień), Maghoma, Marciniak - Deja, Nalepa - Zarandia (79' da Silva), Janota, Aankour (79' Siemaszko) - Jankowski

Jagiellonia: Sandomierski - Guilherme, Mitrović, Runje (46' Klemenz), Bodvarsson - Romanchuk, Poletanović - Frankowski, Machaj (66' Pospisil), Klimala - Świderski (62' Sheridan)

Sędzia: Krzysztof Jakubik (Siedlce)

Żółte kartki: Bodvarsson, Frankowski

Czerwona kartka: Deja (72' za niesportowe zachowanie)

Widzów: 2466

0 min - przed nami druga część dwumeczu Arki z Jagiellonią. Pierwszy wygrali białostocczanie, co sprawia, że to oni mogą być bardzo ostrożnie wskazywani jako faworyci dzisiejszego meczu. Jednak nie zapominajmy, że ten mecz rozegrany będzie w Gdyni, puchary rządzą się nieco innymi prawami od starć o ligowe punkty i to nasz zespół jest zaprawiony w pucharowych bojach.

0 min - niestety naszym klubem ciążą kary za mecz finałowy poprzedniej edycji tych rozgrywek i dziś na stadionie zapełnić się może wyłącznie trybuna Olimpijska i to tylko przez posiadaczy karnetów.

0 min - obie drużyny bardzo poważnie podeszły do dzisiejszego meczu, o czym świadczą składy desygnowane przez szkoleniowców. W Arce zmiana zaszła na bramce, gdzie spełniamy pucharowy obowiązek grania młodzieżowcem - w tej roli dziś Kacper Krzepisz. Ponadto Christian Maghoma zastąpi kontuzjowanego Helstrupa, a na prawej stronie obrony za Zbozienia zagra Tadeusz Socha. Poza tym skład nie uległ zmianie od piątkowego meczu.

0 min - w zespole Jagiellonii grają natomiast m.in. Sandomierski w bramce, Machaj, Klimala, Guilherme (pauzował w piątek za kartki), czy powracający po kontuzji Frankowski.

0 min - w Gdyni wszyscy marzymy o kolejnym finale na Narodowym, znamy wszyscy smak tego meczu, znają go piłkarze, więc dodatkowej motywacji z pewnością dziś nie zabraknie. W Białymstoku równiez cieszono się ze zdobycia Pucharu, ale było to 8 lat temu, a więc jeszcze przed czasami finałów na Narodowym.

0 min - dziś w Gdyni pogoda zdecydowanie bardziej łaskawa niż w piątek na Podlasiu. Zamiast -10st. C, mamy 5 stopni powyżej zera.

0 min - to będzie z pewnością wyjątkowy mecz dla Michała Nalepy, który wczoraj wieczorem został szczęśliwym tatą. Życzymy Michałowi oczywiście kołyski!

0 min - zawodnicy wyszli na murawę oczywiście przy dźwiękach Roty. Arka na żółto-niebiesko, goście na biało.

1 min - rozpoczęli zawodnicy Jagiellonii.

3 min - 30 metrów od bramki faulowany był Nalepa. Okazja dla Arki na bezpośrednie uderzenie.

4 min - krótkie rozegranie rzutu wolnego, wyłożenie piłki na strzał Dei, który uderzył mocno, celnie, ale wprost w ręce Sandomierskiego.

6 min - Marciniak bardzo dobrze ustawiony w naszym polu karnym, pewnie wybił piłkę posłaną tam przez Bodvarssona.

11 min - strzał z dystansu Patryka Klimali minął naszą bramkę w bezpiecznej dla Krzepisza odległości.

12 min - Romachuk w ostatniej chwili uprzedził pod swoją bramką Aankoura! Rzut rożny dla żółto-niebieskich.

13 min - dosrodkowanie Janoty wybili przed szesnastkę goście, ale był tam Zarandia, który zdecydował się na strzał, ale nie była to udana próba Gruzina.

