Kliknij, aby wyświetlić pełną wersję strony

2020-07-18  - Autor: skubi

W najlepszym możliwym stylu Arka pożegnała się z PKO Ekstraklasą. Zespół Ireneusza Mamrota wygrał w Krakowie z Wisłą 1:0 po trafieniu Oskara Zawady, czym powtórzył wynik z jesieni. W meczu zadebiutowało trzech zawodników: Kacper Krzepisz, Daniel Chmielnicki i Patryk Soboczyński. Ten pierwszy obronił w drugiej połowie rzut karny wykonywany przez Wasilewskiego.

PKO Bank Polski Ekstraklasa - 37. kolejka

Wisła Kraków - Arka Gdynia  0:1 (0:1)

Bramki: Zawada 41'

Wisła: Lis - Sadlok, Hoyo-Kowalski (64' Wasilewski), Janicki, Niepsuj, Pawłowski, Kuveljić, Boguski, Chuca (73' Brożek), Szot (80' Drzazga), Buksa

Arka: Krzepisz - Chmielnicki, Danch, Marić, Marciniak - Bergqvist (62' Wawszczyk), Nalepa - Młyński (46' Antonik), Markiewicz (86' Soboczyński), da Silva - Zawada

Żółte kartki: Boguski - Bergqvist

Sędzia: Damian Sylwestrzak (Wrocław)

VAR: Daniel Stefański (Bydgoszcz)

Widzów:

0 min - mecze, które nie mają już wpływu na losy drużyny w lidze, są idealną okazją, aby dać szansę piłkarzom, którzy do tej pory mieli mniejszą szansę na grę. Dziś mamy właśnie taki mecz i od pierwszej minuty oglądać będziemy ekstraklasowych debiutantów: Krzepisza i Chmielnickiego.

0 min - tych debiutów może być dziś więcej, bo na ławce usiedli m.in. Tomczak i Soboczyński.

0 min - mecz w Krakowie poprzedza uroczystość pożegnania dwóch piłkarzy Wisły: Pawła Brożka i Marcina Wasilewskiego, którzy kończą swoją grę w tym klubie. Paweł Brożek ogłosił zakończenie kariery.

0 min - Arkowcy wystąpią w tym meczu w niebieskich kompletach strojów. Gospodarze na czerwono-biało.

1 min - rozpoczęli Arkowcy

2 min - Buksa przewrócił się w naszym polu karnym, czym sugerował, że Danch go sfaulował. Sędzia jednak był innego zdania i gra jest kontynuowana.

5  min - Sadlok postanowił uderzać z rzutu wolnego z bocznej strefy boiska. Krzepisz asekuracyjnie dotknął piłki, która poszybowała nad poprzeczką. Rzut rożny dla Wisły.

6 min - bez zagrożenia dla naszej bramki. Arkowcy wyprowadzili od razu swoją akcję, w której faulowany był Młyński z lewej strony szesnastki gospodarzy.

7 min - Nalepa zacentrował w kierunku dalszego słupka, ale odrobinę zbyt mocno.

9 min - Nalepa wykonuje tym razem rzut rożny. Dośrodkowanie spadło na nogę najbliższego obrońcy Wisły, więc bez problemu wybronili się krakowianie.

12 min - Pawłowski został sfaulowany 30 metrów na wprost naszej bramki. Okazja dla Wisły.

12 min - uderzył Chuca, lecz piłka przeszła ok. metra nad bramką Krzepisza.

15 min - Niepsuj postanowił uderzyć z ok. 25 metrów. Strzał był mocny, ale w środek bramki, więc Krzepisz mógł bez problemu zanotować udaną interwencję.

18 min - Krzepisz znów pewnie chwyta piłkę. Obronił strzał Buksy, który uderzył z 15 metrów.

23 min - Chmielnicki zbyt mocno dośrodkował w pole karne Wisły, piłka opuściła boisko.

25 min - Wisła miała rzut rożny. Było bardzo groźnie, bo piłka jak w bilardzie odbijała się od zawodników. Wszystko zakończył mocnym, ale niecelnym strzałem, Boguski.

26 min - ładna akcja Markiewicza. Wiślacy zmuszeni byli go sfaulować, ale sędzia nie zdecydował się na pokazanie żółtej kartki.

27 min - lekkie zagranie Nalepy z rzutu wolnego. Piłka zagrana za plecy obrońców miała dotrzeć do Zawady, ale nasz napastnik nie zdołał sięgnąć piłki, która wyszła za linię końcową.

27 min - Chuca wykonywał rzut rożny. Piłka spadła na głowę Pawłowskiego, który uderzył w poprzeczkę!

33 min - ależ okazję miał da Silva! Chmielnicki precyzyjnie wrzucił piłkę na 10 metr, gdzie osamotniony Marcus uderzył głową, lecz nieznacznie chybił!

34 min - ponownie da Silva mógł dać Arce prowadzenie! Tym razem w roli podającego wystąpił Marciniak, a do Marcus wyskoczył w górę ponad obrońcami i uderzył głową, lecz piłka trafiła w słupek!

40 min - Nalepa został sfaulowany w okolicach narożnika pola karnego Wisły. Będzie okazja dla Michała na dobre dośrodkowanie.

41 min - gooolll dla Arki!! Nalepa zacentrował na głowę Marciniaka, którego strzał głową odbił Lis! Piłka trafiła do da Silvy, który przytomnie dograł na głowę Zawady, stojącego dwa metry przed bramką i nasz napastnik nie miał problemów ze skierowaniem piłki do siatki!

43 min - Wisła szybko chce odrobić straty. Wypracowali sobie rzut rożny, ale Arkowcy umiejętnie się wybronili.

