19.05.2018

Arka - Śląsk 0:1. Pożegnanie sezonu i kapitana!

Meczem ze Śląskiem Wrocław sezon zaczynaliśmy, meczem ze Śląskiem go zakończyliśmy. Inauguracja była zwycięska, lecz tym razem górą okazał się zespół z Dolnego Śląska po golu Łuczaka już z 1. minuty. Tym spotkaniem przygodę z Arką zakończył Krzysztof Sobieraj, którego hucznie pożegnał klub i gdyńska publiczność.

37. kolejka Lotto Ekstraklasy

Arka Gdynia  - Śląsk Wrocław  0:1 (0:1)

Bramki: Łuczak 1'

Arka: Steinbors - Marcjanik, Sobieraj (30' da Silva), Helstrup - Sołdecki - Socha, Nalepa (82' Piesio), Szwoch, Marciniak - Jankowski, Jurado (57' Siemaszko).

Śląsk: Wrąbel - Dankowski, Celeban, Tarasovs, Cholewiak - Kosecki, Rieder, Pałaszewski, Łuczak, Piech (64' Łyszczarz) - Robak (82' Bergier).

Żółte kartki: Szwoch, Sołdecki - Robak, Kosecki, Wrąbel.

Sędzia: Wojciech Myć (Lublin).

Widzów: 6222

0 min - mecz pożegnań. Pożegnań z sezonem, pożegnań z trenerami, pożegnań z piłkarzami. Dziś zagramy ostatni mecz sezonu 2017/18. Trenerzy Ojrzyński i Kniat po raz ostatni zasiądą na ławce szkoleniowej Arki, a z żółto-niebieskimi barwami żegnają się Mateusz Szwoch, Michał Marcjanik i Krzysztof Sobieraj.

0 min - dla Sobieraja to nie tylko rozstanie z Arką, ale też z zawodem piłkarza. Zawodnik, który przez ostatnie kilkanaście lat przechodził z Arką wszystkie smutki i radości, zakładał kapitańską opaskę, wznosił Puchar i Superpuchar Polski, postanowił zawiesić piłkarskie buty na kołku. Dziś rozpocznie mecz w wyjściowym składzie, ale chyba nie zdradzimy wielkiej tajemnicy, jeśli napiszemy, że nie dotrwa do ostatniego gwizdka w tym spotkaniu.

0 min - utrzymanie Arki już od jakiegoś czasu jest faktem. O takiej sytuacji pomarzyć mogą Piast Gliwice i Bruk-Bet Termalica Nieciecza, które dziś stoczą bezpośredni bój o pozostanie w Lotto Ekstraklasie.

0 min - arbitrem meczu w Gdyni będzie Wojciech Myć z Lublina, który aspiruje do roli etatowego sędziego Lotto Ekstraklasy i chyba wkrótce ten cel osiągnie.

0 min - rota! Opóźnia się jednak wyjście zawodników na murawę.

0 min - chwilę po ostatniej nucie roty, drużyny wychodzą na boisko. Arkę wyprowadził oczywiście Krzysztof Sobieraj! Po raz ostatni. Po raz 265 w żółto-niebieskich barwach.

0 min - pamiątkowe nagrody dla Krzyśka. Wręczają Wojciech Szczurek i Wojciech Pertkiewicz, są też pamiątki od drużyny, które przekazują Antek Łukasiewicz i Marcus da Silva.

1 min - gramy! Zaczęli Arkowcy.

1 min - gol... dla Śląska! Zagranie za plecy obrońców, gdzie wbiegł Daniel Łuczak i nie dał szans Steinborsowi na skuteczną interwencję! Fatalny początek Arki. To była 46 sekunda meczu...

6 min - rzut rożny dla Arki wywalczył Michał Nalepa.

6 min - nie do wiary! Przed szansą na wyrównanie Sobieraj! Szwoch zacentrował z narożnika boiska, przy krótkim słupku piłkę przedłużył Jurado, a "Sobiemu" zabrakło łutu szczęścia, aby z kilku metrów skierować piłkę do siatki!

