29.11.2017

Puchar Polski: Arka awansowała do półfinału!

Arka obroniła zaliczkę z Głogowa i wywalczyła awans do półfinału Pucharu Polski! Dziś zremisowała z Chrobrym Głogów 1:1 po golu Filipa Jazvića dla Arki i trafieniu Kowalczyka dla zespołu gości prowadzonego przez Grzegorza Nicińskiego.

Puchar Polski – 1/4 finału - mecz nr2

Arka Gdynia - Chrobry Głogów  1:1 (1:0)

Bramki: Jazvić 22' - Kowalczyk 69'

Arka: Pilarz - Socha, Marcjanik, Danch,Warcholak - Sołdecki - Jazvić, da Silva, Nalepa (84' Szwoch), Żebrakowski (70' Nowicki) - Siemaszko (57' Kun)

Chrobry: Gospodinov - Ilków-Gołąb, Michalec, Stolc, Danielak - Bach (46' B. Machaj), Mandrysz, M. Machaj, Szczepaniak - Trytko (66' Napolov), Kaczmarek (59' Kowalczyk).

Żółte kartki: Socha, Żebrakowski, Nowicki, da Silva - M. Machaj

Sędzia: Kornel Paszkiewicz (Wrocław)

Widzów: 4021

0 min - dziś zobaczymy dwie drużyny, które w ostatniej kolejce ligowej zanotowały udane występy. Arka może mówić wręcz o występie rewelacyjnym, bo odniosła swoje najwyższe zwycięstwo w historii na poziomie Ekstraklasy (5:0 z Sandecją). Goście z Głogowa wygrali natomiast z Ruchem Chorzów 1:0, strzelając bramkę w doliczonym czasie gry.

0 min - żółto-niebiescy walczą dziś o czwarty półfinał Pucharu Polski na dystansie ostatnich siedmiu lat! O naszym klubie nikt nie śmie powiedzieć, że do tych rozgrywek podchodzi niepoważnie...

0 min - na ławce Chrobrego w roli szkoleniowca zasiądzie dziś Grzegorz Niciński. To pierwszy taki przypadek w dorobku "Nitka", aby prowadzić zespół w oficjalnym meczu przeciwko klubowi, w którym się wychował jako piłkarz, strzelał dla niego bramki, a potem jako szkoleniowiec doprowadził do finału Pucharu Polski.

0 min - piłkarzy związanych z Arką nie zabraknie też na boisku. W pierwszym składzie pojawili się zawodnicy wypożyczeni z naszego klubu: Przemysław Stolc i Jakub Bach oraz zawodnik, który w swoim CV ma dwie przygody z Arką, Przemysław Trytko.

0 min - mając doświadczenie z edycji zeszłorocznej pucharu, gdy Wigry po porażce u siebie z Arką 0:3 przyjechały do Gdyni i i wygrały 4:2, więc do awansu zabrakło im jednego gola, jesteśmy bardzo ostrożni przed ferowaniem wyroków przed meczem. Jesteśmy przekonani, że pamiętają o tym także nasi piłkarze i nie doprowadzą do podobnej nerwówki jak przed rokiem.

0 min - sędzią dzisiejszych zawodów jest Kornel Paszkiewicz, arbiter prowadzący na co dzień spotkania 1. ligi, a wywodzący się z... Wrocławia, czyli z Dolnego Śląska, podobnie jak klub z Głogowa.

0 min - skład Arki, jak zwykle u pucharze, mocno odbiega od ligowego. Z ostatniego meczu z Sandecją w pierwszej jedenastce mamy tylko Michała Marcjanika. Jest też Rafał Siemaszko, który zagrał w sobotę jako zmiennik.

0 min - piłkarze wyszli na murawę. Arka na żółto-niebiesko, goście na czarno.

0 min - zanim rozbrzmi pierwszy gwizdek, mamy minutę ciszy poświęconą zmarłemu przed paroma dniami Januszowi Wójcikowi.

1 min - gramy!

2 min - Marcus da Silva porusza się w środkowej strefie boiska. To powrót po latach tego zawodnika na tą pozycję.

3 min - świetnie spisał się Socha, który wyprzedził pędzącego z piłką Danielaka w kierunku naszego pola karnego.

4 min - do skrzydła zszedł da Silva i spod linii końcowej niedokładnie zacentrował. Z tej sytuacji zainicjowany został atak Chrobrego, szczęśliwie powstrzymany przez Arkowców dopiero 16 metrów przed bramką Pilarza.

