27.04.2018

Arka - Piast 1:5. Gdynianie myślami już w Warszawie.

Ostatnia sprawdzian przed finałem Pucharu Polski oblany. Arka wysoko uległa Piastowi, który dziś zdobył upragnione, niezbędne w walce o utrzymanie trzy punkty. Goście aż pięciokrotnie pokonali Pavelsa Steinborsa, a honorowe trafienie dla żółto-niebieskich zanotował były napastnik Piasta, Maciej Jankowski.

33. kolejka Lotto Ekstraklasy

Arka Gdynia- Piast Gliwice  1:5 (0:1)

Bramki: Jankowski 62' - Zivec 25', Hateley 50'(k), Ziveć 52', Konczkowski 82', Papadopoulos 90+2'

Arka: Steinbors - Socha, Marcjanik, Helstrup, Marciniak  - da Silva, Nalepa , Sołdecki (71' Bogdanov), Szwoch (57' Piesio) - Jurado (57' Esqueda), Jankowski

Piast: Szmatuła - Konczkowski, Czerwiński, Korun, Kirkeskov - Hateley, Sedlar, Zivec (64' Badia), Jodłowiec, Angielski (72' Papadopoulos) - Szczepaniak (86' Dziczek)

Żółte kartki: Sołdecki - Jodłowiec, Sedlar
Czerwona kartka: da Silva (71' za faul)

Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa).

Widzów: 4666

0 min - nieco w cieniu zbliżającego się finału Pucharu Polski Arka zagra o kolejne ligowe punkty. Matematyka wciąż nie pozwala nam mówić o utrzymaniu w Lotto Ekstraklasie, więc dziś trzeba jej pomóc i zdobyć niezbędne punkty.

0 min - zadanie przed Arkowcami bardzo trudne, bo na przeciwko staje dziś zespół w zdecydowanie gorszej sytuacji punktowej, zdesperowany w poszukiwaniu zwycięstw koniecznych do utrzymania. Gdy przypomnimy, że ostatnimi czasy Piast z Gdyni często wywoził punkty, będziemy mieli skalę wyzwania, przed którym stają dziś Arkowcy.

0 min - jesteśmy bardzo ciekawi występu Macieja Jankowskiego, który jeszcze jesienią bronił barw klubu z Gliwic. Mało tego, przed rokiem w ostatnim meczu przed finałem Pucharu Polski graliśmy w Gdyni... z Piastem, a bramkę dla gości zdobył właśnie Jankowski (spotkanie zakończyło się remisem 1:1).

0 min - w wyjściowym składzie mamy dwóch Arkowców, którzy są zagrożeni pauzą w kolejnym spotkaniu ligowym. Są nimi Mateusz Szwoch i Tadeusz Socha.

0 min - Arkowców na boisko wyprowadził Marcus da Silva. Nasi piłkarze oczywiście w żółto-niebieskich strojach, goście w jednolitych czerwonych kostiumach.

1 min - zaczęli goście. Arka atakuje bramkę przed trybuną GOSiR.

1 min - da Silva uniemożliwił Zivecowi oddanie strzału tuż sprzed linii pola karnego. Dobre, agresywne i czyste wejście Marcusa.

3 min - hateley w stylu Zbozienia wrzucił piłkę z autu w środek naszego pola karnego. Na szczęście nie zaskoczyło to naszych obrońców, którzy wybili piłkę daleko poza szesnastkę.

5 min - dużo szczęścia mieli Arkowcy! W pole karne z piłką wbiegł Jodłowiec i zagrał wzdłuż bramki, gdzie Angielski nie trafił w futbolówkę będąc 5 metrów od celu!

6 min - rzut rożny po akcji Jurado, którego zagranie w kierunku Jankowskiego zostało zablokowane. Szwoch zacentrował, a Jurado przedłużył lot piłki, lecz ta nie spadła już pod nogi żadnego z gdynian.

9 min - Steinbors! Fantastycznie Łotysz odbił uderzenie głową, po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Hateley'a.

13 min - znów gorąco pod naszą bramką! Hateley i Zivec razy posyłali dwukrotnie piłkę pod naszą bramkę - za pierwszym razem uderzenie Konczkowskiego blokował da Silva, a chwilę później strzał głową Hateleya odbił Steinbors!

15 min - Kirkeskov posłał piłkę w niedużej odległości od lewego słupka bramki Steinborsa! Duńczyk uderzał z odległości ok. 18 metrów.

16 min - techniczny strzał Szwocha z 20 metrów mija bramkę Szmatuły.

20 min - Marciniak dośrodkował z rzutu wolnego spod linii bocznej. Jankowski sięgnął piłkę głową, ale nie zdołał celnie uderzyć.

22 min - rzut rożny dla gości. Hateley groźnie dośrodkował, ale uporaliśmy się z tym zagraniem.

23 min - do drugim z rzędu rzucie rożnym Piasta, Arkowcy stanęli przed szansą wyprowadzenia kontry, ale Jurado nie miał szans dojść do piłki zagranej przez Nalepę.

