09.02.2019

Nasi rywale: Korona Kielce

Za nami zimowa przerwa w rozgrywkach. Arka wznowi grę ligową meczem z Koroną Kielce na własnym stadionie. Oba zespoły do rundy wiosennej przygotowywały się w Turcji. W tabeli Korona zajmuje 7 miejsce z dorobkiem 31 punktów.

W pierwszym spotkaniu, które odbyło się w sierpniu, Korona wygrała na własnym stadionie 2:1. Bramki dla kielczan zdobyli Elia Soriano oraz Zlatko Janjić. Dla Arki bramkę z rzutu karnego zdobył Damian Zbozień.

Sukcesy Korony Kielce:

• finalista Pucharu Polski - 2006/07
  • 5. miejsce w Ekstraklasie - (3x) - 2005/06, 2011/12, 2016/17

Dla trzech zawodników ponownie może to być wyjątkowe spotkanie. Nabil Aankour oraz Goran Cvijanović występowali w meczach przeciwko Arce w poprzednim sezonie. Pierwszy z nich zagrał jednak tylko w dwóch meczach, natomiast Goran zaprezentował się we wszystkich spotkaniach. Z kolei Michał Janota grał w Koronie w sezonie 2013/14 i jesienią 2014/15. Cała trójka wystąpiła w pierwszym spotkaniu tych drużyn w Kielcach.

W poprzednim sezonie Korona zajęła 8 miejsce w tabeli z dorobkiem 49 punktów.

W przerwie zimowej drużynę opuścili: Elhadji Pape Diaw, Zlatko Janjić oraz Mateusz Możdżeń.

Zespół wzmocnili:  Ognjen Gnjatić oraz Joonas Tamm, który podpisał kontakt w piątek.

Korona Kielce do sezonu przygotowywała się na dwóch zgrupowaniach w Turcji. Tam kielczanie rozegrali 3 spotkania. Po powrocie do Polski, Korona rozegrała jeszcze 2 mecze.

Stal Mielec 1-2 Iván Márquez 2

Bilans spotkań Korony Kielce w sezonie 2018/2019: 8 zwycięstw – 7  remisów – 5 porażek

8. Pogoń Szczecin (w, liga) 1 - 1 Elhadji Pape Diaw 65
9. Zagłębie Sosnowiec (d, liga) 3 - 1 Ken Kallaste 57, Matej Pučko 60, Elia Soriano 90
10. Wisła Kraków (w, liga) 1 - 0 Matej Pučko 54
11. Jagiellonia Białystok (d, liga) 1 - 1 Matej Pučko 54
12. Lech Poznań (w, liga) 1 - 2 Elia Soriano 82
13. Cracovia (d, liga) 0 - 1
14. Zagłębie Lubin (w, liga) 1 - 0 Matej Pučko 73
15. Piast Gliwice (d, liga) 1 - 0 Elia Soriano 38
16. Górnik Zabrze (d, liga) 4 - 2 Elhadji Pape Diaw 8, Elia Soriano 17, Marcin Cebula 37, Elia Soriano 41

Elhadji Pape Diaw - 1635 minut (20 spotkań),

Bartosz Rymaniak - 1620 minut (18 spotkań).

Najlepszy strzelec:

Elia Soriano - 8 bramek,

Matej Pucko - 4 bramki,

Ivan Jukić - 3 bramki.

Jakub Żubrowski,  Bartosz Rymaniak - po 7 żółtych kartek,

Michael Gardawski - 6 żółtych kartek.

W Gdyni w drużynie Korony zabraknie kilku kluczowych graczy. Elia Soriano jest kontuzjowany, Adnan Kovacević wraca do zdrowia po urazie kolana i jego występ stoi pod znakiem zapytania. W bramce nie wystąpi Matthias Hamrol, zawodnik, który uzbierał najwięcej minut jesienią. W niedzielnym spotkaniu ze względu na kartki nie wystąpi Ivan Marquez. Do tego dochodzi odejście etatowego obrońcy Elhadji Pape Diaw.

Pierwsze spotkania po przerwie zimowej na pewno będą bardzo ciekawe. Korona przyjeżdża do Gdyni osłabiona, jednak jak podkreśla trener Gino Lettieri, zespół z Kielc ma bardzo silną i wyrównaną kadrę i liczy na to, że ci którzy grali mniej teraz pokażą się dobrej strony.

Zobaczymy czy swoje szansę otrzymają byli zawodnicy Korony, grający obecnie w Arce: Nabil Aankour, Goran Cvijanović i Michał Janota. Z pewnością będą chcieli osiągnąć lepszy wynik niż w sierpniowym spotkaniu. Liczymy, na dobre spotkanie i skuteczne rozpoczęcie przez Arkę sezonu w Gdyni.

opracował: Sebastian Jędrzejewski

BILETY NA MECZE Z KORONĄ KIELCE I PIASTEM GLIWICE!