Kliknij, aby wyświetlić pełną wersję strony

2020-08-23  - Autor: Skubi

Premiera sezonu na "piątkę"! Wyśmienicie spisali się w Polkowicach podopieczni Ireneusza Mamrota, którzy nie dali najmniejszych szans drugoligowcowi i pewnie pokonali Górnika 5:0! Arka w efektowny sposób zameldowała się w 1/16 finału Pucharu Polski. W historii klubu zapisali się Marcus da Silva, który z ośmioma golami stał się najskuteczniejszym Arkowcem w Pucharze Polski na szczeblu centralnym, a Juliusz Letniowski trzecim zawodnikiem po Zawiślanie i Podstawku, który w debiucie zanotował dublet.

Fortuna Puchar Polski - 1/32 finału

Górnik Polkowice - Arka Gdynia 0:5 (0:0)

Bramki: da Silva 57', Mazek 59', Letniowski 66', 73', Danch 89'

Górnik: Szymański - Azikiewicz, Kowalski-Haberek, Opałacz, Fryzowicz, Baranowski (62' Baszak), Wacławczyk (62' Terpiłowski), Żołądź, Radziemski (45' Danilczyk), Sobków, Szuszkiewicz (79' Karmelita).

Arka: Krzepisz - Kasperkiewicz, Marcjanik, Danch, Marciniak - Drewniak, Letniowski (77' Soszyński) - Żebrowski (46' Mazek), Markiewicz (38' Młyński), da Silva (72' Soboczyński) - Jankowski (77' Siemaszko)

Żółte kartki: Żołądź, Baranowski, Szuszkiewicz - da Silva, Młyński, Soszyński

Czerwone kartki: Opałacz

Sędzia: Damian Kos (Wejherowo)

VAR: Piotr Lasyk (Bytom)

0 min - choć przerwa po zakończeniu poprzednich rozgrywek nie była zbyt długa, to wszyscy z utęsknieniem wyczekiwaliśmy na pierwszy mecz w nowym sezonie. Nasz zespół przeszedł spore zmiany i wiążemy z nimi spore nadzieje. Zanim jednak przystąpimy do walki o ligowe punkty, czeka nas przetarcie w Pucharze Polski.

0 min - na naszego rywala w 1/32 finału los wskazał Górnika Polkowice. Zespół z Dolnego Śląska w poprzednim sezonie zajął 11. miejsce w tabeli 2. Ligi, mając dwa oczka więcej od strefy spadkowej, a zarazem trzy mniej od strefy barażowej. Nowym trenerem Górnika został Janusz Niedźwiedź.

0 min - zupełnie nowa kadra w Arce w oczywisty sposób musi obfitować w debiuty w dzisiejszym meczu. W wyjściowym składzie będzie ich cztery: Kasperkiewicza, Letniowskiego, Drewniaka i Żebrowskiego. Warto też odnotować powrót po dwóch latach Michała Marcjanika, który dziś zanotuje występ nr 138 w żółto-niebieskich barwach.

0 min - na kartach historii Arki coraz wyraźniej wybija się postać Marcusa da Silvy. Nasz piłkarz wciąż wspina się w klasyfikacji strzelców wszechczasów naszego klubu, a dziś może zostać samodzielnym liderem na liście snajperów w Pucharze Polski na szczeblu centralnym! Aktualnie Marcus ma na koncie siedem trafień wraz z Rafałem Siemaszko i Januszem Kupcewiczem

0 min - w ubiegłym sezonie w zespole Górnika najbardziej wyróżniał się strzelec Michał Bednarski, który w 29 występach uzbierał aż 24 gole! Świetna forma zaowocowała transferem do Miedzi Legnica, więc dziś gospodarze będą musieli sobie radzić bez tego snajpera.

0 min - najbardziej rozpoznawalnym piłkarzem Górnika jest Kamil Wacławczyk, który przed laty grał w Ekstraklasie w barwach GKS-u Bełchatów. Na najwyższym poziomie kilka spotkań zanotował również Eryk Sobków, niegdyś piłkarz Zagłębia Lubin.

1 min - sędzia Kos rozpoczął mecz w Polkowicach.

2 min - mamy pierwszy strzał na bramkę Górnika! Uderzał głową Żebrowski, który skorzystał z precyzyjnej centry Marciniaka. Piłka przeszła pół metra nad poprzeczką gospodarzy.