16 min - Klimala minał Marića i wbiegł w nasze pole karne, po czym grożnie zagrał wzdłuż bramki, ale tam doskonale spisał się Maghoma, który wybił piłkę poza szesnastkę. Strzelać jeszcze próbował Poletanović, lecz po nogach naszych zawodników piłka opuścila plac gry.

17 min - bez zagrożenia ze strony Jagiellonii po rzucie rożnym.

19 min - niezła kontra Arki. Janota zagrał na prawą stronę do Jankowskiego, ten ograł obrońcę, ale naciskany odegrał do Zarandii. Strzał Luki został zablokowany!

21 min - bardzo nieudany strzał Janoty z 20 metrów. A tymczasem mocno rozpadało się nad stadionem.

23 min - niebezpieczne zagranie Guilherme w nasze pole karne. Pomiędzy naszych obrońców wbiegł Frankowski, któremu bardzo niewiele zabrakło, aby trącić głową piłkę.

26 min - uderzenie Machaja bardzo mocne, ale też dalekie od światła bramki.

28 min - rzut rożny dla gdynian. Krótko rozegrana piłka Nalepy z Janotą, a przy dośrodkowaniu tego drugiego sędzia dostrzegł zagranie ręką. Rzut wolny dla Arki z lewej strony pola karnego.

29 min - wybili piłkę goście po dośrodkowaniu Nalepy, ale po chwili piłka znów weszła w nasze posiadanie. Tym razem uderzyliśmy zza szesnastki, ale ponownie niecelnie. Autorem strzału był Zarandia.

33 min - po dośrodkowaniu Frankowskiego, Maghoma wybił piłkę na rzut rożny.

34 min - było groźnie. Pierwsze dośrodkowanie Gulherme wybił Maghoma, poprawka omal już nie dotarła do Runje! Na szczęście nie doszło do strzału na naszą bramkę.

38 min - techniczny strzał Zarandii z 17 metrów o włos minął bramkę Sandomierskiego! Piłka otarła się o nogę obrońcy i to uratowało gości.

39 min - rzut rożny wykonał Nalepa. Piłka przy bliższym słupku spadła na głowę Marciniaka, a strzał naszego kapitana minimalnie minął słupek bramki Jagiellonii!

43 min - strzał lewą nogą Nalepy po plecach obrońców wychodzi za linię końcową. Rzut rożny.

44 min - dośrodkowanie z narożnika goście wybili, ale po chwili ponowił akcję na prawej stronie pola karnego Janota. Głową zmienił lot piłki Maghoma, ta trafiła jeszcze w Jankowskiego, ale po chwili spokojnie mógł ją złapać Sandomierski.

45+2 min - rzut rożny dla gości. W narożniku Machaj. Piłka zagrane przez byłego zawodnika Chrobrego Głogów trafia w boczną siatkę naszej bramki.

PRZERWA - za nami 45 minut meczu, w którym nie doczekaliśmy klarownych sytuacji do zdobycia bramek. Obie drużyny miały co prawda swoje sytuacje pod bramką przeciwnika, ale nie udało się w nich wypracować czystej pozycji strzeleckiej. Niewykluczone, że piłkarze biorą pod uwagę możliwość gry dłużej niż 90 minut i starają się nie wyeksploatować się ponad miarę, tym bardziej, że cztery dni temu grały mecz na bardzo wymagającej, zmrożonej murawie w Białymstoku. Czekamy na błysk naszych piłkarzy, którzy są w stanie w jednej nieszablonowej akcji przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę.

46 min - rozpoczęła się druga połowa meczu. Jedna zmiana w składzie gości - miejsce narzekającego na uraz Runje zajął Lukas Klemenz.

46 min - zaczęło się od bardzo groźnej akcji Jagiellonii! Socha bezbłędnie jednak ustawiony i wybija piłkę daleko poza szesnastkę.

50 min - indywidualna akcja Zarandii do linii końcowej! Zagranie wzdłuż bramki przeciął Sandomierski, ale będzie jeszcze korner dla Arki.

