TA STRONA UŻYWA COOKIE.
Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

chignahuapan


Arka-Facebook Arka-Instagram Arka-Twitter Arka-YouTube Arka-TV Bilety Liga typera Stowarzyszenie Inicjatywa Arka
LV Bet
Gdynia Sport
gdyniasport
gdyniasport
bo2020

Aktualności

img

25.01.2013

Na igrzyska do Rio ze stadionu przy Olimpijskiej?

Polski Związek Piłki Nożnej zdecydował, że wszystkie mecze eliminacyjne do mistrzostw świata 2014 roku biało-czerwoni rozegrają na Stadionie Narodowym w Warszawie. Na jednym obiekcie o punkty w kwalifikacjach do igrzyska w Rio de Janeiro 2016 ma grać również kadra olimpijska. Gdynia złożyła ofertę, aby wybrańcy Marcina Dorny pojedynki rozgrywali przy ul. Olimpijskiej.
 
Gdańsk pretendował do organizacji meczu Polska - Ukraina, a Gdynia Polska - San Marino w eliminacjach. Jednak nowe władze PZPN zdecydowały, że nie tylko spotkania marcowe, ale wszystkie pojedynki kwalifikacyjne do Mundialu 2014 roku rozgrywane będą na największym obecnie obiekcie piłkarskim w Polsce - stołecznym Stadionie Narodowym. 

Co więcej związkowa centrala identyczną zasadę zamierza zastosować do reprezentacji młodzieżowej, która już w tym roku rozpocznie nie tylko eliminacje do mistrzostw Europy, ale również kwalifikacje do igrzysk olimpijskich w 2016 roku. Ta kadra ma mieć też jeden stadion na rozgrywanie wszystkich meczów "domowych" o punkty. 

Aby na spotkaniach młodzieżówki trybuny nie świeciły pustkami, PZPN sugeruje, aby te mecze odbywały się na nie obiektach wybudowanych na Euro 2012, gdyż są one za duże, a sugeruje, aby były to stadiony o pojemności 10-20 tysięcy miejsc, które zostały oddane do użytku w ostatnich latach. 

- Nie tylko znamy te założenia i jesteśmy zainteresowanie, ale już złożyliśmy ofertę Gdyni do PZPN - zdradza nam Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który zarządza miejskim stadionem przy ul. Olimpijskiej. Przypomnijmy, że obiekt mieści około 15 tysięcy kibiców, a do użytku został oddany 19 lutego 2011 roku. 

Argumentami Gdyni poza stadionem jest przede wszystkim doświadczenie w organizowaniu imprez zlecanych przez PZPN w ostatnich latach. W 2011 roku miasto gościły finały mistrzostw Polski juniorów młodszych, a minionego lata było gospodarzem turnieju finałowego mistrzostw Polski juniorów starszych. Natomiast koronnymi elementami gdyńskiej oferty mają być: pochlebne recenzje, które otrzymał obiekt po treningach na nim reprezentacji Irlandii podczas Euro 2012 oraz Urugwaju, a przede wszystkim ponad 10-tysięczna widownia na meczu młodzieżowych reprezentacji Polski i Portugalii we wrześniu ubiegłego roku. 

-Tym spotkaniem udowodniliśmy, że jesteśmy w stanie zapełnić trybuny na meczach młodzieżówki, a kibice potrafią przy ul. Olimpijskiej stworzyć doskonałą atmosferę - dodaje dyrektor Łucyk, który spodziewa się, że gdyńska oferta może mieć 3-4 kontrkandydatów. 

Losowanie grup eliminacyjnych młodzieżowych mistrzostw Europy, które będą zarazem kwalifikacjami do igrzysk olimpijskich 2016 roku odbędzie się 31 stycznia. 

PZPN powołał sztab kadry. Pierwszym trenerem został Marcin Dorna, który 17-latków w minionym roku doprowadził do trzeciego miejsca w mistrzostwach Europy. W jego kadrze grali m.in. Dariusz Formella (Arka Gdynia) i Damian Kugiel (Lechia Gdańsk). 

Obecnie Dorna ma stworzyć reprezentacje z drużyn, które dotychczas grały pod wodzą Władysława Żmudy (U-20) i Stefana Majewskiego (U-21). Przypomnijmy, że w tych kadrach występowali w ostatnim roku piłkarze Arki: Mateusz Szwoch, Michał Szromnik i Julien Tadrowski, który zimą odszedł do Pogoni Szczecin. 

- Chcemy na stałe gościć reprezentacje młodzieżową w Gdyni, ale to nie oznacza, że rezygnujemy z planu zorganizowania przy ul. Olimpijskiej meczu kadry seniorów. Co prawda spotkania o punkty są zarezerwowane dla Stadionu Narodowego w Warszawie, ale jesteśmy gotowi podjąć się organizacji każdego meczu towarzyskiego - zapewnia dyrektor Łucyk.

jag.Poprzedni Następny

Mapa Strony