10 min - głogowianie mieli duże problemy z wybiciem piłki z własnego pola karnego po wrzuceniu tam piłki z autu przez Warcholaka. Futbolówka trafiła pod nogi Marcina przed polem karnym, ale jego strzał okazał się nieudany.

12 min - rzut rożny wykonał Nalepa. Po interwencji obrońców znów piłka trafiła przed pole karne do Warcholaka. Ten ponownie pokusił się o strzał i ponownie nie była to udana próba.

15 min - Warcholak wrzucił piłkę z autu w pole karne i Sołdeckiemu zabrakło kilku centymetrów, żeby sięgnąć piłkę!

16 min - celny strzał Sochy z 17 metrów! Tadek ładnie złożył się do strzał z powietrza, ale skierował piłkę w sam środek bramki i Gospodinov spokojnie ją chwycił.

18 min - Socha sfaulował Szczepaniaka i otrzymał żółtą kartkę.

19 min - Mateusz Machaj przerwał faulem atak wyprowadzany przez Siemaszkę i także ujrzał żółtą kartkę.

22 min - i gooollll dla Arki! Filip Jazvić precyzyjnym strzałem głową pokonał Gospodinova! Asystę zalicza Warcholak, który jakże by inaczej, idealnie wrzucił piłkę z autu na piąty metr przed bramkę!

24 min - Jazvić mógł już mieć drugie trafienie na koncie! Świetne podanie od Nalepy wyprowadziło go na sytuację sam na sam z bramkarzem Chrobrego, ale niestety Chorwat spudłował!

25 min - i kolejna okazja przed Arką! Siemaszko nie trafił z 15 metrów na wprost bramki Gospodinova! Podającym znów był Warcholak!

29 min - fantastyczna akcja Arki! Jazvić zagrał idealnie między obrońcami w pole karne Chrobrego, przejął ją Socha, zagrał na drugi słupek do Żebrakowskiego, ale przed nim wyrósł jak spod ziemi obrońca Chrobrego i zdjął piłkę z buta!

31 min - Siemaszko znów przed szansą! Gospodinov nie złapał piłki w polu karnym, dopadł jej Siemaszko i oddał strzał, który zdążył jeszcze odbić bramkarz Chrobrego!

34 min - strzał z dystansu Jazvića nieznacznie niecelny!

38 min - Siemaszko zagrał do Żebrakowskiego, który fantastycznie przyjął piłkę, ustawiając od razu obrońcę za swoimi plecami, ale po wejściu w pole karne wracający się Michalec zdjął mu ją z nogi! Nie ma szczęścia na razie Żebrakowski...

42 min - koronkowa akcja żółto-niebieskich zatrzymana dopiero na ostatnim obrońcy! Michalec zatrzymał Nalepę, który mógł stanąć oko w oko z Gospodinovem!

43 min - 35 metrów od bramki Pilarza sfaulowany został Machaj. Sam poszkodowany postanowił wykonać stały fragment gry, ale trafił w mur.

44 min - świetne podanie od da Silvy wyprowadziło Siemaszkę na akcję sam na sam z bramkarzem! Niestety górą Gospodinov!

45 min - ależ zamieszanie w polu karnym Chrobrego! Nalepa zacentrował z rzutu rożnego wprost na głowę Sołdeckiego, ale strzał Dawida odbija bramkarz! Sołdecki i Żebrakowski próbowali jeszcze trącić piłkę w kierunku bramki, ale uratowali się goście!

PRZERWA - wygrana w pierwszym meczu w Głogowie nie wpłynęła na Arkowców demobilizująco. Zespół Leszka Ojrzyńskiego od pierwszej minuty dążył do zdobywania bramek, które wybiłyby gościom najmniejszą nadzieję na sprawienie w Gdyni niespodzianki. Co ważne, nawet gdy Jazvić otworzył wynik tego spotkania, Arkowcy nadal nie ustawali w atakach na bramkę głogowian. Jednobramkowe prowadzenie naszego zespołu to najniższy możliwy wyrok kary na pierwszoligowcu.

Intensywna rozgrzewka Patryka Kuna to prawdopodobnie zapowiedź zmiany w Arce.

46 min - zmiany w Arce nie ma, jest za to w zespole trenera Nicińskiego. Bartosz Machaj zastąpił Jakuba Bacha.

