25.04.2014

Nasi rywale w liczbach: GKS Bełchatów.

W Gdyni nie zdążyły opaść emocje środowego spotkania z Górnikiem Łęczna, a już w sobotę czeka nas kolejny kluczowy dla awansu pojedynek z liderem - GKS - em Bełchatów. Najbliższe spotkanie będzie meczem dwóch najlepszych drużyn tego roku. GKS - Bełchatów obecnie zajmuje pierwsze miejsce w tabeli z dorobkiem 50 punktów.

W przerwie zimowej w drużynie prowadzonej przez Kamila Kieresia doszło do zaledwie kilku zmian. Zespół opuścił tylko Wenezuelczyk - Raul Gonzalez. Natomiast bełchatowian wzmocnili dwaj napastnicy Daniils Turkovs oraz Hristijan Kirovski. Dołączył także znany z Ekstraklasy Alexis Norambuena, który przez ostatnie lata grał w Jagiellonii Białystok i był tam etatowym defensorem.

Bilans spotkań GKS Bełchatów w sezonie 2013/2014: 14 zwycięstw – 8  remisów– 4 porażki

U siebie: 6 zwycięstw – 6 remisów – 1 porażka

Na wyjeździe: 8 zwycięstw  – 2 remisy – 3 porażki

Bełchatów więcej punktów zdobył na wyjeździe - 26 punktów. To o 2 punkty więcej niż na własnym stadionie. Głównym powodem jest bardzo duża liczba remisów u siebie. Na wyjeździe drużyna Kamila Kieresia zdobyła najwięcej punktów w lidze.

Początek sezonu był dla GKS - u bardzo udany w pierwszych 6 spotkaniach drużyna wygrała 5 spotkań i 1 zremisowała. Pierwsza porażka przyszła w meczu z Termalicą 0:1, po tej porażce GKS zremisował 1:1 z Górnikiem Łęczna. Kolejnym rywalem był Stomil Olsztyn z którym odnieśli zwycięstwo 3:2. Po tym spotkaniu GKS podejmował na własnym obiekcie Arkę. Mecz zakończył się porażką bełchatowian 0:1, a gola dla żółto - niebieskich zdobył Tomasz Jarzębowski. W kolejnych meczach GKS grał w kratkę. Zwycięstwa z Tychami, Dolcanem i Puszczą, przeplatał remisami z ROW Rybnik, Flotą, oraz Kolejarzem.

Nowy rok rozpoczęli od zwycięstwa z Okocimskim oraz remisem z Chojniczanką i GKS em Katowice. W kolejnych meczach bełchatowianie odnieśli dwa zwycięstwa z Olimpią oraz Miedzią Legnica. Remis z GKS - em wywalczyła Termalica. W ostatnich dwóch spotkaniach wygrali najpierw w Łęcznej 2:0 z Górnikiem, oraz w ostatniej kolejce u siebie ze Stomilem 1:0.

Bilans bramek: 37 strzelonych – 19 straconych

U siebie: 18 strzelonych – 9 straconych

Na wyjeździe: 19 strzelonych – 10 straconych

Statystyki bramek:

Bramki strzelone w 1. połowie: 15                       Bramki stracone w 1. połowie: 11

Bełchatów ma dodatni bilans bramkowy, gole zdobyte i stracone u siebie niewiele różnią się w ilości od tych zdobytych na wyjeździe. GKS to druga najskuteczniejsza drużyna w meczach wyjazdowych w lidze, na dodatek są zespołem z najmniejszą liczbą straconych goli w meczach poza Bełchatowem. Więcej bramek zdobywają w drugich połowach, natomiast więcej tracą w pierwszych częściach.

5

Najwięcej bramek podopieczni Kamila Kieresia zdobyli w pierwszych kwadransach drugich połów - 9 goli. Natomiast najmniej bramek strzelają w pierwszych minutach spotkań - 3 gole. Najwięcej bramek straconych padło w pierwszych dwóch kwadransach oraz w końcówkach spotkań - po 5 bramek. Jeszcze żadnej bramki  nie stracili w pierwszym kwadransie drugiej połowy.

Statystyki zawodników:

Adrian Basta - 2340 minut (26 spotkań),

Paweł Baranowski - 2244 minut (25 spotkań),

Arkadiusz Malarz - 2160 minut (14 spotkania).

Najlepszy strzelec:

Michał Mak - 11 bramek,

Adrian Basta, Mateusz Mak, Kamil Wacławczyk - po 4 bramki,

Paweł Baranowski, Maciej Wilusz - po 3 bramki.

Paweł Baranowski - 8 żółtych kartek(czerwona kartka po dwóch żółtych),

Grzegorz Baran - 7 żółtych kartek(czerwona kartka po dwóch żółtych),

Szymon Sawala - 7 żółtych kartek.

Wśród statystyk indywidualnych najwięcej minut na boisku rozegranych ma Adrian Basta. Drugi w tej klasyfikacji jest Paweł Baranowski, a trzeci Arkadiusz Malarz. Najlepszym strzelcem jest Michał Mak z dorobkiem 11 bramek, 4 gole zdobyte ma drugi z braci Maków - Mateusz. Po tyle samo bramek maja na koncie Adrian Basta oraz Kamil Wacławczyk. Paweł Baranowski jest najostrzej grającym zawodnikiem z 8 żółtymi kartkami na koncie. Po 7 żółtych kartek mają Grzegorz Baran oraz Szymon Sawala.

W sobotę Arka zmierzy się z aktualnym liderem GKS -em Bełchatów. W ostatnich meczach goście potwierdzili, że są w bardzo dobrej dyspozycji, wygrywając m.in. z Górnikiem Łęczna na wyjeździe. Żółto - niebiescy pokazali w środę takze z ... Górnikiem, że potrafią wygrać i zagrać bardzo dobre spotkanie. Na to samo liczymy w sobotnim meczu z liderem.

opracował: Sebastian Jędrzejewski