13.06.2014

Sezon 2013/2014: Arka w liczbach cz.2: Drugi atak i za dużo strat.

W poprzednim podsumowaniu " Arka w liczbach cz.1. Za dużo strat w Gdyni." zajęliśmy się podsumowaniem bilansu spotkań. Tym razem weźmiemy pod uwagę bramki tracone i zdobywane przez żółto- niebieskich w sezonie 2013/2014. Arkowcy pod względem skuteczności okazali się drugą siłą w lidze, gorzej wygląda bilans bramek traconych który jest największy wśród drużyn czołówki.

Bilans bramek: 53 strzelone – 40 straconych

U siebie: 29 strzelonych – 20 straconych

Na wyjeździe: 24 strzelone – 20 straconych

Statystyki bramek:

Bramki strzelone w 1. połowie: 14                       Bramki stracone w 1. połowie: 16

Bilans bramkowy Arki jest dodatni, pod względem skuteczności jest to drugi wynik w lidze. Więcej bramek zdobyła tylko drużyna Dolcana - 60 goli. Żółto - niebiescy stracili 40 bramek co w czołówce jest najsłabszym wynikiem, po 39 bramek straconych ma Dolcan oraz Olimpia. Drużyny które awansowały straciły tylko po 27 bramek!

Na własnym boisku Arka zdobyła 29 bramek co jest trzecim wynikiem w lidze, natomiast 24 zdobyte na wyjazdach jest drugim wynikiem wśród ligowców. Arka zarówno na własnym boisku jak i na wyjeździe straciła po 20 goli. Ponad dwukrotnie więcej bramek Arka zdobywała w drugich połowach. Więcej bramek żółto - niebiescy także tracili w drugich częściach jednak tutaj nie ma aż takiej różnicy.

11

W statystykach czasów strzelanych bramek najmniej bramek "Arkowcy" zdobyli w pierwszych minutach spotkań tylko 2 bramki. Natomiast najwięcej po 14 goli padło w dwóch ostatnich kwadransach meczów. Podobnie jak w przypadku bramek zdobytych, tylko 2 gole stracone padły w pierwszych minutach. Natomiast 11 goli straconych zostało w ostatnich minutach spotkań.

Statystyki zawodników:

Michał Szromnik - 2609 minut (30 spotkań),

Krzysztof Sobieraj - 2520 minut (29 spotkań),

Piotr Tomasik - 2405 minut (29 spotkań).

Piotr Tomasik - 6 żółtych kartek.

Wśród statystyk indywidualnych najwięcej minut spędzonych na boisku miał Michał Szromnik 2609 minut. Drugi w tej klasyfikacji jest Krzysztof Sobieraj, a trzeci Piotr Tomasik. Najwięcej bramek zdobytych ma Arkadiusz Aleksander - 12 goli. Co ciekawe Aleksander w roku 2014 w lidze nie zdobył żadnej bramki, jednak 2 gole w rundzie wiosennej zdobył w spotkaniu ze Stomilem które było rozgrywane awansem w listopadzie. Drugi w tej statystyce jest Mateusz Szwoch z 6 bramkami na koncie, a trzeci Bartosz Ślusarski który grając jedynie na wiosnę zdobył 5 goli.  Najostrzej grającym zawodnikiem był Krzysztof Sobieraj który uzbierał 9 żółtych kartek i 1 czerwoną kartkę. Drugi w tej klasyfikacji jest Marcin Radzewicz, a trzeci Piotr Tomasik.

Biorąc pod uwagę bilans bramek to do awansu zabrakło jeszcze skuteczniejszej defensywy. Górnicze kluby które awansowały do Ekstraklasy straciły aż o 13 bramek mniej od Arki. Jeżeli chodzi o zdobywane gole to na pewno wynik jest dobry, a do naszej pamięci na pewno przejdą przepiękne bramki zdobyte przez Michała Rzuchowskiego, Mateusza Szwocha oraz Bartosza Ślusarskiego.