10.02.2017

Jak Arka rozpoczynała rundę wiosenną w ostatniej dekadzie.

Arka wraca do gry! W sobotę o godzinie 20:30 żółto-niebiescy podejmują na własnym stadionie mistrza Polski- warszawską Legię. Sprawdziliśmy jak "Arkowcy" radzili sobie w pierwszych meczach po przerwie zimowej w ostatnich 10 latach.

Sezon 2015/16, 1 liga, 6 marca 2016, 12:45

GKS Katowice- Arka Gdynia 0:2 (Bramki: da Silva 17', Abbott 36')

W poprzednim sezonie Arka rozpoczęła rundę wiosenną dalekim wyjazdem do Katowic. Żółto- niebiescy zagrali bardzo dobry mecz, pewnie pokonali miejscowy GKS Katowice 2:0 i rozpoczęli swój marsz do Ekstraklasy. Bardzo ładnego gola strzałem głową zdobył w tym meczu Marcus da Silva, a wynik jeszcze w pierwszej połowie ustalił Paweł Abbott.

------------------------------------------------------------------

Sezon 2014/15, 1 liga, 8 marca 2015, 12:30

Arka Gdynia- GKS Tychy 4:0 (Bramki: da Silva 55'(k), Nalepa 66', Abbott 74', Lomski 89')

To była wymarzona inauguracja rundy wiosennej w Gdyni! Arka rozbiła GKS Tychy aż 4:0, strzelając wszystkie gole w drugiej połowie spotkania. Zespół Grzegorza Nicińskiego bezwzględnie wykorzystał fakt, że tyszanie od 31 minuty grali w osłabieniu. Z ciekawostek przypomnimy, że był to debiut Tomasza Hajty w roli pierwszego trenera GKS-u Tychy. Popularny Gianni chyba nie będzie miło wspominał tego meczu...

Sezon 2013/14, 1 liga, 9 marca 2014, 12:00

GKS Tychy- Arka Gdynia 0:1 (Bramka: Rzuchowski 88')

W sezonie 2013/14 Arka na inaugurację "wiosny" również mierzyła się z GKS-em Tychy i podobnie jak sezon później mecz rozgrywany był w porze południowej. Widocznie taka kombinacja składników to pewne 3 punkty dla żółto- niebieskich. Tym razem było nieco trudniej, gdyż Arka wyszarpała zwycięstwo w samej końcówce za sprawą Michała Rzuchowskiego, który w 88 minucie posłał głową piłkę do siatki po precyzyjnej centrze Radosław Pruchnika z rzutu wolnego. Jako, że w Tychach powstawał wówczas nowy stadion, mecz odbył się w Jaworznie.

Sezon 2012/13, 1 liga, 9 marca 2013, 15:00

Warta Poznań- Arka Gdynia 0:1 (Bramka: Jarzębowski 36')

Ten mecz rozstrzygnęła jedna akcja. Gol Tomasza Jarzębowskiego zapewnił gdynianom cenne 3 punkty. Z obecnej kadry naszego zespołu owe spotkanie z sezonu 2012/13 dobrze pamiętają jego uczestnicy, czyli Marcus da Silva i Mateusz Szwoch. W poznańskim klubie występ w tym meczu zaliczyli dobrze znani w Gdyni Wojciech Wilczyński oraz Paweł Czoska.

Sezon 2011/12, 1 liga, 17 marca 2012, 17:00

Arka Gdynia- Termalica Bruk-Bet Nieciecza 1:0 (Bramka: Jędrzejowski 77')

Również sezon wcześniej Arka rozpoczęła wiosnę od skromnego, ale jakże cennego zwycięstwa z Termalicą Bruk-Bet Nieciecza. Ten pojedynek długo zapowiadał się jako nierozstrzygnięty, ale wtedy wejście smoka zaliczył Patryk Jędrzejowski. Pozyskany w przerwie zimowej z Sandecji Nowy Sącz młodzieżowiec w 75 minucie zmienił na boisku Jakuba Kowalskiego, a już 2 minuty później cieszył się ze zdobytej bramki. Wszystko działo się w debiucie Patryka w żółto- niebieskich barwach. W drużynie Termaliki całe spotkanie rozegrał Łukasz Kowalski.