45 min - jeszcze jeden korner dla Wisły i znów dobrze się bronimy.

PRZERWA - Wisła przeważała w pierwszej połowie do 30 minuty. Nie zdołała swojej przewagi udokumentować golem, a potem do głosu doszła Arka. Dwa razy bardzo dobre okazje miał Marcus da Silva, lecz gola nie zdobył, ale w 41. minucie postanowił obsłużyć podaniem Zawadę, który swojej okazji nie zaprzepaścił. Do przerwy zatem prowadzą żółto-niebiescy i mocno wierzymy, że tego prowadzenia do końca już nie oddadzą.

45 min - gra wznowiona. W Arce jedna zmiana - Antonik za Młyńskiego.

47 min - niecelny strzał Boguskiego z dystansu.

48 min - przewrócił się w naszym polu karnym Szot, ale nie może być mowy o przewinieniu Marciniaka.

50 min - rzut rożny dla Wisły. Sadlok zacentrował wprost w rękawice Krzepisza.

52 min - Antonik z dużą prędkością przebiegł z piłką ponad 30 metrów, ale przy próbie dogrania w polu karnym został zablokowany.

53 min - Szot miał okazję do strzału z 16 metrów, ale trafił w Dancha. Rzut rożny dla gospodarzy.

53 min - bez zagrożenia dla naszej bramki po kolejnym stałym fragmencie gry wykonywanym przez krakowian.

57 min - żółta kartka dla Bergqvista za faul na Chuce na środku boiska.

59 min - tym razem poszkodowany był Bergqvist, a faulował go Pawłowski. Zawodnik Wisły nie obejrzał jednak żółtego kartonika.

62 min - Bergqvist, mimo starań, nie jest w stanie kontynuować gry. W jego miejsce pojawia się Wawszczyk

62 min - szybka akcja Wisły. Niepsuj zacentrował z prawej strony, a Pawłowski ładnie próbował się złożyć do strzału, który ostatecznie mu nie wyszedł.

64 min - zmienia także trener Skowronek. Wasilewski za Hoyo-Kowalskiego.

65 min - Szot pada na boisko po tym, jak wpadł w niego Krzepisz. Rzut karny dla Wisły! Jeszcze analizować to będzie VAR!

66 min - Nie ma zmiany decyzji...

67 min - Wasilewski podszedł do piłki... Krzepisz broni!!! Strzał po ziemi broni nasz debiutujący bramkarz! Wasilewski jeszcze dobijał, ale Krzepisz znów odbił piłkę na rzut rożny!

71 min - znów piłka trafia w poprzeczkę naszej bramki! tym razem uderzał głową Chuca, a w roli podającego wystąpił Boguski! Szczęście pozostaje przy Arce!

72 min - Sadlok sfaulowany został przez Nalepę 35 metrów od naszej bramki.

73 min - na boisku po raz ostatni w karierze pojawia się Paweł Brożek. Były reprezentant Polski zmienia Chucę.

76 min - składną akcję Wisły sfinalizował mocnym strzałem z ostrego kąta Brożek. Krzepisz broni!

80 min - ostatnia zmiana w Wiśle. Drzazga zastąpi Szota.

82 min - długo prowadzili Wiślacy piłkę w naszym polu karnym, ale ostatecznie Drzazga wyszedł z nią poza linię końcową.

83 min - indywidualna akcja Sadloka w naszym polu karnym zakończyła się mocnym, ale niecelnym strzałem piłkarza Wisły.

85 min - Boguski otrzymuje żółtą kartkę za faul na Markiewiczu.

86 min - Soboczyński zmienia Markiewicza. To najmłodszy debiutant Arki w Ekstraklasie (16 lat i 244 dni)

87 min - i Soboczyński mógł zostać najmłodszym strzelcem w historii Arki w Ekstraklasie! sa Silva skutecznie powalczył pod linią końcową i precyzyjnie dograł do Soboczyńskiego, którego strzał z 4 metrów jednak broni Lis!

88 min - ależ okazja Antonika! Nasz młodzieżowiec był sam na sam z Lisem, ale strzał z 10 metrów okazał się niecelny!!

90+2 min - Zawada wymaga interwencji masażystów.

90+3 min - końcówkę meczu będziemy grać bez Zawady. Jeszcze 120 sekund!

90+4 min - rzut rożny dla Wisły. Sadlok zacentrował, ale Danch po raz kolejny w tym meczu świetnie interweniuje!

90+5 min - Brożek faulował Dancha tuż przed naszym polem karnym, co dostrzegł arbiter i przerwał grę.

90+6 min - jeszcze akcja Wisły i niecelny strzał Boguskiego.

KONIEC - druga połowa stała pod znakiem ataków Wisły. Nasz zespół jednak bardzo skutecznie się bronił i do samego końca nie pozwolił strzelić sobie bramki. Duży udział w tym zwycięstwie miał Kacper Krzepisz, który w swoim ligowym debiucie w Arce obronił rzut karny wykonywany przez Wasilewskiego. Tym samym Wisła w żadnym z trzech spotkań w tym sezonie nie zdołała strzelić Arce ani jednej bramki. W historii klubu zapisał się Patryk Soboczyński jako najmłodszy zawodnik Arki w Ekstraklasie, a był bardzo bliski zostaniem najmłodszym strzelcem, ale jego uderzenie obronił bramkarz Wisły.

Zakończyliśmy ten nieudany sezon zwycięstwem, co zamknęło nasz dorobek punktowy na 40 punktach i 14 miejscu w tabeli. Wierzymy, że już za rok powrócimy na najwyższy szczebel rozgrywek w Polsce!

Arkadiusz Skubek, Foto: Wisła Kraków SA