49 min - Żebrakowski wszedł między obrońców w szesnastkę i padł na murawę. Sędzia nie dopatrzył się przewinienia i gramy dalej.

53 min - dośrodkowanie Warcholaka z lewej strony wpada wprost w ręce bramkarza z Głogowa.

55 min - sprytne zagranie Nalepy do Żebrakowskiego za  plecy obrońców, ale Gospodinov szybciej dobiegł do 16 metra i złapał piłkę.

56 min - rzut rożny dla Chrobrego. Dośrodkowanie Mateusza Machaja wybija Marcjanik.

57 min - pierwsza zmiana w Arce. Patryk Kun zmienia Siemaszkę.

59 min - Kowalczyk za Kaczmarka w zespole Chrobrego.

59 min - Żebrakowski znów ścigał się z Gospodinovem o piłkę, ale tym razem zahaczył bramkarza Chrobrego. Wygląda na to, że Żebrakowski będzie potrzebował zmiany, bo taką sygnalizację skierował w kierunku ławki rezerwowych.

63 min - strzał Mandrysza z dystansu łapie Pilarz.

65 min - znów centrował z lewej strony Warcholak. Ponownie piłkę przejął Gospodinov.

66 min - ostatnia zmiana Grzegorza Nicińskiego. Za Trytkę wprowadza Napolova.

67 min - Żebrakowski kolejny raz ściga się za piłką z obrońcami Chrobrego, znów bez powodzenia.

68 min - Socha posłał idealną piłkę w kierunku Jazvića w szesnastkę gości, ale Chorwat pomógł sobie odpychając obrońcę i dostrzegł to przewinienie arbiter.

69 min - błąd w naszych szeregach wykorzystał Kowalczyk. Strzał z 16 metrów daje remis gościom!

72 min - centra z rzutu wolnego Nalepy padła łupem Gospodinova.

73 min - żółta kartka dla Nowickiego.

75 min - rzut rożny wykonał Mateusz Machaj. Piłka została wybita przed pole karne, a tam przejął ją Napolov, który oddał mocny strzał po ziemi! Na szczęście Pilarz nie dał się zaskoczyć.

77 min - faul z lewej strony naszego pola karnego. będzie rzut wolny dla Chrobrego i okazja na dośrodkowanie.

78 min - Pilarz pewnie chwyta piłkę zagraną przez M. Machaja z wolnego.

79 min - znów okazja dla Nalepy na dośrodkowanie z rzutu wolnego. Michał posłał niezłą piłkę w szesnastkę gości, ale nie udało jej się przejąć żadnemu z gdynian.

83 min - Nowicki zagrał dobrą piłkę na jeden kontakt w kierunku Jazvića, ale minimalnie szybszy Gospodinov.

84 min - ostatnia zmiana w Arce. Za Nalepę wchodzi Mateusz Szwoch.

85 min - Jazvić za mocno podał do wybiegającego do ataku za plecy obrońców da Silvy. To mogła być świetna okazja dla Arki, ale czujny Gospodinov wyszedł przed szesnastkę i wybił piłkę.

87 min - na lewym skrzydle podcięty został Kun i znów mamy okazję na dośrodkowanie ze stałego fragmentu gry.

88 min - centruje Szwoch i wybijają piłkę obrońcy Chrobrego.

89 min - zagrana piłka między naszych obrońców, wychodzi z bramki Pilarz, ale rozmija się z piłką! Na szczęście futbolówka poszła do lewej strony i nie mieli okazji goście na skorzystanie z tego prezentu.

90+1 min - znów Gospodinov wyjściem poza pole karne wyprzedza Marcusa! Dobre podanie od Szwocha.

90+2 min - świetna akcja Sochy na skrzydle owocuje rzutem rożnym dla Arki.

90+2 min - centra Szwocha trafia na głowę Jazvića, a ten strzela w poprzeczkę!

90+3 min - tym razem korner dla gości. Po zagraniu Machaja niecelnie główkował Michalec.

KONIEC - w drugiej połowie Arka zagrała nieco słabiej niż przed przerwą i skorzystali z tego goście z Głogowa strzelając wyrównującą bramkę. Kwestia awansu jednak nie została zagrożona, bo Chrobry nie zdołał stworzyć więcej poważnego zagrożenia dla bramki Pilarza. W ten sposób mamy czwarty półfinał w ciągu ostatnich siedmiu sezonów!