3 min - faul Żółądzia na da Silvie zaowocowała żółtą kartką dla zawodnika Górnika.

4 min - mocny strzał z rzutu wolnego Drewniaka z 30 metrów. Piłka odbiła się od muru gospodarzy i wyszła za linię końcową. Będzie korner dla Arki.

4 min - w roli wykonawcy rzutu rożnego wystąpił Marcus da Silva. Gospodarze wyszli z obronną ręką z tego stałego fragmentu.

8 min - pierwszy raz piłka znalazła się w naszym polu karnym, ale tam wyjaśnił sytuację Marciniak.

9 min - Sobków skakał do dośrodkowania przed naszą bramką, ale nie sięgnął piłki.

10 min - dobra indywidualna akcja na lewym skrzydle Marcusa, który jednak stracił równowagę w polu karnym gospodarzy.

13 min - ależ było blisko gola dla Górnika! Radziemski znalazł się w sytuacji sam na sam z Krzepiszem, ale górą był nasz młody bramkarz, który wybronił nogą strzał po ziemi zawodnika z Polkowic!

15 min - Żebrowski szukał podaniem w pole karne Jankowskiego, ale odczytał jego zamiary Kowalski-Haberek.

16 min - dwukrotnie uderzał z 17 metrów Letniowski, lecz za każdym razem jego strzały były blokowane!

18 min - znów akcja podopiecznych trenera Niedźwiedzia pod naszą bramką. Danch blokuje strzał Radziemskiego!

19 min - Żebrowski został sfaulowany przy narożniku pola karnego Górnika. Okazja dla Arki.

20 min - Drewniak zacentrował na ósmy metr, ale tam poradzili sobie obrońcy Górnika i wybili piłkę po za pole karne.

26 min - kolejny faul, już trzeci Bruno Żołądzia, który ma na swoim koncie już żółtą kartkę.

27 min - dośrodkowanie Drewniaka przynosi nam rzut rożny.

27 min - Drewniak posłał piłkę z narożnika boiska, wybili ją gospodarze, a na 18 metrze przejął ją Letniowski, który bez zastanowienia uderzył na bramkę gospodarzy. Strzał w środek bramki pewnie wybronił Szymański.

31 min - rzut rożny dla Arki z prawej strony boiska. Wykonał go Drewniak, ale w polu bramkowym Danch sfaulował Radziemskiego, co nie uszło uwadze arbitra.

32 min - przerwa na uzupełnienie płynów.

36 min - kolejna centra Adama Marciniaka lewą nogą, do której doszedł Żebrowski. Piłka po uderzeniu głową mija bramkę Szymańskiego, ale to była dobra akcja żółto-niebieskich.

38 min - urazu nabawił się Markiewicz. Nasz młodzieżowiec nie może kontynuować gry, więc na boisku pojawia się Mateusz Młyński.

40 min - żółta kartka dla Marcusa da Silvy po faulu na Radziemskim.

42 min - spięcie Młyńskiego i Opałacza. Bardzo brzydkie zachowanie zawodnika Górnika Polkowice, jakie będą kolory kartek? Opałacz obiema nogami trafił Mateusza w brzuch!

44 min - żółta dla Młyńskiego i czerwona dla Opałacza!

45+1 min - korekta w składzie Górnika. Danilczyk za Radziemskiego.

45+4 min - Marcjanik dobrze interweniuje głową przy dośrodkowaniu Azikiewicza.

45+4 min - odpowiedź Arki - strzał Młyńskiego sprzed linii 16 metrów nieznacznie mija światło bramki Górnika.

PRZERWA - wyraźna przewaga podopiecznych Ireneusza Mamrota w pierwszych trzech kwadransach. Niestety nie przekuło się to na bramki dla gdynian, ale można z optymizmem oczekiwać drugiej połowy, tym bardziej, że górnicy przystąpią do niej w liczebnym osłabieniu. Trzeba będzie jednak zachować pełną koncentrację, bo gospodarze potrafią być groźni, co udowodnili akcją Radziemskiego, w której kapitalnie spisał się Krzepisz.

46 min - gra wznowiona.Mamy zmianę w Arce. Kamil Mazek zastąpił Żebrowskiego. To kolejny debiut w naszym zespole.

46 min - od razu wywalczyliśmy rzut rożny. Gospodarze wybili piłkę zagraną przez Drewniaka.

