12.03.2016

Arka - Zagłębie: Bitwa o Ekstraklasę na remis.

Spotkanie w Gdyni było bardzo emocjonujące, aż do ostatniego gwizdka sędziego. Rzutem na taśmę w starciu z Zagłębiem Sosnowiec Arka wywalczyła remis 2:2.

Przed rozpoczęciem 21. kolejki gdynianie plasowali się na pozycji wicelidera, wyprzedzając o trzy punkty sosnowiczan. Obie drużyny chcą w tym sezonie awansować do Ekstraklasy, więc piątkowe spotkanie było bardzo ważne dla końcowego układu tabeli.

Od pierwszych minut gospodarze starali się narzucić swój styl gry, ale sosnowiczanie nie pozwolili im na to. Przyjezdni dobrze spisywali się w obronie. W 8. minucie Żarko Udovicić czujnie zachował się w defensywie i od razu ruszył z kontrą. W polu karnym sosnowiczanie wymienili kilka podań. Dawid Ryndak podał prostopadle do Jakuba Araka, ale tor piłki przeciął Krzysztof Sobieraj, który pokonał swojego kolegę z drużyny, Konrada Jałochę.

Z biegiem czasu Arka nabrała wiatru w żagle. Potwierdzenie przyszło w 25. minucie. Z rzutu rożnego dośrodkował Mateusz Szwoch, a piłkę doskonale przyjął Paweł Abbott, który pewnym uderzeniem wyrównał wynik. Ten gol wyraźnie dodał gospodarzom pewności, a ich poczynania ofensywne były bardziej swobodne. Już trzy minuty później mogli prowadzić. Dariusz Formella uderzył z około 15 metrów, a piłka minęła słupek minimalnie!

Aż do końca pierwszej połowy przewaga była po stronie gdynian. Mieli oni kilka okazji do wyjścia na prowadzenie, lecz nie umieli wykorzystać nerwowych zachowań rywali w obronie. Jednocześnie Arka nie miała za dużo pracy z tyłu, gdyż sosnowiczanie nie wypracowali sobie żadnej klarownej sytuacji.

Po przerwie beniaminek odżył i mecz stał się mniej jednostronny. Obie drużyny skutecznie utrudniały rywalom rozgrywanie akcji, na boisku było naprawdę ciasno. W 58. minucie groźny strzał znowu oddał Formella, ale bardzo dobrze interweniował Wojciech Fabisiak. Kilka minut później swoją okazję miał również Marcus Vinicius da Silva, który urwał się obrońcom, ale uderzył głową obok bramki.

Niewykorzystane sytuacje lubią się mścić. Arka przekonała się o tym w 77. minucie. Robert Bartczak ruszył z piłką, ściągając na siebie Jałochę. Pomocnik w ostatniej chwili odegrał do Michała Fidziukiewicza, który pewnie skierował piłkę do bramki.

Końcówka była emocjonująca, gdyż beniaminek nie mógł być pewien wygranej. Arka dążyła do wyrównania i w końcu dopięła swego. W doliczonym czasie gry Fabisiak był zasłonięty przez swoich kolegów i nie zdążył interweniować na czas. Tym samym wynik na 2:2 ustalił Formella.

Arka Gdynia - Zagłębie Sosnowiec 2:2 (1:1)
0:1 - Krzysztof Sobieraj 8' (sam.)
1:1 - Paweł Abbott 25'
1:2 - Michał Fidziukiewicz 76'
2:2 - Dariusz Formella 90+1'