Sezon 2010/11, Ekstraklasa, 25 lutego 2011, 20:00

Arka Gdynia- Wisła Kraków 0:1 (Bramka: Małecki 89)

To był bardzo zimny, piątkowy wieczór (-13C). Przedostatnia w tabeli Arka Gdynia podejmowała ówczesnego wicelidera i jak się później okazało mistrza Polski sezonu 2010/11, czyli Wisłę Kraków. Żółto- niebiescy, pomimo walecznej postawy ostatecznie ulegli rywalowi 0:1 po bramce Patryka Małeckiego w 89 minucie meczu.

Sezon 2009/10, Ekstraklasa, 27 lutego 2010, 19:15

Arka Gdynia- Ruch Chorzów 0:3 (Bramki: Sobiech 12', Zając 51', Piech 90')

Tego meczu w Gdyni nikt nie będzie miło wspominał. Mecz odbył się na Stadionie Rugby bez udziału publiczności. Do tego wysoka porażka w pierwszym meczu po przerwie zimowej. Arkę rozmontował wówczas świetny ofensywny tercet Ruchu: Zając- Piech- Sobiech. Jako, że trwała budowa nowego stadionu, spotkanie rozegrano na Stadionie Rugby- po raz pierwszy w historii Ekstraklasy na sztucznej murawie.

Sezon 2008/09, Ekstraklasa, 28 lutego 2009, 19:15

Jagiellonia Białystok- Arka Gdynia 3:0 (Bramki: Frankowski 26', 29', Zawistowski 74')

Podobnie jak sezon później Arka fatalnie rozpoczęła "wiosnę" rozgrywek 2008/09, przegrywając w Białymstoku 0:3. Dwa gole profesora Frankowskiego oraz jedno trafienie Pawła Zawistowskiego nie pozostawiło żółto- niebieskim żadnych złudzeń co do końcowego wyniku. W meczu przeciwko "Jadze" wystąpił m.in. Przemysław Trytko.

Sezon 2007/08, II liga, 8 marca 2008, 17:00

Arka Gdynia- Podbeskidzie Bielsko- Biała 3:2 (Bramki: Wachowicz 69', Karwan 90', Moskalewicz 90'(k)- Kołodziej 7', Żmudziński 50')

Cóż to był za mecz! Arka przegrywała w 50 minucie już 0:2, ale zdołała odwrócić losy meczu i wyszarpać 3 punkty w ostatnich sekundach meczu. Sygnał do odrabiania strat dał niezawodny Marcin Wachowicz, który zdobył bramkę kontaktową w 69 minucie. W samej końcówce najpierw wyrównał Bartosz Karwan, a w doliczonym czasie gry bramkę na wagę 3 punktów z rzutu karnego zdobył Olgierd Moskalewicz.

Sezon 2006/07, Ekstraklasa, 3 marca 2007, 18:15

Korona Kielce- Arka Gdynia 1:0 (Bramka: Bonin 27 k)

Naszą historię spotkań kończy wyjazdowa porażka Arki w Kielcach. Bramkę na wagę 3 punktów zdobył w tym meczu Grzegorz Bonin, który skutecznie wykonał "jedenastkę".

Bilans pierwszych spotkań "na wiosnę" ostatnich 10 lat:

Mecze: 10

Zwycięstwa: 6

Remisy: 0

Porażki: 4

Bramki: 12-10

Analizując pierwsze wiosenne mecze ligowe w wykonaniu Arki z ostatnich 10 lat w oczy rzucają się pewne prawidłowości. Po pierwsze Arka gra na inaugurację "wiosny" bezkompromisowo- albo zgarnia pełną pulę, albo przegrywa. Po drugie, co bardzo ciekawe Arka wygrała wszystkie mecze na drugim szczeblu rozgrywek (6 meczów) i przegrała wszystkie mecze na poziomie Ekstraklasy (4 mecze). My patrzymy jednak na pozytywy i odnotowujemy, że Arka wygrywała pierwsze wiosenne mecze w ostatnich 5 latach, nie tracąc przy tym choćby jednej bramki (bilans bramkowy 9:0)!

Jak żółto- niebiescy rozpoczną rundę rewanżową obecnego sezonu? Wszystko okażę się już w sobotę. O godzinie 20:30 początek meczu z Legią Warszawa. Wszyscy na mecz!