25 min - Zivec strzela gola dla Piasta! Seria błędów zawodników obu drużyn, bo goście mogli już wcześniej oddać groźny strzał na skutek braku wybicia piłki przez naszych obrońców. Ostatecznie udało się uderzyć z 17 metrów Zivecowi i to w sposób naprawdę efektowny, umieszczając piłkę w samym okienku bramki Steinborsa!

30 min - po dośrodkowaniu Szwocha z lewej strony, akcję zamykał da Silva, a piłka po jego strzale trafia w rękę obrońcy! Sędzia każe grać dalej, ale jest VAR!

31 min - karny! Żółta kartka dla Jodłowca za dyskusje z arbitrem!

33 min - nie ma bramki! Szmatuła odbija uderzenie Szwocha! To pierwsza jedenastka niewykorzystana przez Mateusza!

37 min - po faulu Marcjanika na Angielskim goście mają okazję na dośrodkowanie ze stałego fragmentu gry.

37 min - Steinbors wybija za linię końcową piłkę zagraną z rzutu wolnego przez Hateley'a.

42 min - Arka długo utrzymuje się przy piłce na połowie rywala. Niestety niewiele z tego wynika, bo podopieczni trenera Fornalika przecinają każde podanie w pobliże pola karnego Szmatuły.

45 min - odważna akcja Sołdeckiego. Piłkazostała wybita spod jego nóg, ale trafia na 20 metr do Marcjanika. Ten strzela lewą nogą, lecz piłka odbija się od Jankowskiego i traci impet, co pozwala Szmatule spokojnie ją złapać.

PRZERWA - to nie jest dobry mecz w wykonaniu Arki. Zdesperowany Piast Gliwice 25 minut czekał na zdobycie bramki i cel osiągnął. Wkrótce potem powinien być remis, lecz po raz pierwszy z jedenastu metrów nieskuteczny okazał się Mateusz Szwoch. W grze dominuje dużo niedokładności, nie brakuje też przerw w grze na skutek fauli i piłek wybijanych poza boisko. Mamy nadzieję, że po przerwie obraz tego spotkania ulegnie zmianie.

46 min - gramy. Obie drużyny bez zmian w składach.

48 min - mamy VAR... i karny! Nalepa sfaulował Ziveca w polu karnym!

50 min - Hateley... i 2:0 dla Piasta. Pewnie wykonany rzut karny.

51 min - żółta kartka dla Sołdeckiego za faul na Hateley'u w środku pola.

52 min - 3:0 dla gości. Zivec otrzymuje piłkę na 13 metrze od bramki, jednym zwodem oszukuje Sochęę i strzela po ziemi obok Steinborsa.

56 min - niecelny strzał Nalepy z dystansu.

57 min - podwójna zmiana w Arce. Piesio i Esqueda za Jurado i Szwocha.

59 min - dośrodkowanie da Silvy z rzut rożnego spada na głowę obrońcy.

61 min - kolejny korner dla Arki.

62 min - gol dla Arki! Po dośrodkowaniu da Silvy powstało zamieszanie pod bramką Piasta, w czym najlepiej połapał się Maciej Jankowski! Celny strzał byłego napastnika Piasta z 5 metrów!

64 min - zmiana w Piaście. Za Ziveca wszedł Gerard Badia.

69 min - świetna centra Sochy z prawego skrzydła, Jankowski główkuje tuż obok słupka!

71 min - faul Marcusa na Sedlarze. Bardzo ostry, zupełnie niepotrzebny i czerwona kartka!

71 min - Bogdanov za Sołdeckiego. Ostatnia zmiana w Arce.

72 min - Papadopoulos za Angielskiego w zespole Piasta.

77 min - żółta kartka dla Alekandara Sedlara za faul na Esquedzie.

78 min - mimo osłabienia, to Arka jest w natarciu. Niezłe dośrodkowanie Bogdanova z rzutu rożnego, ale wybronili się goście z Gliwic.

81 min - strzał Piesio z 28 metrów trafia w obrońcę. Szkoda, bo wyglądało to na niezłe uderzenie naszego pomocnika.

82 min - gol dla Piasta! Steinbors popełnia fatalny błąd, podając wprost pod nogi Konczkowskiego! ten nie zmarnował okazji i zdobył czwartego gola dla swojego zespołu!

84 min - Jankowski długo utrzymywał się przy piłce w polu karnym Piasta, ale naciskany przez obrońców oddał zbyt lekki strzał by sprawić problem Szmatule.

86 min - ostatnia zmiana trenera Fornalika. Za Szczepaniaka wszedł Dziczek.

88 min - Dziczek zablokowany w naszym polu karnym. Badia wykona rzut rożny.

90 min - Było niebezpiecznie, ale ostatecznie piłka przechodzi ponad poprzeczką naszej bramki.

90+2 min - 1:5. Piątego gola strzela Papadopoulos, który swobodnie przyjął piłkę w naszym polu karnym, zrobił ruch do środka i pewnie uderzył.

KONIEC - bardzo słaby mecz Arkowców i zasłużone zwycięstwo zespołu z Gliwic. Nasi zawodnicy są już chyba myślami na Stadionie Narodowym w Warszawie, bo dziś w żaden sposób nie potrafili przeciwstawić głodnemu punktów Piastowi. Goście ze Śląska skrzętnie z tego skorzystali, popisując się przy tym niemałą skutecznością.