7 min - potężny strzał Nalepy z dystansu! Wyglądało na celne uderzenie, ale niestety piłka odbiła się od jednego z zawodników Śląska i mamy tylko rzut rożny.

8 min - znów Nalepa! Zszedł z piłką z prawej strony do środka i uderzył z 20 metrów! Niecelnie niestety.

14 min - szczęsliwie dla Arki zakończył się atak Śląska. Z prawej strony zacentrował Kosecki, a piłka doszła do Robaka, lecz trafiła go w rękę i sędzia przerwał grę.

15 min - prostopadłe zagranie w nasza szesnastkę w kierunku wbiegającego tam Piecha, na szczęście pierwszy przy piłce okazał się Steinbors.

16 min - rykoszet przy strzale Szwocha zza pola karnego i będziemy mieli rzut rożny.

17 min - goście wybijają piłkę zagraną przez Szwocha z rzutu rożnego. Do piłki doszedł jednak Marciniak, który zdecydował się na strzał, celny, lecz zbyt lekki by zaskoczyć Wrąbla.

22 min - niezły strzał zza pola karnego Mateusza Szwocha. Piłka skozłowała przed Wrąblem, dlatego ten nie mógł jej sięgnąć, ale też minęła lewy słupek jego bramki o kilka centymetrów!

30 min - cały stadion stoi! Boisko opuszcza Krzysztof Sobieraj! Arkowcy w szpalerze żegnają swojego Kapitana!

31 min - w miejsce Krzyśka na boisku pojawił się Marcus da Silva.

36 min - przy dośrodkowaniu Szwocha z rzutu rożnego, jeden z naszych piłkarzy faulował Wrąbla, co nie uszło uwadze sędziego Mycia.

38 min - Jankowski przed szansą! Dostał piłkę na 17 metrze, wbiegł z nią w pole karne, lecz w soatniej chwili obrońcy wybili piłkę na rzut rożny!

39 min - z kornera nie było większej korzyści, ale za to mamy rzut wolny z odległości ok 28 metrów na wprost bramki.

40 min - Nalepa mocno i celnie z wolnego, ale w sam środek bramki! Wrąbel nie popełnił błędu.

42 min - groźnie tym razem w naszej szesnastce. Piech przewrotką zagrał pod naszą bramkę, szczęśliwie piłka nie znalazła adresata.

45+1 min - indywidualna akcja i strzał Jurado, który skutecznie wyłapał bramkarz Śląska.

PRZERWA - póki co, w Gdyni mamy potwierdzenie wysokiej dyspozycji Śląska w finałowej fazie sezonu. Wyjątkowo wynik na boisku przyćmiło dziś pożegnanie Krzysztofa Sobieraja, który w 30. minucie meczu zakończył swoją przygodę z futbolem w roli zawodnika. Mamy nadzieję, że pozostała grupa ludzi rozstających się dziś z Arką oraz reszta żółto-niebieskich piłkarzy zdoła odwrócić wynik meczu i pozytywnie zakończy sezon.

46 min - rozpoczęło się ostatnie 45 minut sezonu 2017/18.

46 min - efektowny strzał z powietrza Marcusa da Silvy, lecz piłka przeszła ponad bramką Śląska.

50 min - zablokowany strzał Dankowskiego, rzut rożny dla Śląska.

51 min - skutecznie Arkowcy wybronili ten stały fragment gry. Próba wyprowadzenia kontry niestety już nieudana.

52 min - Kosecki strzelał po ziemi, lecz lekko i niegroźnie dla Steinborsa. Wcześniej jednak Robak nie skorzystał z idealnego podania z lewej strony Łuczaka, nie opanowując piłki w naszym polu karnym.

53 min - zagranie do Szwocha w pole karne i wydawało się, że zagrywał ręką Tarasovs, lecz nic z tego! Nie potwierdziła tego również bardzo szybka analiza VAR!

56 min - świetnie podawał Szwoch w pole karne! Jurado próbował sięgnąć piłkę mimo asysty obrońców, lecz zabrakło kilku centymetrów!

57 min - a tymczasem w gnieździe na górce dostrzegamy... i słyszymy "Sobiego"!

57 min - zmiana w Arce. Siemaszko za Jurado.

