02.11.2019

Historia spotkań. Legia Warszawa

Po raz drugi w tym roku gościć będziemy w Gdyni Legię Warszawa. Gdy zespół ze stolicy przyjechał do nas w marcu, mieliśmy duże apetyty na drugie z rzędu zwycięstwo z nim przy Olimpijskiej. Wtedy się nie udało, ale w niedzielę znów wszyscy będziemy liczyć na trzeci triumf Arki nad Legią na własnym terenie.

Na pierwszy mecz o ligowe punkty z Legią Warszawa czekano w Gdyni do 22 września 1974 roku (wcześniej Arka spotkała się z Wojskowymi w rozgrywkach o Puchar Polski). W swoim debiutanckim sezonie w krajowej elicie Arka o mało nie sprawiła sensacji, bo po bramkach Rajskiego i Kupcewicza prowadziła po godzinie gry z Legią 2:1. Doświadczenie stołecznych piłkarzy wzięło jednak górę i po trzech bramkach w ciągu czterech minut Legia pokonała beniaminka w Gdyni. Gole dla gości wtedy strzelali Dąbrowski (dwie), Deyna i Białas.

Pierwsze, historyczne zwycięstwo nad Legią w Gdyni miało miejsce 24 września 1978 roku w pamiętnym dla żółto-niebieskich sezonie, zakończonym zdobyciem Pucharu Polski. Ten efektowny sukces, który wywołał poruszenie wówczas w całej Polsce, zaczął się od bramki Kupcewicza w 2 minucie, strzelonej, jakżeby inaczej, z rzutu wolnego. Siedem minut później było już 2:0. Uderzenie Korynta odbił bramkarz Legii Kazimierski, ale przy dobitce Pietrzykowskiego był bezradny. Dzieła dokończył najlepszy na boisku Tomasz Korynt w 38 minucie strzałem z dystansu. Arka wygrała 3:0, choć na strzelenie jeszcze paru bramek okazji nie brakowało. Sukces był tym większy, że w drużynie gości dowodzonej wówczas przez Andrzeja Strejlaua wystąpiło aż sześciu reprezentantów Polski: Janas, Sobczyński, Nowak, Ćmikiewicz, Deyna i Kusto.

Na powtórkę tego osiągnięcia czekaliśmy blisko 40 lat, ale ostatecznie udało się tej sztuki dokonać wiosną ubiegłego roku. W pierwszej połowie Andrij Bogdanov pokonał strzałem z rzutu wolnego Arkadiusza Malarza, a ponieważ Pavels Steinbors i reszta Arkowców skutecznie bronili dostępu do naszej bramki, wygrana nad Legią stała się faktem.

Gdy rok później Legia ponownie zagościła przy Olimpijskiej, losy meczu rozstrzygnęły się po godzinie gry za sprawą genialnego uderzenia Carlitosa. Chwilę później podwyższył Kulenović, a żółto-niebiescy zdołali odpowiedzieć tylko raz trafieniem Jankowskiego. Punkty pojechały do Warszawy, a okazja do rewanżu nadarza się już w niedzielę.