13.05.2019

Arka - Wisła Kraków 3:1! Lotto Ekstraklasa utrzymana!

Lotto Ekstraklasa pozostaje w Gdyni! W decydującym o tym fakcie meczu, Arka zdominowała Wisłę Kraków i wygrała 3:1! Dwa gole padły po wrzutach z autu Adama Marciniaka i trafieniach Dei i Vejinovića. Holender podwyższył wynik z rzutu karnego i Gdynia może świętować utrzymanie!

Lotto Ekstraklasa - 36. kolejka

Arka Gdynia - Wisła Kraków 3:1 (1:1)

Bramki: Deja 5', Vejinović 58', 70'(k) - Śliwa 40'

Arka: Steinbors - Zbozień, Danch, Helstrup, Marciniak - Deja, Vejinović - Zarandia (89' da Silva), Nalepa (84' Cvijanović), Aankour (46' Młyński) - Jankowski

Wisła Kraków: Lis – Morys, Wasilewski, Klemenz, Grabowski – Plewka, Savicević – Boguski, Drzazga (70' Brożek), Śliwa (59' Wojtkowski) - Kolar (88' Balicki)

Żółte kartki: Zbozień - Savicević, Wojtkowski, Grabowski

Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa)

Widzów: 7602

0 min - mecze w dwóch ostatnich kolejkach Lotto Ekstraklasy rozgrywane są o jednakowej porze. Wyjątkiem jest nasz dzisiejszy mecz z Wisłą Kraków, a podyktowane jest to przekazaniem stadionu na Mistrzostwa Świata U-20. Ani Arka, ani Wisła nie musi jednak spoglądać na inne stadiony, bo tu sytuacja jest klarowna - zwycięstwo oznacza utrzymanie Arki!

0 min - jedna zmiana w wyjściowym składzie Arki w porównaniu do piątkowego starcia z Zagłębiem Sosnowiec - za Janotę zagra Nabil Aankour. W Wiśle takich zmian w porównianiu do ostatniego meczu jest zdecydowanie więcej, bo aż pięć.

0 min - w pierwszym składzie Białej Gwiazdy mamy jednego absolutnego debiutanta - Daniela Morysa. Niewielkim doświadczeniem na poziomie Ekstraklasy może pochwalić się także Maciej Śliwa, który ma niewiele ponad 100 minut rozegranych w tym sezonie.

0 min - dziś jubileusz obchodzi Damian Zbozień. Nasz obrońca rozegra w barwach Arki setny mecz!

0 min - Arka i Wisła wyszły na murawę. Wisła zagra dziś w białych kompletach strojów.

1 min - rozpoczęliśmy spotkanie. W pierwszej połowie atakujemy bramkę przed trybuną "Górka".

1 min - siódma sekunda meczu i mamy pierwszy strzał na bramkę! Z 20 metrów niecelnie uderzał Aankour!

1 min - wysoki pressing Arki i Lis popełnia prosty błąd, który daje nam rzut rożny!

2 min - niezła centra Vejinovića z narożnika boiska, ale jednak poradzili sobie obrońcy z Krakowa.

3 min - Janota podał do wchodzącego z prawej strony w szesnastkę gości Nalepy. Michał pokusił się o zaskakujący strzał z ostrego kąta, jednak trafił tylko w boczną siatkę.

4 min - pierwsza próba Wisły. Niecelny strzał z dystansu oddał Drzazga.

5 min - gooooolllll dla Arki!!! Marciniak wrzucił piłkę z autu w pole karne, tam odnalazł się Deja, który spokojnie piłkę przyjął, obrócił się i strzelił w górny róg bramki Lisa!

7 min - strzelał z dystansu Nalepa, a ponieważ Lis interweniował niepewnie, z dobitką pośpieszył Jankowski! Niestety Lis górą!

8 min - po faulu na Wasilewskiego na Zarandii Arka miała rzut wolny z prawej strony pola karnego Wisły. Nie było dośrodkowania, lecz wyłożenie piłki na 18 metr do Nalepy!Strzał Michała zablokowany!

10 min - uderzenia z 30 metrów spróbował Vejinović. To nie była zła próba, bo piłka poszybowała nieznacznie nad poprzeczką bramki Wisły.

12 min - kapitalna okazja Arki! Zarandia przebił się prawym skrzydłem w pole karne Wisły i wyłożył piłkę do Nalepy! Michał jednak nie zdecydował się na strzał z pierwszej piłki i dlatego jego uderzenie zostało zalokowane! Piłka trafiła jednak pod nogę Zarandii, który już nie zwlekał i od razu kropnął na bramkę, lecz uderzył odrobinę zbyt wysoko!

