10.08.2018

Nasi rywale: Górnik Zabrze

Górnik Zabrze poprzedni sezon zaliczył do bardzo udanych, w pierwszym sezonie po powrocie do Lotto Ekstraklasy podopieczni Marcina Brosza zakwalifikowali się do Ligi Europy. W tym sezonie, mimo odejścia kilku ważnych zawodników, Górnik zajmuje 5 miejsce w tabeli i nie przegrał jeszcze spotkania w lidze.

Sukcesy:

• Mistrzostwo Polski - (14x) - 1957, 1959, 1961, 1962/63, 1963/64, 1964/65,1965/66, 1966/67, 1970/71, 1971/72, 1984/85, 1985/86, 1986/87, 1987/88
  • Wicemistrzostwo Polski - (4x) - 1962, 1968/69, 1973/74, 1990/91
  • Puchar Polski - (6x) - 1964/65, 1967/68, 1968/69, 1969/70, 1970/71, 1971/72
  • Finalista Pucharu Polski - (7x) - 1955/56, 1956/57, 1961/62, 1965/66, 1985/86, 1991/92, 2000/01 Superpuchar Polski - 1988

W poprzednim sezonie Górnik Zabrze zajął 4 miejsce w Lotto Ekstraklasie z dorobkiem 60 punktów.

W przerwie letniej w kadrze beniaminka doszło do sporych zmian. Drużynę opuścili gracze którzy odpowiadali za grę ofensywną Górnika - Rafał Kurzawa oraz Damian Kądzior. Poza nimi odeszli: Sandi Arcon, Mateusz Wieteska, Erik Grendel, Dariusz Kamiński, Grzegorz Kasprzik, Oleksander Szeweluchin.

Do zespołu dołączyli: Wiktor Biedrzycki, Jesus Jimenez oraz Adam Ryczkowski.

Podczas przerwy letniej drużyna spędziła tygodniowy obóz w Wodzisławiu Śląskim i zagrała siedem sparingów. Zabrzanie wygrali jedno spotkanie, raz remisowali oraz odnieśli 5 porażek.

•   14.07 Podbeskidzie Bielsko-Biała 1-3 Dariusz Kamiński

Podopieczni Marcina Brosza zmagania o stawkę rozpoczęli od pojedynków w ramach eliminacji do Ligi Europy. W pierwszej rundzie zmierzyli się z mołdawskim Zaria Balti. Ten dwumecz rozstrzygnęli na swoją korzyść, jednak w kolejnej rundzie musieli uznać wyższość słowackiego AS Trencin. Co ciekawe Słowacy w trzeciej rundzie wygrali w pierwszym meczu z holenderskim Feynoordem Rotterdam 4:0.

1. Zaria Bălti (d, PE) 1 - 0 Igor Angulo 87
2. Zaria Bălti (w, PE) 1 - 1 Daniel Smuga 85
3. Korona Kielce (d, liga) 1 - 1 Daniel Smuga 46
4. AS Trenčín (d, PE) 0 - 1
5. Wisła Płock (d, liga) 1 - 1 Igor Angulo 75
6. AS Trenčín (w, PE) 1 - 4 Daniel Smuga 60
7. Miedź Legnica (w, liga) 3 - 1 Dani Suárez 73, Igor Angulo 76, Szymon Żurkowski 87

Najwięcej bramek w meczach Ligi Europy i Lotto Ekstraklasy zdobyli Daniel Smuga i Igor Angulo - po 3 gole.

W ubiegłym sezonie Górnik zdobył najwięcej bramek po stałych fragmentach, w tym sezonie na 5 bramek w ten sposób zdobył 2 bramki.

Górnik wszystkie swoje bramki zdobył w drugich częściach spotkań.

Górnik to zupełnie inna drużyna niż w poprzednim sezonie, odejście tak znaczących zawodników wpłynęło na styl drużyny. Jak pokazał wynik AS Trencin z Feyenoordem, przeciwnik ze Słowacji był bardzo mocny. Podopieczni Marcina Brosza pokazali siłę w meczu z beniaminkiem z Legnicy, gdzie potrafili podnieść się, przegrywając do 73 minuty 0:1.

Sobotnie spotkanie zapowiada się bardzo ciekawie. Górnicy w Legnicy pokazali, że nabierają doświadczenia i potrafią się podnieść z niekorzystnego wyniku. Teraz czas, aby także Arkowcy udowodnili, że są w stanie zagrać dobre i skuteczne spotkanie.

opracował: Sebastian Jędrzejewski