58 min - dośrodkowanie da Silvy z prawej strony trafia w ręce Wrąbla.

60 min -  rzut wolny spod linii bocznej wykonał Szwoch. Z problemami, ale jednak skutecznie bronili się podopieczni trenera Pawłowskiego.

61 min - Nalepa faulowany 30 metrów na wprost bramki gości. Piłkę ustawia już Mateusz Szwoch. Jest też Nalepa.

63 min - Szwoch nie strzelał, lecz zagrywał na wbiegających Arkowców pod bramkę Wrąbla. Obrońcy Śląska szczelnie zablokowali dostęp do tej piłki.

64 min - pierwsza korekta w składzie Śląska. Schodzi Piech, a za niego pojawia się Adrian Łyszczarz.

65 min - zupełnie nieudana próba strzału z dystansu Łuczaka.

67 min - ładna akcja Szwocha do linii końcowej, ale zagranie na 12 metr nie trafiło do żadnego z Arkowców.

70 min - strzał Nalepy z 18 metrów zablokowany, a po chwili piłka zagrana przed bramkę Śląska, gdzie Szwoch znalazł się na pozycji spalonej.

71 min - Robak fauluje Nalepę w sposób, który sędzia ocenił na żółtą kartkę.

73 min - Szwoch! Groźny strzał z 17 metrów tuż nad poprzeczką!

76 min - napór Arki nie ustaje. Siemaszko bliski oddania strzału głową po zagraniu Jankowskiego, a po chwili indywidualna akcja Nalepy w polu karnym, bardzo efektowna, lecz nieefektywna.

77 min - złe próby dogrania z prawej strony Arkowców, najpierw Sochy, a po chwili da Silvy. Ataki Arki jednak nie ustają!

78 min - Nalepa z rzutu rożnego, Wrąbel piąstkuje i oddala niebezpieczeństwo.

80 min - będzie groźnie pod naszą bramką, bo goście mają rzut wolny z 17 metrów na wprost naszej bramki. Żółta kartka dla Szwocha.

81 min - strzelał Dankowski! Mocno, po ziemi, ale niecelnie.

82 min - Piesio zmienia Nalepę w Arce, a Bergier Robaka w Śląsku.

84 min - Siemaszko bliski gola! Walczył z obrońcami Śląska i uzyskał pozycję do oddania strzału! W akrobatyczny sposób, ale niecelnie uderzył Rafał.

85 min - żółta kartka dla Sołdeckiego.

87 min - da Silva kapitalnie wyłożył piłkę Szwochowi w polu karnym, lecz Mateusz spudłował! A mógł się Mateusz pożegnać z Arką golem... A może jeszcze się uda?

89 min - piłka w bramce Śląska! Socha skierował piłkę do bramki... lecz z pozycji spalonej.

90 min - Pawelec za Łuczaka.

90+1 min - Marciniak wrzucił piłkę z autu pod bramkę Śląska, lecz tam górą Wrąbel.

90+1 min - problemy z opanowaniem piłki w polu karnym Siemaszki spowodowały, że nie udało mu się oddać strzału na bramkę.

90+2 min - żółta kartka dla Koseckiego.

90+2 min - kartka także dla bramkarza Śląska za opóźnianie gry.

KONIEC - sezon dobiegł końca i trochę szkoda, że zakończył się porażką. Najbardziej jednak żal, że Arkę opuszcza Krzysztof Sobieraj, zawsze ważna postać na boisku i w szatni żółto-niebieskich. Arka pożegnała go naprawdę godnie. Uroczystości były przed meczem, także po ostatnim gwizdku nie zabrakło uhonorowania tego zawodnika. Nie zapomniano także o innych opuszczających Arkę - trenerze Leszku Ojrzyńskim i wychowanku Michale Marcjaniku, którzy odebrali efektowne pamiątki.
Wzruszony Krzysztof Sobieraj do mikrofonu wygłosił kilka słów, podziękował drużynie, trenerom, kibicom i rodzinie za wszystkie lata w Gdyni, nie zabrakło także podziękowań dla prezesa Wojciecha Perkiewicza, a wszystko zakończył słowami "Arka w Gdyni jest religią!".