Kliknij, aby wyświetlić pełną wersję strony

2020-09-17  - Autor: Sebastian Jędrzejewski

Kolejnym rywalem Arki w rozgrywkach Fortuna 1 Ligi będzie Miedź Legnica. Podopieczni Jarosława Skrobacza mają na koncie 6 punktów i sąsiadują z żółto-niebieskimi w tabeli.

W poprzednim sezonie Miedź Legnica - występująca najpierw pod wodzą Dominika Nowaka, a następnie Ireneusza Kościelniaka - zajęła 5. miejsce w tabeli i zagrała w barażach o Ekstraklasę. Tam w półfinale uległa Radomiakowi Radom 1:3.

Sukcesy Miedzi Legnica:

• Ekstraklasa - 15 miejsce w sezonie 2018/2019
  • Puchar Polski - sezon 1991/1992

W przerwie między sezonami doszło do sporych zmian w kadrze Miedzi. Do drużyny dołączyli: Bartosz Bartkowiak, Michał Bednarski, Marcin Biernat, Krzysztof Danielewicz, Krzysztof Drzazga, Jędrzej Grobelny, Szymon Matuszek, David Panka, Adrian Petk, Wiktor Pleśnierowicz, Damian Tront, Paweł Tupaj oraz Kamil Zapolnik.

Z drużyny odeszli natomiast: Grzegorz Bartczak, Damian Byrtek, Adam Chrzanowski, Aboubacar Conde, Dawid Kort, Kacper Kostorz, Wojciech Łobodziński, Patryk Makuch, Marquitos, Jan Ostrowski, Artur Pikk, Omar Santana, Josip Soljić, Marcin Warcholak, Łukasz Załuska oraz Mateusz Zatwarnicki.

• Przed sezonem Miedź Legnica rozegrała jeden sparing. Wygrała w nim z Górnikiem Polkowice 5:1.

Spotkania Miedzi Legnica w sezonie 2020/2021:

1. Sandecja Nowy Sącz (d, liga) 3 - 1 Kamil Zapolnik 10, Nemanja Mijušković 40, Kamil Zapolnik 45
2. GKS Bełchatów (w, liga) 0 - 1
3. Resovia (d, liga) 4 - 0 Joan Román 19, Kamil Zapolnik 25, Joan Román 41, 48

W ostatnim, wygranym wysoko meczu z Resovią, Miedź pokazała, że jest zespołem groźnym w ofensywie. Oddała w sumie 11 strzałów, a 6 z nich było celnych. Przeprowadziła w sumie 79 ataków, z których 31 zostało przez statystyków określone jako niebezpieczne. Przeważała także jeśli chodzi o posiadanie piłki (54% - 46%).

Z kolei biorąc pod uwagę pierwsze 3 kolejki tego sezonu, to wg oficjalnych statystyki 1 ligi dostarczanych przez Statscore, Miedź oddaje średnio ponad 12 strzałów na bramkę rywali w każdym meczu (38 strzałów w trzech dotychczasowych meczach). Co ciekawe, zawodnicy Miedzi zdecydowanie preferują uderzenia prawą nogą - 27 strzałów zostało oddanych w ten sposób.

Ogółem, 38 prób zaskoczenia bramkarzy rywali przełożyło się na 7 zdobytych bramek (średnia 2,33 gola na mecz). Zdecydowana większość z nich, bo aż 6 bramek, padło w pierwszych połowach spotkań.

Statystyki zawodników:

W barwach Miedzi w obecnym sezonie wystąpiło 19 zawodników, a czterech rozegrało do tej pory wszystkie mecze w pełnym wymiarze czasowym. Po 3 bramki zdobyli Joan Roman i Kamil Zapolnik, którzy prowadzą w klasyfikacji strzelców, ex aequo z naszym Juliuszem Letniowskim oraz Karolem Angielskim z Radomiaka.

• Mateusz Hewelt, Szymon Matuszek, Bozo Musa, Paweł Zieliński - 270 minut (3 spotkania),
  • Marcin Pietrowski - 248 minut (3 spotkania),
  • Kamil Zapolnik - 242 minuty (3 spotkania).

Najlepsi strzelcy:

• Joan Roman, Kamil Zapolnik - po 3 bramki.
  • Nemanja Mijusković - 1 bramka.

• Bartosz Bartkowiak, Bozo Musa - po 2 żółte kartki.

Miedź Legnica dwukrotnie wygrała na własnym stadionie, najpierw z Sandecją, a następnie z Resovią. Na wyjeździe legniczanie zanotowali zaś porażkę z Bełchatowem. Po 3 kolejkach mają tyle samo punktów co Arka, która jednak rozegrała o jedno spotkanie mniej. W piątek liczymy na dobry mecz w wykonaniu żółto-niebieskich i kolejne trzy punkty zdobyte przed własną publicznością.

opracował: Sebastian Jędrzejewski