17 min - pierwszy celny strzał Wisły. Z lewej strony zacentrował Grabowski, co wybił na 20 metr Marciniak. Tam jednak był Boguski, który oddał nieprzyjemny strzał na bramkę, na raty obroniony przez Steinborsa.

18 min - odpowiedź Arki. Z autu z prawej strony wrzucił piłkę Zbozień, jak się okazało wprost na głowę Marciniaka, którego strzał jednak był zbyt lekki, by sprawic kłopoty Lisowi.

25 min - po szalonym tempie w pierwszym kwadransie, gra nieco się uspokoiła. Trochę dłużej może przy piłce utrzymać się Wisła, lecz nie potrafi stworzyć większego zagrożenia pod naszą bramką

27 min - Zarandia znów poderwał gdyńskich kibiców. Kapitalna, efektowna akcja tym razem na lewym skrzydle Gruzina, wyłożona piłka do Nalepy i niestety bardzo lekki strzał Michała, co Lis spokojnie wyłapał.

30 min - Nalepa kapitalnie odebrał piłkę Savicevićowi w narozniku pola karnego Wisły! Strzał prawą nogą niestety poszybował ponad poprzeczką!

32 min - tym razem bardzo niecelnie strzelał Zarandia! A okazję Gruzin miał świetną, bo sam odebrał piłkę Klemenzowi, zszedł z nią do środka pola karnego, ale niestety źle przymierzył...

33 min - gubi się Wisła pod własną bramką. Nalepa przeciął podanie między Lisem a Wasilewskim, lecz piłka poszła w aut.

34 min - niecelny strzał Kolara z dystansu.

36 min - w odpowiedzi strzałem zza pola karnego chciał postraszyć Deja, lecz jego płaski strzał okazał się wyraźnie niecelny.

38 min - kolejna akcja Nalepa - Zarandia. Tym razem Luka zagrał wzdłuą piątego metra przed bramką Lisa, lecz tam nie wbiegał żaden z Arkowców...

39 min - czwart już raz było groxnie po naszym wrzucie z autu wpole karne Wisły. tym razem piłka została wybita na 20 metr, gdzie uderzał Nalepa, lecz został zablokowany.

40 min - gol dla Wisły! Rzut rożny gości przynosi gola Śliwy! Uderzenie głową Wasilewskiego najpierw odbił Steinbors, ale przy dobitce młodego zawodnika Wisły był już bezradny.

41 min - żółta kartka dla Zbozienia. To oznacza, że Damian nie zagra we Wrocławiu.

45 min - urazu doznał Drzazga i mamy na boisku służby medyczne

PRZERWA - niesamowity przebieg ma to spotkanie. Arka ruszyła na swojego rywala od pierwszej sekundy i już w piątej minucie mogła się cieszyć z prowadzenia. Później wcale nie zwolniła tempa, wciąż stwarzała sobie świetne okazje do zdobycia bramek, ale skuteczność zawodziła żółto-niebieskich. Wisła bardzo rzadko pojawiała się na połowie Arki, ale jeden rzut rożny wystarczył, aby wyrównać wynik meczu. Z pewnością ten wynik nie oddaje przebiegu meczu, jednak wciąż Arka potrzebuje goli, aby przechylić szalę wygranej na swoją stronę.

46 min - drugą połowę rozpoczęliśmy z jedną zmianą. Za Aankoura pojawił się Mateusz Młyński.

47 min - Młyński zaczyna mecz od udanej interwencji w obronie, bo powstrzymał na skrzydle akcję Grabowskiego.

49 min - kontra Arki zatrzymana, ale będziemy mieli rzut rożny.

49 min - Jankowski walczył w powietrzu o piłkę posłaną przez Vejinovića, lecz wszystko skończyło się w rękach Lisa.

52 min - potężne uderzenie Dei z 16 metrów przechodzi tuż nad bramką Wisły! Był jednak rykoszet i będzie korner dla Arki.

53 min - z centrą Vejinovića poradziła sobie defensywa Wisły.

54 min - groźnie pod naszą bramką. Najpierw szybką akcję gości skutecznie powstrzymał Zbozień. Niestety po chwili piłka trafiła na 25 mtr do Savicevića, który technicznie, lecz niecelnie uderzył w kierunku bramki Steinorsa.