48 min - Danilczyk uprzedził Jankowskiego we własnym polu karnym, gdzie centrował Marciniak.

49 min - Baranowski sfaulował Młyńskiego i obejrzał żółtą kartkę.

50 min - bardzo dobra próba dogrania przez Młyńskiego piłkę na piąty metr przed bramką Górnika, ale Szymański okazał się szybszy od Jankowskiego.

53 min - Młyński otrzymał piłkę od Letniowskiego i pokusił się o strzał, który jednak został zablokowany.

54 min - kolejna kartka dla zawodnika Górnika. Tym razem ukarany Szuszkiewicz.

57 min - goooolll dla Arki! Kapitalna akcja Marcusa, którą sam sfinalizował precyzyjnym strzałem z 15 metrów! da Silva stał się samodzielnym liderem klasyfikacji strzelców w Pucharze Polski na szczeblu centralnym! To jego ósmy gol!

59 min - 2:0 dla Arki! Kapitalne, 40-metrowe podanie Dancha za plecy obrońców, gdzie błyskawicznie wybiegł Mazek! Kamil minął bramkarza i posłał piłkę do pustej bramki!

61 min - niecelny strzał Marcusa z 16 metrów.

62 min - zmiany w Górniku. Terpiłowski zmienił Wacławczyka i Baszak za Baranowskiego.

63 min - znów ze swojej szybkości korzysta Mazek! Minął na prawym skrzydle obrońcę i chciał dograć do Młyńksiego na szósty metr, ale tam jednak był szybszy obrońca gospodarzy!

66 min - 3:0 dla Arki! Fantastyczny strzał Letniowskiego z 18 metrów w samo okno bramki Górnika! Drewniak wykonał rzut rożny, główkował w polu karnym Danch, ale Kowalski-Haberek zablokował to uderzenie, po czym piłka trafiła pod nogi Letniowskiego.

70 min - Marciniak wybija piłkę głową posłaną w nasze pole karne. Będzie rzut rożny dla polkowiczan!

71 min - krótko rozegrana piłka przez gospodarzy, wszedł z nią pole karne Fryzowicz i oddal strzał, który kapitalnie broni Krzepisz!

71 min - Soboczyński zmienia da Silvę.

72 min - Młyński sfaulowany w polu karnym Górnika! Mamy rzut karny! Wcześniej kapitalna akcja Soboczyńskiego, który oszukał obrońcę gospodarzy pod linią końcową i dograł do Młyńskiego!

73 min - Letniowski... i gol! Pewny strzał przy słupku!

73 min - Letniowski w ten sposób stał się trzecim w historii Arki piłkarzem, który w debiucie strzela dwie bramki. Wcześniej dokonali tego Jerzy Zawiślan i Grzegorz Podstawek.

76 min - Drewniak znów wykonał rzut rożny. Piłka wybita przez obrońców, ale szybko przejął ją Mazek i mamy kolejny korner.

77 min - Soszyński za Letniowskiego i Siemaszko za Jankowskiego. Kolejne debiuty w Arce! Mamy już komplet pięciu zmian w Arce.

79 min - Karmelita za Szuszkiewicza w zespole Górnika.

81 min - Soszyński otrzymuje żółtą kartkę za faul na Żołądziu.

83 min - górnicy poradzili sobie z dobrym dośrodkowaniem Marciniaka w ich pole karne.

86 min - indywidualna akcja Artura Siemaszki, który zwodem minął obrońcę i oddał strzał po ziemi, lecz nieznacznie chybił.

87 min - akcja Mazka w polu karnym Górnika. Strzał Kamila broni Szymański!

88 min - po akcji Siemaszki mam rzut rożny.

89 min - Drewniak centruje z narożnika, a Danch precyzyjnie uderza głową! 5:0 dla Arki!

KONIEC - to była popisowa druga połowa w wykonaniu Arki Gdynia. Żółto-niebiescy bezwzględnie wykorzystali grę w przewadze i aż pięciokrotnie posłali piłkę do bramki gospodarzy. da Silva, Mazek, Danch i dwukrotnie Letniowski wpisali się na listę strzelców. Wyśmienita forma strzelecka gdynian to doskonały prognostyk przed inauguracją ligi, do której dojdzie w najbliższy piątek w Wodzisławiu, dokąd Arka uda się, aby zagrać z GKS-em Jastrzębie.