50 min - centra Janoty z narożnika boiska wpada w ręce Sandomierskiego.

52 min - nieudana akcja Frankowskiego na prawym skrzydle, bo po wejściu w pole karne, posłał piłkę w boczną siatkę naszej bramki.

58 min - Arka w ataku pozycyjnym od kilku minut. Piłka nie opuszcza połowy gości, krąży wokół pola karnego, ale wciąż nie udaje się choćby dośrodkować. Zespół trenera Mamrota umiejętnie zamyka dostęp do swojej bramki.

60 min - pościg za piłką Klimali i Marića kończy się dopiero w polu karnym Arki! Na szczęście górą Chorwat.

62 min - druga zmiana w zespole Jagiellonii. Dziś Arce bramki Świderski nie strzeli, bo zastępuje go na boisku Sheridan.

64 min - Jankowski otrzymał piłkę w polu karnym Jagielloni i wypracował sobie miejsce do strzału! Szkoda, że piłka trafiła wprost w bramkarza.

66 min - kolejny zawodnik Jagiellonii leży na murawie. To Mitrović, ale schodzi jednak Machaj, a w jego miejsce wszedł Pospisil.

70 min - bardzo blisko była Jagiellonia! Strzał Romanchuka z dystansu odbił Krzepisz, a potem cudem uniknęliśmy dobitki Klimali!

72 min - niedobrze. Czerwona kartka dla Adama Dei, który dał się sprowokować Bodvarssonowi! Dla Islandczyka tylko "żółtko"!

75 min - gol dla Jagiellonii! Doskonałe podanie w pole karne dostał Sheridan i nie zmarnował idealnej sytuacji! Krzepisz bez szans!

77 min - dobra akcja na prawym skrzydle Sochy, wstrzeloną piłkę z kłopotami przecinają i wybijają obrońcy z Białegostoku!

79 min - żółta kartka dla Frankowskiego.

79 min - podwójna zmiana w Arce. Weszli Siemaszko i da Silva, którzy zastąpili na boisku Zarandię i Aankoura.

82 min - rzut rożny. W narożniku Janota.

82 min - Frankowski odkopnął piłkę po gwizdku sędziego! Dlaczego nie otrzymał drugiej żółtej kartki?

83 min - Krzepisz! Fantastycznie wybronił sytuację sam na sam z Klimalą, który wcześniej ograł Maghomę!

83 min - strzał Janoty zza pola karnego! Piłka po rykoszecie zmierzała pod poprzeczkę, ale Sandomierski nie dał się zaskoczyć!

86 min - niestety 2:0 dla gości. Arka zaryzykowała, odkryła się, a Jagiellonia wyprowadziła zabójczą kontrę. Trafił Klimala.

87 min - Zbozień zmienia Marića.

90 min - dobra centra Zbozienia na głowę Jankowskiego, ale obrońcy Jagi odbijają piłkę na rzut rożny.

90+1 min - niestety goście skutecznie uniemożliwiają naszym zawodnikom oddanie strzału na bramkę.

90+3 min - da Silva zacentrował z rzutu rożnego, a Sandomierski nieudanie piąstkował piłkę. Siemaszko spróbował strzału przewrotką, ale przeniósł piłkę nad poprzeczką!

KONIEC - w 72 minucie Adam Deja obejrzał czerwoną kartkę, a goście już 180 sekund później zabrali się za strzelanie bramek. To był niewątpliwie kluczowy moment tego meczu, bo wcześniej żaden zespół nie potrafił bardzo poważnie zagrozić bramce przeciwnika. Wyglądało na to, że możemy być świadkami dogrywki i rozstrzygnięcia dopiero w rzutach karnych, lecz ostatecznie stało się inaczej. Szkoda, bo rozgrywki pucharowe smakują doskonale, o czym w Gdyni przekonywaliśmy w dwóch ostatnich sezonach. Tym razem tego smaku spróbują inni.