58 min - goooollll dla Arki!!! Znów wrzutka z autu Marciniaka daje nam gola! Tym razem strzelcem był Vejinović!

59 min - Wojtkowski zmienia Śliwę

61 min - płasko, wzdłuż 6 metra przed bramką Wisły zagrał Młyński. Piłkę wybili obrońcy, ale dopadł ją na 20 metrze Zarandia, którego strzał z powietrza okazał się niecelny.

64 min - lekcję futbolu otrzymuje dziś młody Daniel Morys od Luki Zarandii. Gruzin raz za razem kręci prawym obrońcą Wisły.

65 min - zablokowane zagranie Zbozienia i rzut rożny dla naszej drużyny.

66 min - kolejna zupełnie nieudana dziś próba uderzenia Nalepy z dystansu.

66 min - Arka przejęła piłkę tuż przed polem karnym Wisły, otrzymał ją Vejinović 18 metrów przed bramką i uderzył tuz nad poprzeczką!

67 min -znów uderzył z dystansu Nalepa, tym razem sprawił problemy Lisowi!

68 min - zablokowany strzał Vejinovića w polu karnym Wisły! Jest VAR, bo piłka trafiła w rękę Grabowskiego!

69 min - rzut karny dla Arki! Piłka w rękach Vejinovića!

70 min - pewny strzał Holendra z 11 metrów! 3:1 dla Arki!

72 min - Młyński oddał strzał z 18 metrów, który zablokował Wasilewski.

73 min - indywidualna akcja i celny strzał zza pola karnego Zarandii! Niestety Lis nie miał problemów ze skuteczną interwencją.

74 min - Jankowski wyłożył piłkę na uderzenie Nalepie, jednak znów obrońcy blokują strzał Michała.

75 min - gubią się Wiślacy. Tym razem sprokurowali rzut rożny, choć przy odrobinie pecha mogli skierować ją nawet do własnej bramki!

75 min - nie udało się oddać strzału po kolejnym kornerze dla Arki, ale utrzymujemy się z piłką pod polem karnym Wisły.

77 min - ależ niewiele zabrakło Młyńskiemu, aby sięgnąć piłkę głową po zagraniu Nalepy i skierować ja do siatki! Piłka wybita przez Klemenza trafia jednak w Jankowskiego, a później przechodzi tuż obok światła bramki!

79 min - rzut wolny z prawej strony naszej szesnastki wykonywał Savicević. Piłkę wypiąstkował Steinbors, a tuż za nim frunął już Wasilewski!

80 min - zagranie pomiędzy naszych obrońców do Brożka!Po wejściu w pole karne bardzo ryzykownie, ale skutecznie interweniował Helstrup!

81 min - potężny strzał z dystansu Dei obronił Lis.

82 min - po akcji Marciniaka mamy kolejny korner.

82 min - piłkę zagraną z narożnika przez Vejinovića wypiąstkował Lis.

84 min - Goran Cvijanović zmienia bardzo walecznego w tym meczu, nie po raz pierwszy zresztą, Michała Nalepę

85 min - przypomniał o sobie Zarandia. Dwa razy z ostrego kąta strzelał na bramkę Lisa, i dwukrotnie górą okazał się bramkarz Wisły.

87 min - Wojtkowski niecelnie strzela z dystansu.

88 min - znów dość przypadkowo piłka trafia pod nogi Jankowskiemu kilka metrów przed bramką gości i znów mija jej światło!

88 min - Kolar opuszcza plac gry. W jego miejsce Artur Balicki.

89 min - wielkie brawa żegnają Lukę Zarandię, a w jego miejsce Marcus da Silva.

90 min - kolejny raz groźnie po wrzucie z autu w pole karne. Tym razem podawał Zbozień, a piłka trafiła na 16 metr pod nogi Jankowskiemu, lecz Maciek przy próbie strzału został zablokowany.

90+1 min - żółta kartka dla Savicevića za przerwanie szarży Młyńskiego. Kartka także dla Wojtkowskiego.

KONIEC - Jacek Zieliński wykonał zadanie, które mu powierzono w Gdyni! Utrzymał Lotto Ekstraklasę dla Arki i wierzymy, że pozostanie szkoleniowcem żółto-niebieskich. A wszystko kapitalnych meczach po objęciu przez niego naszego zespołu, dziś sfinalizowanych pewną wygraną nad Wisłą Kraków. Druga połowa tego meczu nie pozostawiła wątpliwości, że Arka jest w tym meczu zdecydowanie lepsza i musi zainkasować komplet punktów. Tak się stało!